Amnesty International-ը՝ 44-օրյա պատերազմում ծերերի նկատմամբ ադրբեջանցիների իրականացրած հանցագործությունների մասին
68-ամյա Սլավիկ Գալստյանը, որն ընտանիքի հետ ապրում էր Արցախի Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղում (այժմ օկուպացված է Բաքվի կողմից) և տառապում էր հոգեսոցիալական անհարմարվողականությամբ, 2020 թվականի հոկտեմբերին չի ցանկացել լքել իր գյուղը։ Սլավիկի մարմինը հայտնաբերվել է միայն երկու ամիս անց: Այդ մասին ասվում է Amnesty International-ի «Փախչել վերջինը. Բռնագաղթը և տարեցների դեմ պատերազմական հանցագործությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ժամանակ» վերնագրով զեկույցում, փոխանցում է Panorama.am:
Ինչպես նշվում է իշխանությունների կողմից տրված մահվան վկայականում՝ մահը վրա է հասել կրծքավանդակի, որովայնի և ներքին օրգանների հրազենային վնասվածքներից արյան տրավմատիկ կորստի հետևանքով։ Սլավիկ Գալստյանի որդին՝ Աշոտը, որին դիակի ինքնությունը պարզելու համար կանչել էին դիահերձարան, ասել էր, որ հոր մարմինը խոշտանգված էր՝ չհաշված մահվան պատճառ դարձած վնասվածքները: «Գանգը փշրված էր, կոտրված էին մարմնի բոլոր ոսկորները և նա նման էր մի կտոր մսի»,-ասել էր որդին:
Զեկույցում նշվում է 2020 թվականի աշնանը ադրբեջանի կողմից, իր դաշնակիցների՝ Թուրքիայի, օտարերկրյա ահաբեկիչների և ջիհադիստների անմիջական մասնակցությամբ, պատերազմի ընթացքում ծանր բռնությունների, ներառյալ՝ ռազմական հանցագործությունների մասին, ինչպիսիք են՝ արտադատական գնդակահարությունները, խոշտանգումները և այլ դաժան վերաբերմունքները: Դրանք արել է ադրբեջանական կողմը՝ տարեց էթնիկ հայերի նկատմամբ.
«2020 թվականին ռազմական գործողությունների վերսկսումն առանձնահատուկ ընդգծեց այն լուրջ սպառնալիքները, որոնց ենթարկվում է հայ բնակչության որոշակի խումբը՝ տարեցները։ Սպանված էթնիկ հայերի կեսից ավելին 60 տարեկանից բարձր է եղել։ Ամենատարեցը 89 տարեկան էր։
Բազմաթիվ տարեցներ կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում ենթարկվել են խոշտանգումների և այլ դաժան վերաբերմունքի: Շատերը դեռևս անհայտ կորած են համարվում»,-ասվում է զեկույցում:
Զեկույցի նպատակը միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումները, ներառյալ ռազմական հանցագործություններն ուսումնասիրելն է, որոնք կատարվել են ադրբեջանական ուժերի կողմից տարեց մարդկանց նկատմամբ 2020 թվականի ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից հետո։
Ըստ զեկույցի, 72-ամյա Բելլա Հարությունյանն ասել է, որ Հադրութից փախչելու անհրաժեշտությունը հնարավոր չի եղել բացատրել 84-ամյա ամուսնուն՝ Էռնեստին, որը տառապում էր թույլ տկարամտությամբ։ Էռնեստը հրաժարվել է փախչել ընտանիքի մնացած անդամների հետ։ Ադրբեջանական զորքերի՝ Հադրութ մտնելուց որոշ ժամանակ անց Էռնեստը սպանվել է, իսկ նրա անդամահատված մարմինը հայտնաբերվել է միայն մի քանի ամսից հետո։
Amnesty International-ը մեջբերել է Բելլայի խոսքերը. «Նրան սպանել են, մաշկել են ամուսնուս մարմնի այն հատվածները, որտեղ դաջվածքներ են եղել… Ո՞վ կմտածեր, որ այսօր հնարավոր են նման բաներ՝ գլխատումներ, անդամահատումներ»: Որդու խոսքով՝ Էռնեստի ձեռքերից մեկը մարմնից պոկված է եղել։
Հաշմանդամություն չունեցող տարեցներից շատերը նույնպես նախընտրել են մնալ: Ինչպես նշվում է զեկույցում, բոլոր տարեցները խոսում էին իրենց տների և հողի նկատմամբ խորը կապվածության մասին՝ որպես արժեքավոր ակտիվների և եկամտի աղբյուրների, ինչպես նաև իրենց տներին սրտանց կապված լինելու մասին:
«Ես մի քանի անգամ գյուղից տարել էի պապիկիս, բայց ամեն անգամ նա ինքնուրույն ավտոստոպով վերադառնում էր գյուղ: Նա ասել էր, որ կնոջ գերեզմանն այնտեղ է, և ինքը չի ուզում այլ տեղ լինել»,-ասում է մի տղամարդ, որի 90-ամյա պապին հրադադարից հետո ապօրինաբար ձերբակալել են ադրբեջանական ուժերը:
Զեկույցում բերվում են նաև Արցախի օմբուդսմենի տվյալները, ըստ որոնց՝ մարտերի ընթացքում զոհվել է առնվազն 48 տարեց խաղաղ բնակիչ, ինչը կազմում է էթնիկ հայերի շրջանում փաստաթղթավորված քաղաքացիական անձանց մահվան դեպքերի կեսից ավելին։ Նրանցից ոմանք զոհվել են անկանոն գնդակոծության հետևանքով, սակայն առնվազն 30 տարեց ապօրինաբար սպանվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից այն բանից հետո, երբ նրանք վերահսկողություն են հաստատել հայկական գյուղերի և քաղաքների վրա։
«Amnesty International-ը կարողացել է հաստատել այս դեպքերից շատերը վկաների և հարազատների ցուցմունքներից, նաև մահվան վկայականներից, որոնք տրվել են Հայաստանի իշխանությունների անցկացրած պաշտոնական դատաբժշկական փորձաքննության արդյունքում, ինչպես նաև սոցիալական ցանցերում տեղադրված տեսանյութերից:
Սպանություններից շատերը եղել են արտադատական մահապատիժներ՝ երբեմն գլխատման կամ գնդակահարության միջոցով, իսկ երբեմն էլ, ամենայն հավանականությամբ, նախքան սպանությունը կիրառվել էին խոշտանգումներ կամ այլ դաժան վերաբերմունք: Մի շարք դեպքերում մահացածների մարմիններն անդամահատվել են»,- ասվում է զեկույցում, որին ամբողջությամբ հնարավոր է ծանոթանալ այս հղումով։

