«ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների խճուղավազքի նպատակներից է՝ խթանել ազնիվ պայքարում մրցելու կամքը և թիմային ոգին. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «ՀՀ վարչապետի գավաթ» դպրոցականների թիմային խճուղավազքի մրցաշարի մեկնարկի և պարգևատրման արարողությանը, որն անցակցվել է Տավուշի մարզում՝ Դիլիջանի «Պարզ լճի» տարածքում: Միջոցառմանը ներկա են գտնվել նաև ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԿԳՄՍ փոխնախարարներ Կարեն Գիլոյանը և Ժաննա Անդրեասյանը, այլ պաշտոնատար անձինք:
Մրցաշարի առաջին տեղը զբաղեցրած Սյունիքի դպրոցի մրցանակը հանձնել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետը ողջունել է ներկաներին և շնորհավորել մրցաշարի մասնակիցներին՝ այն հաջողությամբ անցկացնելու կապակցությամբ:
«Հարգելի ներկաներ,
նախ ուզում եմ խոսքս սկսել նրանից, որ շատ գոհ եմ, որ միասին այսօր այս միջոցառումը կազմակերպեցինք: Մենք հաղթողներին ողջունեցինք, բայց կխնդրեմ, որ շատ բուռն ծափերով ողջունենք նաև մեր մյուս մասնակիցներին՝ Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Արցախի, Գեղարքունիքի, Երևանի, Կոտայքի և Տավուշի գեղեցիկ թիմերին: Ուզում եմ նաև, որ մենք հեռակա ողջունենք այն բոլոր դպրոցների թիմիերին, որոնք մասնակցել են ընտրական փուլին: Ջերմ և բուռն ողջյուններ՝ մեր մրցավարական թիմին, որի ամենակարևոր պարտավորությունն է ապահովել մրցման արդարությունը և ճշգրտությունը:
Քննարկումների արդյունքում նախ արձանագրեցինք, որ սա շատ լավ և կարևոր նախաձեռնություն է: Մտածում էինք, որ «Վարչապետի գավաթ» կոչվող մրցումների շարք է Հայաստանում տեղի ունենում և այդ շարքը, ինչպես տեսնում եք, ընդլայնվում է: Որն է սրա նպատակը. նպատակն է խթանել ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի զարգացումը, նպատակը՝ խթանել առողջ ապրելակերպը, ազնիվ պայքարում մրցելու կամքը, հաղթանակի կամք քաջալերել բոլոր ոլորտներում և, ի վերջո, մարդկանց մոտեցնել իրար: Մեր բոլոր մրցումներին մասնակցում են հարյուրավոր, հազարավոր մարդիկ: Հույս ունեմ և նախարարությունն էլ խոստանում է, որ ամեն տարի մասնակիցների թիվը կավելանա:
Խճուղավազքի դպրոցական գավաթն ունի առանձնահատուկ նշանակություն: Մտածում էինք, որ անպայման պետք է դպրոցականների համար մրցում իրականացնենք: Եվ, ճիշտն ասած, ամեն օր ամենուր լսվում է այն հայտնի ձևակերպումը և բանաձևը, որ մեր երկրում թիմային տրամաբանությունն այդքան էլ լավ չի զարգացած, մարդիկ ավելի անհատական ձևերով են հաջողության հասնում, թիմային տրամաբանությունը, գործակցության, համագործակցության տրամաբանությունն այնքան էլ լավ չի զարգացած: Սրա մեջ, իմիջայլոց, կա ճշմարտություն. մենք դա տեսնում ենք ամենատարբեր ոլորտներում՝ սկսած գյուղատնտեսությունից, վերջացրած այլ ոլորտներում: Եվ մենք մտածում էինք, որ պետք է, բացի վերը նշվածից, նաև թիմային ոգին զարգացնող մարզաձևից իրականացնենք այս դպրոցական գավաթը: Երբ թիմային ձևի մասին մտածում ենք՝ առաջին միտքը գալիս է ֆուտբոլ, բասկետբոլ, վոլեյբոլ: Հաջորդ պահին հասկացանք, որ հանրապետությունում կան դպրոցներ, որ դրա համար ունեն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ՝ մարզադաշտ, դահլիճներ, ուրիշները՝ չունեն: Հետևաբար, ուզում էինք այնպիսի մի մրցում իրականացնել, որ հանրապետության բոլոր դպրոցներին և դպրոցականներին հասանելի լինի։
