Ոստիկանապետի հետ հանդիպումից հետո ընդդիմության ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց՝ ներկայացված պահանջների հիմնական մասը բավարարված է։ Ապօրինություններ կատարած, անհամաչափ ուժ գործադրած ոստիկաններին խոստացել են պատասխանատվության ենթարկել, հաղորդում է Aysor.am։
«Ոստիկանապետը մեզ փոխանցեց, որ մեկ հոգու գործունեություն այս պահին արդեն կասեցվել է, 37 հոգու նկատմամբ նշանակվել է ծառայողական քննություն, հարուցվել են մեկ տասնյակից ավելի քրեական գործեր, և այսօրվա դեպքերով տեղի է ունենում ուսումնասիրություն։ Ոստիկանությունը շատ կարճ ժամկետում հանդես կգա կոնկրետ հայտարարությամբ՝ կոնկրետ դեպքերով»,- ասաց Իշխան Սաղաթելյանը։
Նա նաև տեղեկացրեց՝ ավտոերթերի մասնակիցների 80-ից ավելի ավտոմեքենաները, որոնք հատուկ պահպանվող տարածք էին տեղափոխվել և չէին վերադարձվում, վերադարձվելու են։
«Մենք նաև շատ հստակ ոստիկանությանը փոխանցել ենք, որ անցնող 2 օրվա ընթացքում անհամաչափ և բռնի ուժ է կիրառվել մեր քաղաքացիների նկատմամբ։ Որևէ կերպ դա չի կարող կասեցնել մեր պայքարը։
Մենք կոչ ենք արել, որ վերջ տրվեն նման գործողություններին, և հուսով եմ՝ ոստիկանությունն ըմբռնումով է վերաբերվելու բոլորիս կոչին»,- նշեց ընդդիմադիր գործիչը։
Իշխան Սաղաթելյանը հավելեց՝ թեպետ պահանջների հիմնական մասը բավարարված են համարում, բայց բոլոր դեպքերով լինելու են հետևողական և սպասելու են կոնկրետ արդյունքների։

Вице-спикер парламента Армении, представитель Верховного органа АРФД Ишхан Сагателян после встречи с начальником полиции заявил, что основная часть представленных требований удовлетворена, передает Aysor.am.
Он отметил, что им обещали привлечь к ответственности всех совершивших незаконные действия и применивших несоразмерную силу полицейских.
"Начальник полиции передал нам, что деятельность одного служащего на данный момент уже прекращена, в отношении 37 человек назначено служебное расследование, возбуждены более одного десятка уголовных дел и проводится изучение сегодняшних инцидентов. Полиция в короткий срок выступит с конкретным заявлением, по конкретным случаям", - сказал Ишхан Сагателян.
Он также сообщил, что более 80 машин участников автопробегов, которые эвакуировали на штрафную площадку и не возвращали, будут возвращены их владельцам.
"Мы также очень четко передали полиции, что в течение последних 2 дней в отношении наших граждан была применена грубая и несоразмерная сила. Это не может остановить нашу борьбу.
Мы призвали, чтобы подобные действия были прекращены и надеюсь, что полиция с пониманием отнесется к нашему призыву", - отметил оппозиционный деятель.
Ишхан Сагателян отметил, что проявят последовательность и будут ждать конкретных результатов по всем инцидентам.