Amnesty International – о военных преступлениях азербайджанцев против пожилых людей в ходе войны в Арцахе
68-летний Славик Галстян, который жил со своей семьей в селе Мец Тагер Гадрутского района Арцаха (ныне оккупирован Баку. – Ред.) и страдал от психосоциальной дезадаптации, не захотел в октябре 2020 года покидать свое село. Тело Славика было найдено только спустя более чем два месяца, говорится в докладе Amnesty International под названием "Бежать последними: вынужденное переселение и военные преступления против пожилых людей в ходе конфликта в Нагорном Карабахе", передает Panorama.am.
Как отмечается, в свидетельстве о смерти, которое выдали власти, указано, что смерть наступила от травматической кровопотери в результате огнестрельных ранений груди, живота и внутренних органов. Сын Славика Галстяна – Ашот, которого вызвали в морг для опознания тела, рассказал, что тело его отца выглядело изуродованным, даже без учета травм, ставших причиной смерти: "Его голова была раздроблена, тело выглядело так, как будто в нем переломаны все кости, он был как кусок мяса".
В докладе рассказывается, насколько сильно акты насилия во время развязанной Азербайджаном осенью 2020 года при непосредственном участии своих союзников – Турции и иностранных боевиков-террористов и джихадистов – войны, включая такие военные преступления, как внесудебные казни, а также пытки и другие виды жестокого обращения под стражей азербайджанской стороны, затронули пожилых этнических армян.
"Возобновление боевых действий в 2020 году с особой резкостью выявило серьезные угрозы, которым подвергается определенная группа населения: пожилые люди. Более половины убитых этнических армян были старше 60 лет. Самому старшему было 89 лет.
Множество пожилых людей столкнулись с пытками и другими видами жестокого обращения в ходе содержания под стражей. Многие до сих пор числятся пропавшими без вести", – говорится в докладе.
В докладе рассматриваются нарушения международного гуманитарного права, в том числе военные преступления, совершенные азербайджанскими войсками в отношении пожилых людей во время и после боевых действий 2020 года.
Так, семидесятидвухлетняя Белла Арутюнян рассказала, что невозможно было объяснить необходимость бегства из Гадрута ее 84-летнему мужу Эрнесту, страдавшему легкой формой деменции. Эрнест отказался бежать вместе с остальными членами семьи. В какой-то момент после того, как азербайджанские войска вошли в Гадрут, Эрнест был убит, а его изуродованное тело было найдено только несколько месяцев спустя.
Amnesty International приводит слова Беллы: "Его убили, с него содрали кожу в тех местах, где у него были татуировки… Кто бы мог подумать, что сегодня могут быть возможны подобные вещи – обезглавливания, нанесение увечий?" По словам его сына, одна рука Эрнеста была оторвана от тела.
Многие пожилые люди, не имеющие инвалидности, также предпочитали остаться. Как отмечается, все пожилые люди говорили о глубокой привязанности к своим домам и земле как к ценным активам и источникам дохода, а также о глубокой сердечной привязанности к родному очагу.
"Я несколько раз увозил своего деда, но каждый раз он добивался своего и возвращался автостопом в свое село", – рассказал один мужчина, чей 90-летний дедушка был незаконно задержан азербайджанскими силами. – "Он сказал, что могила его жены находится там, и что он не хочет быть где-либо еще".
Приводятся в докладе и данные омбудсмена Арцаха, согласно которым, за время боевых действия было убито, по меньшей мере,48 пожилых мирных жителей, что составляет более половины всех задокументированных случаев смертей мирных жителей среди этнических армян. Некоторые из них погибли в результате неизбирательных обстрелов, однако, по меньшей мере, 30 пожилых людей были незаконно убиты азербайджанскими силами после того, как они брали под свой контроль села и города.
"Amnesty International смогла подтвердить многие из этих случаев благодаря полученным показаниям свидетелей и родственников, а также путём изучения свидетельств о смерти, официальных судебно-медицинских экспертиз, проведенных властями Армении, а также видео, размещённых в социальных сетях.
Многие убийства представляли собой внесудебные казни, иногда через обезглавливание или расстрел в упор, а иногда, по всей видимости, перед убийством применялись пытки или другие виды жестокого обращения; в ряде случаев тела погибших были изувечены", – говорится в докладе, ознакомиться с которым полностью можно по ссылке.