Պուտինն ու Շոլցը կրկին քննարկել են Ուկրաինայում տիրող իրավիճակը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ուրբաթ օրը Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ հեռախոսազրույցում կրկին քննարկել է իրավիճակը Ուկրաինայում, այդ թվում՝ Մոսկվայի և Կիևի պատվիրակությունների միջև բանակցությունների ընթացքը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում շեշտը դրվել է Ուկրաինայում տիրող իրավիճակի հումանիտար ասպեկտների վրա։ «Վլադիմիր Պուտինը մանրամասն ուրվագծել է Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունների պաշտպանության հատուկ ռազմական գործողության տրամաբանությունն ու հիմնական խնդիրները, խոսել է խաղաղ բնակչության անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումների մասին»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
«Նշվել է նաև, որ ՄԱԿ-ի և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տարհանվել են խաղաղ բնակիչներ, որոնց Ուկրաինայի ուժայինները պահել են Մարիուպոլի «Ազովստալ» գործարանում»,- հայտնել են Կրեմլից։
Պուտինը նաև Շոլցի ուշադրությունը հրավիրել է «նացիստական ​​գաղափարախոսություն դավանող գրոհայինների կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի շարունակական կոպիտ խախտումների, նրանց կողմից անմարդկային ահաբեկչական մեթոդների կիրառման վրա»:

Путин и Шольц вновь обсудили ситуацию на Украине и ход переговоров Москвы и Киева
Президент РФ Владимир Путин в пятницу в телефонном разговоре с канцлером Германии Олафом Шольцем вновь обсудил ситуацию на Украине, в том числе ход переговоров делегаций Москвы и Киева, сообщает пресс-служба Кремля, передает ТАСС
Отмечается, что в беседе был сделан акцент на гуманитарные аспекты ситуации на Украине. "Владимир Путин подробно изложил логику и основные задачи специальной военной операции по защите народных республик Донбасса, рассказал о принимаемых мерах по обеспечению безопасности мирных жителей", - говорится в сообщении.
"Было также упомянуто, что при участии представителей ООН и Международного комитета Красного Креста осуществлена эвакуация гражданских лиц, которые удерживались украинскими силовиками на мариупольском заводе "Азовсталь", - проинформировали в Кремле.
Путин также обратил внимание Шольца "на продолжающиеся грубые нарушения исповедующими нацистскую идеологию боевиками норм международного гуманитарного права, использование ими бесчеловечных террористических методов", указано в сообщении пресс-службы президента.