Լուկաշենկոն աշխատանքային այցով մեկնել է Մոսկվա
Մոսկվայում Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կմասնակցի ՀԱՊԿ անդամ երկրների «ղեկավարների հանդիպմանը»։ Պետությունների ղեկավարների գագաթաժողովը տեղի կունենա Կրեմլում։ Միջոցառումը նվիրված է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակին և կազմակերպության ստեղծման 20-ամյակին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր նախագահի մամուլի ծառայությունը, ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարները կարծիքներ կփոխանակեն տարածաշրջանում և աշխարհում ընթացիկ իրավիճակի հրատապ հարցերի վերաբերյալ, կքննարկեն ծագող տարաբնույթ մարտահրավերներին և սպառնալիքներին համատեղ արձագանքելու միջոցները։
Ակնկալվում է, որ գագաթաժողովից հետո Ալեքսանդր Լուկաշենկոն երկկողմ բանակցություններ կվարի իր գործընկեր Վլադիմիր Պուտինի հետ, որի ընթացքում քննարկվող թեմաներից են լինելու «կոոպերացիայի զարգացման եւ ներմուծման փոխարինման ուղղությամբ տարվելիք աշխատանքի հետ» կապված հարցերը։

Лукашенко вылетел с рабочим визитом в Москву
Президент Беларуси Александр Лукашенко направился с рабочим визитом в Москву. Самолет главы государства вылетел из Национального аэропорта Минск, передает БЕЛТА.
В Москве Александр Лукашенко примет участие во "Встрече лидеров" стран - членов ОДКБ. Саммит глав государств состоится в Кремле. Мероприятие приурочено к 30-летию подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летию создания организации.
Как ранее сообщала пресс-служба Президента, помимо юбилейной тематики, лидеры стран обменяются мнениями по актуальным вопросам текущей обстановки в регионе и мире, обсудят меры совместного реагирования на возникающие разноплановые вызовы и угрозы.
Ожидается, что после саммита Александр Лукашенко проведет двусторонние переговоры с российским коллегой Владимиром Путиным. Одной из главных тем беседы станут вопросы развития кооперации и совместная работа над импортозамещением.