Սիրիային ՀԱՊԿ ԽՎ-ում դիտորդի կարգավիճակ տալու հարցի հետ կապված հայկական կողմն առարկություններ չունի. կայացել է ՀԱՊԿ ԽՎ մշտական հանձնաժողովների համատեղ արտահերթ նիստը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը մայիսի 17-ին տեսակոնֆերանսի ձևաչափով մասնակցել է ՀԱՊԿ ԽՎ Քաղաքական հարցերի և միջազգային համագործակցության, Պաշտպանության և անվտանգության, Սոցիալ-տնտեսական և իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ արտահերթ նիստին:
Նիստին մասնակցել են նաև ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամներ Անդրանիկ Քոչարյանը, Գևորգ Պապոյանը, Ալեքսեյ Սանդիկովը և Շիրակ Թորոսյանը:
Ողջունելով մասնակիցներին՝ Հակոբ Արշակյանը համոզմունք է հայտնել, որ նիստի ընթացքում արդյունավետ աշխատանք կիրականացվի:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է նախորդ օրը Մոսկվայում կայացած ՀԱՊԿ հոբելյանական գագաթնաժողովին, որը նվիրված էր Հավաքական անվտանգության պայմանագրի ստորագրման 30-ամյակին և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության 20-ամյակին: Հակոբ Արշակյանի գնահատմամբ՝ գագաթնաժողովի ընթացքում երկրների ղեկավարները հանգամանորեն քննարկել են կազմակերպության խնդիրները, անդրադարձել ձեռքբերումներին ու բացթողումներին, ինչպես նաև նախանշել հետագա քայլերը:
«Կարծում եմ՝ խորհրդարանական հարթությունում մենք հավատարիմ կմնանք նույն նշաձողին, և առկա համաձայնագրերը կոնկրետ բովանդակությամբ լրացնելու մեր համատեղ ջանքերը կմեծացնեն ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի իրական ներդրումը Կազմակերպությունում մեր երկրների բազմակողմ փոխգործակցության ամրապնդման և ընդլայնման գործում»,- ընդգծել է խորհրդարանի փոխխոսնակը:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում համատեղ քայլերը, ԽՎ-ի 2021-2025 թթ. գործունեության հեռանկարներն ու օրակարգային այլ հարցեր:
Խորհրդարանական վեհաժողովում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության խորհրդարանի դիմումի և ՀԱՊԿ ԽՎ-ում նրան դիտորդի կարգավիճակ տալու հարցի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը վերահաստատել է այդ առնչությամբ հայկական կողմի դիրքորոշումը՝ նշելով, որ ՀՀ Ազգային ժողովն այդ հարցում առարկություններ չունի:

Парламентарии ОДКБ провели заседание постоянных комиссий Парламентской Ассамблеи
17 мая вице-спикер НС А.Аршакян принял участие в совместном внеочередном заседании постоянных комиссий ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству, обороне и безопасности, социально-экономическим и правовым вопросам в формате видеоконференции.
В заседании также приняли участие члены делегации НС РА в ПА ОДКБ А.Кочарян, Г.Папоян, А.Сандыков и Ш.Торосян.
А.Аршакян, приветствуя участников, выразил уверенность в эффективной работе заседания.
Вице-спикер НС коснулся состоявшегося накануне в Москве юбилейного саммита ОДКБ к 30-летию подписания Договора о коллективной безопасности и 20-летию ОДКБ. По его словам, в ходе саммита лидеры стран подробно обсудили проблемы организации, отметили достижения и недостатки, наметили дальнейшие шаги.
''Полагаю, что на парламентском уровне останемся верны той же планке, и наши совместные усилия по дополнению существующих договоренностей конкретным содержанием повысят реальный вклад Парламентской Ассамблеи ОДКБ в укрепление и расширение многостороннего взаимодействия наших стран'', - подчеркнул А.Аршакян.
В ходе заседания обсуждены совместные шаги в противодействии международному терроризму, перспективы деятельности ПА в 2021-2025 гг. и другие повесточные вопросы.
При обсуждении заявления парламента Сирийской Арабской Республики в ПА по вопросу предоставления ему статуса наблюдателя в ПА ОДКБ вице-спикер А.Аршакян подтвердил в связи с этим позицию армянской стороны, отметив, что НС РА не имеет возражений.