Ռուսաստանը կարող է միջուկային զենք օգտագործել էկզիստենցիալ սպառնալիքի դեպքում. Պոլյանսկի
Ռուսաստանի միջուկային դոկտրինը նախատեսում է միջուկային զենքի կիրառման հնարավորությունը երկրի նկատմամբ էկզիստենցիալ սպառնալիքի դեպքում։ Այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ​​ներկայացուցչի առաջին տեղակալ Դմիտրի Պոլյանսկին բրիտանական Unherd News առցանց հրատարակությանը տված հարցազրույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես դիվանագետ եմ, զինվորական չեմ, չեմ գտնվում այն շրջանակներում, որոնք որոշումներ են կայացնում միջուկային ռազմավարության իրականացման վերաբերյալ։ Բայց կարող եմ ասել, որ մենք միջուկային զենք ունենք, և Ռուսաստանին սպառնացող էկզիստենցիալ սպառնալիքի դեպքում միանգամայն վստահ եմ, որ մենք կարող ենք օգտագործել այն»,- ասել է նա։
Ճշգրտող հարցին, թե ինչ է հասկացվում «էկզիստենցիալ սպառնալիք» տերմինի ներքո, Պոլյանսկին պատասխանել է, որ ինքը չէ այն անձը, ով պետք է սահմանի, թե որն է «էկզիստենցիալ սպառնալիքը»։

Россия может использовать ядерное оружие при экзистенциальной угрозе: Полянский
Ядерная доктрина России предусматривает возможность использования ядерного оружия в случае экзистенциальной угрозы стране. Об этом заявил первый заместитель постоянного представителя РФ при ООН Дмитрий Полянский в опубликованном в четверг интервью британскому онлайн-изданию Unherd News, передает ТАСС
"Я дипломат, а не военный, я не нахожусь в кругах, которые принимают решения по реализации ядерной стратегии. Но я могу сказать, что у нас есть ядерное оружие, и в случае экзистенциальной угрозы России я абсолютно уверен, что мы можем его использовать", - сказал он.
На уточняющий вопрос о том, что понимается под термином "экзистенциальная угроза", Полянский ответил, что он "не тот, кто определяет экзистенциальную угрозу".
"Я не военный, не мое дело делать такие выводы. Но я думаю, что если вы имеете дело с ядерным государством, угрожаете государству, то должны просчитывать все варианты, которые есть на столе", - добавил он.