Հաջորդը՝ սովորաբար վազքն անհատական մրցաձև է համարվում։ Մենք փորձեցինք գտնել այն ձևը, որը զուտ թիմային է։ Ինչպես նկատեցիք` «Վարչապետի գավաթի» խաղարկության պարագայում անհատական ցուցանիշները հաշվի են առնվում միայն թիմային ընդհանուր ցուցանիշի տրամաբանության մեջ և հաղթում է այն թիմը, որի բոլոր մասնակիցների ցուցանիշները նվազագույնն են։ Այսինքն` թիմն ամբողջությամբ առաջ է անցել։ Կանոններով սահմանված էր, որ եթե թիմից նույնիսկ մի հոգի չի հասնում եզրագծին` թիմն ամբողջությամբ դուրս է մնում մրցանակների համար պայքարից։ Մենք տեսանք այդ թիմային տրամաբանությունը։ Ես հիշում եմ արմավիրցի այն աղջնակին, որը եզրագծին հասավ լացելով։ Ես հետո իրեն հարցնում եմ` ինչո՞ւ էիր լացում, ասում է՝ որովհետև կողքս ցավում էր։ Բայց ինքը հանուն իր թիմի հարկ համարեց, որ նույնիսկ իր կողքը ցավելու վիճակով՝ եզրագիծը հատի։ Սա թիմային տրամաբանության ամենավառ արտահայտությունն էր, և ուզում եմ, որ աղջնակին մենք անպայման ծափահարենք դրա համար։
Այս ընթացքում մենք նաև որոշումներ կայացրեցինք։ Որոշեցինք, որ այս մրցաշարն ամեն տարի տեղի կունենա այս նույն վայրում, այսինքն` մայրուղուց «Պարզ լիճ» ընկած տարածությունում։ Երթուղիները կոնկրետ ինչպես կորոշվեն, դա արդեն մասնագետներն ամեն տարի կանեն։ Հաջորդ տարիներին կփորձենք մեր բոլոր մրցումների մրցավարությունը մաքսիմալ էլեկտրոնային դարձնել, որպեսզի մեր մրցավարներն ավելի հեշտ աշխատեն և շատ չչարչարվեն։
Հաջորդ խնդիրը, որ կրկին մրցաշարի մասնակիցների հետ քննարկումներով որոշեցինք, հետևյալն է` հաջորդ տարի բուն մրցման նախորդ օրը կկազմակերպենք ճամբար։ Այսինքն` թիմերը կմոտենան այս տարածքին նախորդ օրը: Մրցավարները, մյուսները, մասնակիցները նախորդ օրը կանցկացնեն այստեղ, կծանոթանան վազքուղուն, գուցե մարզվեն, նախնական մարզում իրականացեն։ Երեկոյան կունենանք ճամբար, թիմերն իրար հետ կծանոթանան, կշփվեն։ Այսինքն` կգիշերեն այս տարածքում, կտեսնենք՝ կամ վրանային ավան կլինի, կամ այլ պայմաններ կստեղծվեն։ Հաջորդ օրը տեղի կունենա բուն մրցույթը` արդեն նույն տրամաբանության մեջ։
Մենք նաև մասնակիցներից, երեխաներից հետաքրքրվեցինք, թե ի՞նչ կարծիքի են տարածության և երկարության մասին, նրանցից մի մասն ասաց, որ երկար է, մի մասը՝ կարճ։ Որոշեցինք, որ կուսումնասիրենք դպրոցական տարիքի երեխաների համար միջազգային ստանդարտներով սահմանված ամենաերկար, ուշադրություն դարձրեք` ոչ թե ամենակարճ, այլ ամենաերկար տարածությունը, և հաջորդ տարի մրցումը կիրականացնենք այդ տարածությամբ։
Կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ սա մրցաշար է թիմային տրամաբանության մասին, որովհետև հաղթում է թիմը, և բոլոր թիմերն այսօր հաղթող են, որովհետև նրանք դուրս են եկել դեմ հանդիման այս փորձությանը և բոլորը պատվով հաղթել են։ Ուզում եմ հիշեցնել, որ ներկաները, այստեղ բոլորը հաղթող են, որովհետև նրանցից յուրաքանչյուրն իրենց մարզում, Արցախի թիմն էլ Արցախում, հաղթել են և այստեղ են եկել որպես հաղթող։ Սա նշանակում է` նրանք թիմային ոգով տոգորված, հաղթանակի կամքով տոգորված մարդիկ են, քաղաքացի են։ Եվ ահա մեր դպրոցականներին, աշակերտներին, քաղաքացիներին