Խծաբերդում գումարտակի հրամանատարը շրջանաձև պաշտպանության անցնելու փոխարեն նահանջի հրաման է տվել. մանրամասներ քրգործից
Խծաբերդում գումարտակի հրամանատարի կողմից մարտադաշտն ինքնակամ լքելու, հրամանը չկատարելու և ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք ցուցաբերելու վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան: Այս մասին տեղեկանում ենք Գլխավոր դատախազության տարածած հաղորդագրությունից:
«ՀՀ զինվորական դատախազության հետևողական հսկողության ներքո ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ-ում քննված քրեական գործով ձեռք բերված ապացույցներով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի 2-րդ տանկային աշտարակների գումարտակի շտաբի պետ Ա. Ղ.-ն 2020թ. նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հրադադարի մասին եռակողմ հայտարարության ընդունումից հետո հրաման է ստացել մարտական հերթապահություն կատարելով ապահովել Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի մարտական դիրքերի անվտանգությունը:
Սակայն 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի մասին հայտարարության պայմանների կոպիտ խախտմամբ կատարված անակնկալ հարձակման արդյունքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում նա չի կատարել իր անմիջական պետի հրամանը՝ անցնել շրջանաձև պաշտպանության: Ծավալված մարտի ընթացքում իր ենթակա անձնակազմին Ա.Ղ.-ն տվել է «նահանջ» հրաման և ինքնակամ լքել է մարտադաշտը, որպիսի գործողություններն առաջացրել են ծանր հետևանքներ. Արցախի Հանրապետության Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղի պաշտպանության համար զբաղեցրած մարտական դիրքերը և Խծաբերդ գյուղն անցել են հակառակորդի վերահսկողության տակ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ մինչև մարտական հերթապահության մեկնելը, Ա. Ղ.-ն ՀՀ ՊՆ N զորամասի գաղտնի մասից ստացել է ծառայողական գաղտնիք պարունակող՝ Արցախի Հանրապետության Խծաբերդ գյուղի տեղանքը պատկերող «գաղտնի» դրոշմագրով աշխատանքային քարտեզ և էլեկտրոնային կրիչ: 2020թ. դեկտեմբերի 13-ին, հակառակորդի առաջխաղացման հետևանքով նրա կողմից ինքնակամ մարտադաշտը լքելու և մարտական դիրքը հակառակորդի կողմից զբաղեցվելու հետևանքով էլեկտրոնային կրիչն անցել է հակառակորդի տիրապետության տակ: Վերջինս տնօրինել է գումարտակի անձնակազմն անհատականացնող հաստիքացուցակին»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Վերոնշյալ արարքները կատարելու համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 380-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 376-րդ հոդվածի 3-րդ մասով:
Նախաքննությունն ավարտվել է, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական գործն ուղարկել է Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու։

Начальник штаба батальона покинул поле боя, в результате чего село Хцаберт и боевые позиции перешли под контроль противника: прокуратура РА
В рамках расследуемого в Главном военном следственном управлении СК Армении уголовного дела получены доказательства о том, что начальник штаба 2-го танкового батальона N-ской воинской части минобороны Армении А.Г. после заключения трехстороннего заявления о прекращении огня 9 ноября 2020 года получил приказ приступить к боевому дежурству и обеспечить безопасность боевых позиций села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах.
Как сообщают из прокуратуры, 13 декабря 2020 года в ходе боевых действий в результате внезапного нападения вооруженных сил Азербайджана с грубым нарушением условий трехстороннего заявления о прекращении огня он не выполнил приказ непосредственного начальства о переходе к круговой обороне. В ходе развернувшихся боевых действий А.Г. дал приказ своим подчиненным отступить и покинул самовольно поле боя, что повлекло тяжелые последствия: занятые для защиты села Хцаберд Гадрутского района Республики Арцах боевые позиции и село Хцаберд перешли под контроль противника, передает Aysor.am.
Кроме того, выяснилось, что перед выездом на боевую службу А.Г. получил из соответствующего отдела N-ской воинской части Минобороны Армении содержащую служебную тайну рабочую карту под грифом «секретно» с изображением местности села Хцаберд Республики Арцах и электронный носитель.
13 декабря 2020 года, в результате продвижения противника из-за самовольного ухода с поля боя и занятия боевой позиции противником электронный носитель оказался в распоряжении противника. Последний получил доступ к штатному расписанию с персональными данными персонала батальона.
А.Г. предъявлено обвинение в совершении деяний, предусмотренных частью 3 статьи 356, частью 1 статьи 380 и частью 3 статьи 376 Уголовного кодекса Армении.
Предварительное следствие завершено, прокурор, осуществляющий надзор за законностью предварительного следствия, подтвердил обвинительное заключение и уголовное дело направлено в суд общей юрисдикции Сюникского района.