ՀԱՊԿ երկրների ղեկավարները Մոսկվայում սկսել են վերջին 2,5 տարվա ընթացքում առաջին դեմ առ դեմ գագաթաժողովը
Մոսկվայում մեկնարկել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հոբելյանական գագաթաժողովը։ Փաստաթղթի ստորագրման 30-ամյակին և բուն ասոցիացիայի 20-ամյակին նվիրված միջոցառումը տեղի է ունենում Կրեմլի մեծ պալատի Ալեքսանդր սրահում։
Հանդիպմանը մասնակցում են կազմակերպության բոլոր վեց անդամ-երկրների ղեկավարներ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը և Տաջիկստանի ղեկավար Էմոմալի Ռահմոնը։ Հանդիպման սկզբում նրանք ավանդաբար համատեղ լուսանկարվեցին։
Երկար ժամանակ անց առաջին անգամն է, որ նման հանդիպում տեղի է ունենում։ Նախորդ մի քանի գագաթաժողովները՝ և՛ կանոնավոր, և՛ արտահերթ, անցկացվել են մասնակի կամ ամբողջությամբ առցանց տարբերակով՝ պայմանավորված կորոնավիրուսի հետ:
Վերջին դեմ առ դեմ հանդիպումը տեղի է ունեցել համաճարակի սկսվելուց առաջ՝ Բիշքեքում 2019 թվականի նոյեմբերին։

Лидеры стран ОДКБ начали в Москве первый за 2,5 года очный саммит
Юбилейный саммит Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) начался в Москве. Мероприятие, приуроченное к 30-летию подписания документа и 20-летию самого объединения, проходит в Александровском зале Большого Кремлевского дворца.
На встрече присутствуют президент РФ Владимир Путин, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Белоруссии Александр Лукашенко, глава Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент Киргизии Садыр Жапаров и руководитель Таджикистана Эмомали Рахмон - лидеры всех шести стран, входящих в организацию. В начале встречи они по традиции сделали совместное фото.
Встреча в таком составе очно проходит впервые за долгое время. Несколько предыдущих саммитов - как очередных, так и внеочередных - проходили частично или целиком по видеосвязи из-за ситуации с коронавирусом. Последняя полностью очная встреча состоялась еще до начала пандемии, в Бишкеке в ноябре 2019 года.