Ցավոք, ՀԱՊԿ-ը չի արձագանքել այնպես, ինչպես սպասում էինք. Փաշինյանը՝ ՀՀ սուվերեն տարածք Ադրբեջանի ներխուժման մասին
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների առաջնորդների հանդիպման ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բարձրաձայնել է ՀԱՊԿ երկրների փոխգործակցության և ճգնաժամային իրավիճակներում արագ արձագանքման հետ կապված հարցերը, տեղեկացնում է Արմենպրես- ը: ՀՀ վարչապետը նախ շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ ՀԱՊԿ կազմավորման 30-ամյակին նվիրված գագաթնաժողովը կազմակերպելու և ջերմ ընդունելության համար:
«Իհարկե, մեր հոբելյանական հանդիպումը շատ լավ առիթ է, որպեսզի որոշ եզրակացություններ անենք և քննարկենք մեր կազմակերպության հետագա զարգացման հեռանկարները: Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն բարձրացրել է շատ կարևոր հարցեր ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև փոխգործակցության վերաբերյալ: Բելառուսի նախագահը անդրադարձել է, կարելի է ասել, բավականին խնդրահարույց հարցերի: Ընդհանրապես, կարելի է ասել, որ ՀԱՊԿ պատմության մեջ շատ է դրականը, որովհետև ՀԱՊԿ-ն եղել է, կա ու կլինի կարևորագույն գործոնը տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման հարցում: Բայց, ինչպես տեսնում ենք, այսօրվա հոբելյանական գագաթնաժողովին քննարկում ենք ոչ միայն հոբելյանական հարցեր, որովհետև ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում իրավիճակը բավականին լարված է»,- նշել է վարչապետը:
Փաշինյանն անդրադարձել է ՀԱՊԿ անդամ երկրների քվեարկության վերաբերյալ խնդրին, նշելով, որ հաճախ այդ քվեարկությունները համաժամանակյա չեն:
«Նկատեմ, որ սա նոր խնդիր չէ, երկար ժամանակ այն ուղեկցում է մեզ: Հայաստանը բազմիցս բարձրացրել է այս հարցը: Մենք աշխատանքային կարգով բազմիցս այդ հարցը քննարկել ենք: Ակնհայտ է, որ այդ հարցը կարիք ունի հետագա քննարկման»,- ընդգծել է վարչապետը:
Ինչ վերաբերվում է փոխգործակցության և արագ արձագանքման մեխանիզմներին, վարչապետը սա ևս շատ կարևոր հարց է համարում Հայաստանի համար:
«Ինչպես գիտեք, անցած տարի հենց այս օրերին Ադրբեջանի զորքերը ներխուժել են Հայաստանի ինքնիշխան տարածք: Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին, որպեսզի գործադրվեն 2010 թվականի դեկտեմբերի 10-ին հաստատված Ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման կանոնակարգով նախատեսված ընթացակարգերով մեխանիզմները: Ցավոք, չենք կարող ասել, որ կազմակերպությունը արձագանքել է այնպես, ինչպես սպասում էր Հայաստանի Հանրապետությունը: Դեռ երկար ժամանակ մենք բարձրացրել ենք ոչ բարեկամ երկրին ՀԱՊԿ անդամ պետությունների կողմից զենքի վաճառքի հարցը: Այդ զենքը օգտագործվել է Հայաստանի դեմ և հայ ժողովրդի դեմ: Դա նույնպես խնդիր է:
Անկեղծ ասած, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արձագանքը 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և պատերազմից հետո այնքան էլ չեն ուրախացրել Հայաստանի Հանրապետությանը և հայ ժողովրդին, բայց ես ուզում եմ ընդգծել Ռուսաստանի Դաշնության և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կարևորը դերը Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի դադարեցման գործում: Ես ուզում եմ ևս մեկ անգամ հաստատել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններին: Կարծում եմ, որ եզրակացություններ անել իրապես կարևոր և լավ է, բայց Հայաստանը որպես կազմակերպության հիմնադիր անդամ, հավատարիմ է կազմակերպության հետագա զարգացմանը և կազմակերպությունը առանցքային գործոն է համարում Եվրասիական տարածաշրջանի և Հայաստանի համար կայունության և անվտանգության ապահովման հարցում: Մենք դրական ենք տրամադրված, որպեսզի ամբողջ ծավալով աջակցենք կազմակերպությանը և նրա հետագա զարգացմանը»,- եզրափակել է Փաշինյանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the meeting of the leaders of the member states of the Collective Security Treaty Organization in the Kremlin. Russian President Vladimir Putin met the CSTO leaders: Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, President of Belarus Alexander Lukashenko, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov. Following the ceremonial photo-video session, the meeting took place at the St Alexander's Hall of the Kremlin.
In his speech, Prime Minister Pashinyan congratulated the attendees on the occasion of the 30th anniversary of the Collective Security Treaty signed on May 15, 1992, and on the 20th anniversary of the decision of May 14, 2002 to establish the Collective Security Treaty Organization.
In particular, the Prime Minister welcomed the CSTO leaders and thanked them for the warm reception. "Of course, the anniversary of our Organization is also a very good opportunity to summarize certain results and discuss the prospects of further development of the Organization.
Alexander Grigoryevich, of course, raised many important issues related to the cooperation between the CSTO member states, and the President of Belarus, to be honest, touched upon quite problematic issues. In general, it should be noted that there is a lot of positive in the history of the CSTO, as it has been, is and will be a key factor in ensuring security and stability in the region. As we can see, today, at the jubilee summit we are discussing not only jubilee issues, given today’s quite tense situation in the CSTO area of responsibility. And I would like to address some of the issues that the President of Belarus talked about.
As for the voting of the member states of our Organization, of course, we have some problems here. Often our votes are not in harmony, and it should be noted that this is not a new problem, it accompanies our Organization for a long time. Armenia has raised this issue many times, it has been discussed many times in the working process. Obviously, it needs further discussion.
As for the partnership and rapid reaction mechanisms, this is also a very important issue for Armenia, because as you know, just during these days last year, the Azerbaijani troops invaded the sovereign territory of Armenia and Armenia applied to the CSTO for launching the mechanisms envisaged by the CSTO Crisis situations response procedures of December 10, 2010. That document has been approved by the Collective Security Council, but, unfortunately, we cannot say that the Organization reacted in the way the Republic of Armenia would expect.
Also, for a long time, we have been raising the issue of selling arms by CSTO member states to countries not friendly to Armenia. As a result, those weapons were used against Armenia and the Armenian people. This is also a problem, to be honest, the reaction of the CSTO member states during the 44-day war in 2020, and also after the war, was not so encouraging for the Republic of Armenia and the Armenian people.
But I would like to emphasize the special role of the Russian Federation and personally President Vladimir Vladimirovich Putin in ending the war in Nagorno-Karabakh. And I want to once again affirm that Armenia remains committed to the trilateral statements by the Presidents of the Russian Federation and Azerbaijan and Prime Minister of Armenia of November 9, 2020, January 11 and November 26, 2021.
I think it is very good and important to summarize the results. Armenia, as a founding member of the CSTO, is committed to the further development of the Organization. We consider the Organization a key factor in ensuring security and stability in the Eurasian region and the Republic of Armenia, and in general, we are positive about fully supporting the organization and its further development."