այդ ոգով տոգորելով՝ մենք մեզ, բոլորիս էներգիա ենք տալիս, հույս ենք տալիս, բոլորով ի ցույց ենք դնում մեր կամքը և վճռականությունը, որ Հայաստանն իսկապես լինելու է ազատ և երջանիկ երկիր, Արցախը լինելու է ազատ և երջանիկ։ Եվ ահա այստեղ են այդ ազատությունը և երջանկությունն այսօր կերտող և վաղը վայելող մեր սերունդները, մեր երեխաները, մեր եղբայրները և քույրերը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին և շնորհավորում եմ բոլորիս այսօրվա իրապես տոնի կապակցությամբ։ Շնորհակալություն»։
Միջոցառմանը մասնակցել են հանրապետության դպրոցների լավագույն թիմերը, որոնք հաղթող են ճանաչվել մարզային փուլերում: Մրցաշարին մասնակցել է 12 թիմ` յուրաքանչյուրի կազմում 7 աշակերտ (5 տղա, 2 աղջիկ), որոնք հաղթահարել են 4000 մետր մրցատարածությունը: Մրցաշարի նախընտրական՝ մարզային փուլերին ՀՀ մարզերի, Երևան քաղաքի և Արցախի Հանրապետության շուրջ 250 դպրոցի 1730 աշակերտ է մասնակցել:
Մրցաշարի պարգևատրման ֆոնդը կազմել է 14 մլն 715 հազար դրամ: Դրամական պարգևներ և այլ մրցանակներ են ստացել ինչպես հաղթող դպրոցների, այնպես էլ թիմում ընդգրկված աշակերտներն ու նրանց ուսուցիչները: Մասնավորապես, առաջին տեղ զբաղեցրած դպրոցը ստացել է 4 մլն դրամ, երկրորդ տեղը` 2 մլն 500 հազար դրամ, երրորդ տեղը` 1 մլն 500 հազար դրամ: Առաջին տեղ գրաված թիմի ֆիզկուլտուրայի ուսուցիչը ստացել է 700 հազար դրամ, իսկ թիմում ընդգրկված 7 աշակերտներից յուրաքանչյուրը` 150 հազարական դրամ: Երկրորդ և երրորդ տեղերի համար ստացել են, համապատասխանաբար, 500 հազար դրամ ուսուցիչը, 100 հազարական դրամ աշակերտները, 300 հազար դրամ ուսուցիչը և 75 հազարական դրամ աշակերտները:

One of the Goals of the "RA Prime Minister's Cup" of Schoolchildren Road Running is to Stimulate the will to Compete in an Honest Struggle and the Team Spirit: Pashinyan
Prime Minister Nikol Pashinyan was present at the start and awarding ceremony of the "RA Prime Minister's Cup" of schoolchildren team road running competition, which was held in the "Lake Parz" area of Dilijan, Tavush region. The event was also attended by Minister of Education, Science, Culture and Sport Vahram Dumanyan, Minister of Health Anahit Avanesyan, Deputy Ministers of Education, Science, Culture and Sport Karen Giloyan, Zhanna Andreasyan and other officials.
The prize for the first place was handed over to the Syunik school by Prime Minister Nikol Pashinyan. The Prime Minister greeted those present and congratulated the participants of the tournament on its success.
"Dear attendees,
First of all, I want to start by saying that I am very happy that we organized this event together today. We welcomed the winners, but I would like to loudly applaud our other participants, the beautiful teams of Aragatsotn, Ararat, Armavir, Artsakh, Gegharkunik, Yerevan, Kotayk and Tavush. I also want to remotely greet the teams of all the schools that participated in the qualifying round. Warm greetings to our referee team, whose most important responsibility is to ensure the fairness and accuracy of the competition.
