ԱՄՆ Սենատը համաձայնել է քվեարկել Ուկրաինային 40 միլիարդ դոլար տրամադրելու վերաբերյալ
Ուկրաինային 40,1 միլիարդ դոլարի օգնության նոր փաթեթը երկուշաբթի անցավ ԱՄՆ Սենատում ընթացակարգային քվեարկությունը, իսկ նախաձեռնության վերջնական քվեարկությունը սպասվում է չորեքշաբթի: Քվեարկությունը հեռարձակվել է օրենսդիր մարմնի վերին պալատի կայքում։
Կողմ է քվեարկել 81 սենատոր, դեմ՝ 11 օրենսդիր։ Այսպիսով, փաթեթի վերաբերյալ բանավեճի համար հատկացված ժամանակը սահմանափակվում է 30 ժամով։ Ինչպես և ակնկալվում է, մայիսի 18-ին սենատորների մեծամասնությունը հավանություն կտա այս նախաձեռնությանը, ապա ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կստորագրի այն։
Նշենք, որ անցյալ շաբաթ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել Ուկրաինային լրացուցիչ օգնություն տրամադրելու օրինագծին։ Նրա օգտին քվեարկել է 368 կոնգրեսական (բոլոր դեմոկրատները և հանրապետականների մեծամասնությունը), դեմ՝ 57 հանրապետական։

Сенат США согласился проголосовать по проекту о помощи Украине на $40 млрд
Новый пакет помощи Украине на $40,1 млрд прошел в понедельник процедурное голосование в Сенате Конгресса США, итоговое голосование по инициативе ожидается в среду. Как передает ТАСС, трансляция голосования велась на сайте верхней палаты законодательного органа.
За проголосовал 81 сенатор, против высказались 11 законодателей. Таким образом, ограничено отведенное на дебаты по пакету время 30 часами. Как ожидается, 18 мая большинство сенаторов утвердит данную инициативу, затем ее подпишет президент США Джо Байден.
На прошлой неделе Палата представителей Конгресса одобрила законопроект о выделении дополнительной помощи Украине. За него проголосовали 368 конгрессменов (все демократы и большинство республиканцев), против выступили 57 республиканцев.