ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շարքում Հայաստանը միակ երկիրն է, որը երկնիշ գնաճ չունի. Գևորգ Պապոյան
2021 թ. դեկտեմբերի դրությամբ գնաճը կազմել է 7,4, միջին գնաճը` 7,2 տոկոս: 2021 թ. ընթացքում Կենտրոնական բանկի կանխատեսումները մի քանի անգամ ճշգրտվել են. արտաքին միջավայրից եկող գնաճային ռիսկերը զսպելու նպատակով տարվա ընթացքում վերաֆինանասավորման տոկոսադրույքը բարձրացվել է 4,25-ից մինչև 7,75 տոկոս: Այս մասին ասել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Խաչատրյանը` Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 16-ի նիստում կառույցի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը ներկայացնելիս:
ԿԲ տարեկան հաղորդումը ներառում է 2021 թ. գնաճի հաշվետվությունը և 2022 թ. կանխատեսումները:
Հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների շարքում Հայաստանը միակ երկիրն է, որը երկնիշ գնաճ չունի: Այս հարցում պատգամավորը կարևորել է ԿԲ դերակատարությունը, ճիշտ աշխատանքը: Գևորգ Պապոյանի խոսքով` այնուամենայնիվ, գնաճն ազդում է քաղաքացիների կենսամակարդակի վրա և Կառավարությունը, Ազգային ժողովը և ԿԲ-ն պետք է քայլեր ձեռնարկեն հանրության եկամուտներն ավելացնելու ուղղությամբ:
Հովհաննես Խաչատրյանն ընդգծել է, որ 2021 թ. համար ԿԲ-ն կանխատեսում էր 1,5 տոկոս տնտեսական աճ, իսկ գնաճը` 6.2 տոկոս:  Տարվա ընթացքում աստիճանաբար փոփոխվել են կանխատեսումները, ավելացել են արտաքին հատվածից եկող գնաճային ճնշումները: Արդյունքում` գրանցվել է 5,7 տոկոս տնտեսական աճ և 7,4 տոկոս գնաճ: Հիմնական ազդող գործոններն են եղել պարենի, էներգակիրների միջազգային գների դինամիկայի փոփոխությունները:
2021թ. սկսած ԿԲ-ի վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը գրեթե միշտ եղել է չեզոք տոկոսադրույքից ցածր:
Անդրադառնալով 2022 թ. գնաճի կանխատեսումներին` Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալը նշել է, որ տարեսկզբին ԿԲ-ն կանխատեսում էր գնաճի 6,5 տոկոս մակարդակ և տնտեսական աճի` 1,5 տոկոս` պայմանավորված արտաքին միջավայրով: Նշվել է, որ այս պահին առկա է արտաքին պահանջարկի էական աճ:
Խոսելով ՌԴ տնտեսության` մեր երկրում ունեցած ազդեցության մասին` Հովհաննես Խաչատրյանը նշել է. «Մենք ունենք 2,5 մլրդ դոլարի միջազգային առևտուր ՌԴ-ի հետ, որից արտահանումը կազմում է 800 մլն, ներմուծումը` 1,7 մլրդ դոլար»:
Զեկուցողը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին: Դրանք հիմնականում վերաբերել են դրամական փոխանցումների ծավալին, փոխարժեքի տատանումներին, որոշ ապրանքների կտրուկ աճի պատճառներին և այլն:

Армения – единственная страна в ряду государств-членов ЕАЭС, в которой нет двузначной инфляции: Папоян
''По состоянию на декабрь 2021 г. инфляция составила 7,4%, средняя инфляция - 7,2%. Прогнозы Центрального банка (ЦБ) в 2021 г.: несколько раз корректировались: в целях сдерживания инфляционных рисков от внешней среды ставка рефинансирования в течение года была повышена с 4,25% до 7,75%.”, - заявил заместитель председателя ЦБ РА О.Хачатрян, представляя 16 мая на заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам годовой отчет о деятельности структуры.
Ежегодное сообщение ЦБ включает отчет по инфляции в 2021 г. и прогнозы на 2022 г.
Председатель профильной комиссии Г.Папоян подчеркнул, что Армения – единственная страна в ряду государств-членов ЕАЭС, в которой нет двузначной инфляции. В этом вопросе депутат подчеркнул роль правильную работу ЦБ. Однако, по Папояну, инфляция влияет на уровень жизни граждан, и Правительство, НС и ЦБ должны принять меры для увеличения доходов населения.
О.Хачатрян подчеркнул, что ЦБ в 2021 г. прогнозировал экономический рост в 1,5%, а инфляцию на уровне 6,2%. В течение года прогнозы постепенно менялись, а инфляционное давление извне усиливалось. В результате был зарегистрирован экономический рост в 5,7% , инфляция на уровне 7,4%. Основными воздействующими факторами явились изменения в динамике мировых цен на продовольствие и энергоносители.
Начиная с 2021 г. ставка рефинансирования ЦБ почти всегда была ниже нейтральной процентной ставки.
Коснувшись   прогнозов инфляции на 2022 г., зампредседатель ЦБ отметил, что на начало года банк прогнозировал в связи с внешней конъюнктурой уровень инфляции в 6,5% и экономический рост в 1,5%. Отмечено, что на данный момент наблюдается значительный рост внешнего спроса.
О.Хачатрян, говоря о влиянии российской экономики на РА, отметил: “В международной торговле с Россией   наш объем составляет 2,5 млрд долларов, из которых 800 млн – экспорт, 1,7 млрд – импорт''.
Докладчик ответил на вопросы депутатов, в основном касавшихся объемов денежных переводов, колебаний курсов валюты, причин резкого подорожания некоторых товаров и т.д.