Freedom House-ը կոչով դիմել է Հայաստանում բողոքի ակցիայի մասնակիցներին և ոստիկանությանը
Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին՝ կոչ անելով ակցիաների մասնակիցներին խաղաղ ճանապարհով իրացնել իրենց հիմնարար իրավունքները, իսկ ոստիկանությանը՝ զերծ մնալ անհամաչափ ուժ կիրառելուց:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Freedom House-ն այս մասին հրապարակում է արել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում: Կազմակերպությունից նախ նշել են, որ իրենց անհանգստացնում են Հայաստանում լրագրողների, հասարակական գործիչների և հասարակ քաղաքացիների դեմ տեղի ունեցող բռնությունները՝ բողոքի ակցիաների ժամանակ:
«Կոչ ենք անում ժողովրդին խաղաղ ճանապարհով իրացնել իրենց հիմնարար իրավունքները և ոստիկանությանը կոչ ենք անում զերծ մնալ անհամաչափ ուժ կիրառելուց»,-ասված է հայտարարությունում: Ապա կազմակերպությունից հավելել են՝ Հայաստանի իշխանություններն ու ընդդիմությունը պետք է հարգեն ժողովրդավարական և մարդու իրավունքների ինստիտուտների, այդ թվում՝ քաղաքացիական հասարակության և լրատվամիջոցների անխոչընդոտ գործունեությունը, որոնք անհրաժեշտ են՝ երաշխավորելու բոլոր քաղաքացիների իրավունքները՝ ժողովրդավարական նորմերին, ստանդարտներին համապատասխան:

Freedom House обратилась к протестующим и полиции Армении
Правозащитная организация Freedom House коснулась проходящих в Армении акций протеста, призывая протестующих мирно осуществлять свои основные права, а полицию воздерживаться от применения несоразмерной силы. Как сообщает "Арменпресс", об этом Freedom House написал в своем микроблоге Twitter.
"Мы обеспокоены происходящим во время протестов насилием против журналистов, общественных деятелей и простых граждан в Армении. Мы призываем людей мирно осуществлять свои основные права и призываем полицию воздерживаться от применения несоразмерной силы.
Власти Армении и оппозиция должны уважать беспрепятственное функционирование демократических и правозащитных институтов, в том числе гражданского общества и СМИ, необходимых для обеспечения прав всех граждан в соответствии с демократическими нормами и стандартами", - говорится в сообщении.