As a result of the discussions, we first recorded that this is a very good and important initiative. We thought that a series of competitions called "Prime Minister's Cup" was taking place in Armenia, and that series, as you can see, is expanding. What is the purpose of this? The goal is to promote healthy lifestyle, the will to compete in an honest struggle, to encourage the will to win in all areas and, finally, to bring people together. Hundreds, thousands of people take part in all our competitions. I hope and the ministry promises that the number of participants will increase every year.
The road running scholl Cup has a special significance. We were thinking that we should unconditionally organizse a competition for schoolchildren. And, to be honest, every day we hear the well-known formula, the formula that team logic is not so well developed in our country, people are more successful in individual sports, team logic, cooperation logic, is not so well developed. In this, by the way, there is truth. We see it in a variety of areas, from agriculture to other areas. And we thought that in addition to the above, for that school Cup we should choose a sport that develops team spirit. When we think of a team sport, we first think of football, basketball, volleyball. The next moment we realized that there are schools in the country that have the necessary infrastructure for that: stadium, halls, others do not. Therefore, we wanted to hold a competition that would be achievable to all schools and schoolchildren in the country.
Next, running is usually considered an individual sport. We tried to find the version that has team spirit. As you noticed, in the case of the "Prime Minister's Cup", the individual indicators are taken into account only in the logic of the overall team index; the team with the lowest index of all participants wins. In other words, when the team is completely ahead. The rules stipulated that if even one person from the team did not reach the finish line, the team would be completely out of the struggle for the prizes. We saw that team logic. I remember the girl from Armavir who reached the finish line crying. I then ask him why she was crying, she said because she had rib cage pain. But for the sake of her team, she considered it necessary to cross the finish line even with the paon. This was the brightest expression of team logic, and I want us to applaud the girl for that.
During this period we also made decisions. We decided that this tournament will take place every year in this same place, that is, from the highway to "Lake Parz". The specialists will decide every year how to organize the routes. In the coming years we will try to make the refereeing of all our competitions as electronic as possible, so that our referees work easier and do not suffer too much.
The next issue that we again decided based on the discussions with the participants of the tournament is the following: next year we will organize a camp on the eve of the competition. That is, the teams will approach this area the day before. The referees, the participants will spend the previous day here, will get acquainted with the racetrack, maybe they will train. In the evening we will have a camp, the teams will get acquainted with each other, communicate. That is, they will spend the night in this area, we will see whether there will be a tent settlement or other conditions will be created. The next day the competition will take place, already in the same logic.
We asked the participants, the children what they thought about the length and distance, some of them said it was long, some short. We decided to study the longest distance defined by international standards for school-age children, pay attention, not the shortest, but the longest distance, and next year we will hold the competition in a racetrack with that distance.
I want to emphasize again that this is a tournament about team logic, because the team wins, and all the teams are winners today, because they confronted this challange and everyone won with honor. I want to remind that those present, everyone here is a winner, because each of them in their region, like the Artsakh team in Artsakh, have won, they have come here as a winner.
This means that they are people, citizens imbued with team spirit, imbued with the will to win. And instilling that spirit into our schoolchildren, students, citizens, we give ourselves, all of us energy, hope, we all show our will, our determination that Armenia will be a truly free and happy country, Artsakh will be free and happy. And here are our generations, our children, our brothers and sisters, who create that freedom, happiness today, and who will enjoy it tomorrow.
I thank everyone, I congratulate all of us on the occasion of today's real holiday. Thank you."
The event was attended by the best teams of the republic's schools, which were recognized winners in the regional rounds. 12 teams took part in the tournament, each consisting of 7 students (5 boys, 2 girls), who covered the 4000-meter distance. 1730 students from about 250 schools from the regions of Armenia, the city of Yerevan, the Republic of Artsakh participated in the pre-election rounds of the tournament.
The prize fund of the tournament was 14 million 715 thousand AMD. Monetary rewards and other prizes were awarded to both the winning schools and the students and their teachers comprising the team. In particular, the school that ranked first received 4 million AMD, the second place - 2 million 500 thousand AMD, the third place - 1 million 500 thousand AMD. The physical education teacher of the first place team received 700 thousand AMD, and each of the 7 students included in the team - 150 thousand AMD. For the second and third places, respectively, the teacher received 500 thousand AMD, the students 100 thousand AMD, the teacher 300 thousand drams and the students received 75 thousand AMD.