Պուտինն ու Շոլցը կրկին քննարկել են Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ուրբաթ օրը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հեռախոսազրույցում կրկին քննարկել է իրավիճակը Ուկրաինայում, այդ թվում՝ Մոսկվայի և Կիևի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների ընթացքը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում շեշտը դրվել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հումանիտար ասպեկտների վրա։ «Վլադիմիր Պուտինը մանրամասն ուրվագծել է Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունների պաշտպանության հատուկ ռազմական գործողության տրամաբանությունն ու հիմնական խնդիրները, խոսել է խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումների մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Նշվել է նաև, որ ՄԱԿ-ի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տարհանվել են խաղաղ բնակիչներ, որոնց Ուկրաինայի ուժայինները պահել են Մարիուպոլի «Ազովստալ» գործարանում»,- հայտնել են Կրեմլից։
Պուտինը նաև Շոլցի ուշադրությունը հրավիրել է «նացիստական ​​գաղափարախոսություն դավանող գրոհայինների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի շարունակական կոպիտ խախտումների, նրանց կողմից անմարդկային ահաբեկչական մեթոդների կիրառման վրա»:

Putin and Scholz Discuss Situation in Ukraine, Progress of Moscow-Kiev Talks: Kremlin
Russian President Vladimir Putin on Friday in a telephone conversation with German Chancellor Olaf Scholz once again discussed the situation in Ukraine, including the course of talks between Moscow and Kiev delegations, the Kremlin press service said, TASS reports.
It is noted that the conversation focused mainly on the humanitarian aspects of the situation in Ukraine. "Vladimir Putin outlined in detail the logic and the main tasks of the special military operation to protect the people's republics of Donbass, spoke about the measures that are being taken to ensure the civilians’ safety," the statement said.
"It was also mentioned that with the participation of the UN representatives and the International Committee of the Red Cross, the evacuation of civilians held by Ukrainian security forces at the Azovstal steel plant in Mariupol was carried out," the Kremlin informed.
Putin also drew Scholz's attention "to the continuing gross violations of international humanitarian law by the Nazi ideology militants and the inhumane methods that they are using," the press service said in a statement.
The Russian and German leaders discussed and gave a fundamental assessment of the process of the Russian-Ukrainian negotiations, which are "essentially blocked by Kiev," the Kremlin stressed.