Ճապոնիայի իշխանությունները հարգում են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի որոշումը
Ճապոնիան հարգում է ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու Շվեդիայի որոշումը. Այս մասին երեքշաբթի հայտարարել է Ճապոնիայի կառավարության գլխավոր քարտուղար Հիրոկաձու Մացունոն։
«Ճապոնիայի կառավարությունը լիովին հասկանում և հարգում է Շվեդիայի դիրքորոշումը»,- ասել է Մացունոն Ճապոնիայի կառավարության նիստից հետո կայացած հերթական մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նրա խոսքով, այս պահին դժվար է կանխատեսումներ անել, թե ինչպես Շվեդիայի անդամակցությունը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին կազդի տարածաշրջանի իրավիճակի վրա, սակայն նա նշել է, որ Շվեդիայի կառավարության այս որոշումը կապված է բացառապես երկրի համար անվտանգության երաշխիքների ապահովման հետ։
Բացի այդ, քաղաքական գործիչն ընդգծել է, որ ուկրաինական ճգնաժամը ազդում է ոչ միայն Եվրոպայի, այլև ողջ Ասիայի վրա։ Գլխավոր քարտուղարը նաև հավելել է, որ Ճապոնիայի կառավարությունը նպատակ ունի սերտորեն համագործակցել այն պետությունների հետ, որոնք կիսում են հիմնարար ժողովրդավարական արժեքները։

Япония заявила об уважении к решению Швеции вступить в НАТО
Япония с уважением относится к решению Швеции вступить в НАТО. Об этом во вторник заявил генеральный секретарь кабинета министров Японии Хирокадзу Мацуно, передает ren tv.
"Правительство Японии вполне понимает и уважает позицию Швеции", – заявил Мацуно на регулярной пресс-конференции после заседания японского кабинета министров.
По его словам, на данный момент трудно давать какие-либо прогнозы относительно того, как именно вступление Швеции в состав Североатлантического альянса повлияет на ситуацию в регионе, однако он отметил, что данное решение шведского правительства связано исключительно с вопросами обеспечения гарантий безопасности стране.
Помимо этого, политик подчеркнул, что украинский кризис влияет не только на Европу, но и на всю Азию. Генсек также добавил, что японское правительство нацелено на тесное сотрудничество с государствами, которые разделяют базовые демократические ценности.