Շվեդիայի պատվիրակությունը կմեկնի Անկարա՝ քննարկելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հայտը
Շվեդիայի պատվիրակությունը շուտով կմեկնի Անկարա՝ քննարկելու ՆԱՏՕ-ին անդամակցության հայտը: Այս մասին երկուշաբթի գրել է թուրքական Huriyyet թերթը՝ վկայակոչելով Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդին:
Թուրքիան հետևում է ՆԱՏՕ-ին Ֆինլանդիայի և Շվեդիայի անդամակցության գործընթացին և առայժմ չի կարող դրականորեն նայել դրան, ավելի վաղ հայտարարել էր Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը։
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն նշել է, որ Ֆինլանդիան և Շվեդիան հայտարարել են, որ պատրաստ են աշխատել Թուրքիայի հետ Անկարային հուզող հարցերի շուրջ։
«Պատվիրակությունը շուտով կմեկնի Անկարա՝ ՆԱՏՕ-ին ներկայացված հայտի քննարկման համար»,- ասել է Շվեդիայի արտգործնախարարը:
Կիրակի օրը Շվեդիայի կառավարող սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը հայտարարել էր, որ որոշում է կայացվել ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հայտ ներկայացնել՝ նշելով, որ Շվեդիան, հայտի հավանության արժանանալու դեպքում, հանդես կգա իր տարածքում միջուկային զենքի եւ ռազմակայանների տեղակայման դեմ։
Շվեդիայի վարչապետ Մագդալենա Անդերսոնը հայտարարել է, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելը դրական ազդեցություն կունենա երկրի և շվեդ ժողովրդի անվտանգության վրա։ Կիրակի օրը Ֆինլանդիան նույնպես պաշտոնապես որոշեց միանալ Հյուսիսատլանտյան դաշինքին։ Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ Շվեդիայի կառավարությունն արդեն պատրաստել է ՆԱՏՕ-ին ուղղված դիմում-նամակ, որը նախատեսվում է ուղարկել Ֆինլանդիայի հետ միաժամանակ։

Sweden to Send Diplomatic Delegation to Ankara to Discuss NATO Bid
A team of Swedish diplomats will head to Turkey for talks on "resolving" Ankara's objections to Sweden joining NATO, Swedish Defense Minister Peter Hultqvist said Monday, DW reports.
Speaking to Swedish media ahead of a formal vote by lawmakers to hand in the membership application, Hultqvist said the diplomats would hold "discussions and dialogue" to see "what this is really about."
Adding a new member to NATO requires approval by all 30 members of the alliance and their parliaments.
Last week, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said Turkey did not have a "positive opinion" about Finland and Sweden's ambitions to join the military alliance.
Erdogan accused both countries of harboring "terrorist organizations."
Speaking with Turkish reporters after a meeting of NATO foreign ministers in Berlin, Turkey's Foreign Minister Mevlut Cavusoglu on Sunday said that Sweden and Finland must stop supporting terrorists in their countries, provide clear security guarantees and lift export bans on Turkey.