ՀՀ ԱԳ նախարարը կմեկնի Բրյուսել
Մայիսի 17-18-ը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Բրյուսել, որտեղ նախարար Միրզոյանի նախագահությամբ կանցկացվի Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 4-րդ նիստը: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Վահան Հունանյանը:
«Նիստի ընթացքում կողմերն անդրադարձ կկատարեն Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ու Տնտեսական և ներդրումային ծրագրի կատարման ընթացքին, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության ուղղություններով համագործակցությանը: Մտքեր կփոխնակվեն նաև առևտրատնեսական և ոլորտային փոխգործակցության, մուտքի արտոնագրերի ազատականացման վերաբերյալ երկխոսության մեկնարկի հեռանակարների շուրջ:
Կքննարկվեն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր:
Նիստին Հայաստանի պատվիրակությունը կգլխավորի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, իսկ Եվրամիության պատվիրակությունը՝ ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը:
Այցի շրջանակներում ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանդիպումներ կունենա նաև ԵՄ տարբեր պաշտոնյաների հետ»-ի իր էջում գրել է Վահան Հունանյանը:

Арарат Мирзоян отправится в Брюссель
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 17 мая отправится в Брюссель с двухдневным рабочим визитом. Об этом сообщает Sputnik Армения со ссылкой на пресс-секретаря ведомства Ваана Унаняна.
Мирзоян в бельгийской столице примет участие в 4 заседании Совета партнерства Армения-ЕС. Делегацию Евросоюза возглавит глава европейской дипломатии Жозеп Боррель.
Отмечается, что участники заседания обсудят ход реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, Экономической и инвестиционной программы, сотрудничества в сфере демократии, верховенства закона и прав человека. Руководители делегаций обменяются мнениями по поводу сотрудничества в отдельных секторах экономики, коснутся перспектив начала переговоров по облегчению визового режима.
В повестке встречи также обсуждение нагорно-карабахского урегулирования, проблем региональной безопасности.