ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ հայտարարությամբ է հանդես եկել և պատասխանել լրագրողների հարցերին։ Հարցուպատասխանը և հայտարարությունն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Ուրախ եմ այսօր գտնվել այստեղ՝ Բրյուսելում, նախագահելու Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի չորրորդ նիստը։ Անչափ գոհացնող է, որ չնայած առկա իրողություններին և բազմաթիվ մարտահրավերներին, մեզ հաջողվում է ապահովել տարբեր մակարդակներում մեր բանակցությունների և համագործակցության շարունակականությունը։
Հայաստան-Եվրամիություն Գործընկերության խորհուրդը, իսկապես, եզակի հարթակ է, որտեղ մենք խորքային քննարկումներ ենք ունենում և մտքեր փոխանակում տարբեր թեմաների շուրջ՝ սկսած Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգի կոնկրետ ասպեկտներից մինչև տարածաշրջանային և քաղաքական հարցեր։ Եվ ես ակնկալում եմ, որ արդեն իսկ հաստատված ավանդույթներին համահունչ, մենք կունենանք բաց և ընդգրկուն երկխոսություն:
Հատկանշական է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Եվրամիության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, և խորհրդանշական է, որ այս տարի լրանում է նաև ՀԸԳՀ-ի՝ Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու 1-ամյակը։
Մենք, անշուշտ, կանդրադառնանք նաև այս համաձայնագրի իրականացմանը:
Այսօր մենք կխոսենք նաև Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ և տևական կարգավորման գործընթացի մասին: Եվ մենք ակնկալում ենք Եվրամիության աջակցությունը խաղաղ գործընթացին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի համաձայն:
Այսօր կքննարկվեն նաև դեռևս չլուծված հումանիտար խնդիրները, մասնավորապես՝ հայ ռազմագերիների և պատանդների ազատ արձակման խնդիրը, ինչպես նաև հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ այլ խնդիրներ:
Ընդհանուր առմամբ, կցանկանայի նշել, որ այսօրվա հանդիպումը ևս մեկ կարևոր քայլ է դեպի առավել ամուր փոխըմբռնում, գործընկերության, ինչպես նաև մեր քաղաքացիների համար խաղաղության և բարեկեցության ավելի բարձր մակարդակ:
Հարց. Խնդրում եմ պարզաբանել մի հարց. Երևանն ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության իր տեսլականը՝ առաջարկելով քննարկել նաև Լեռնային Ղարաբաղում ապրող մարդկանց իրավունքներն ու անվտանգությունը։ Խոսելով Ադրբեջանի պատրաստակամության մասին՝ արդյո՞ք Բաքուն պատրաստ է այս առաջարկի հիման վրա բանակցություններ սկսել։
Արարատ Միրզոյան. Ինչպես և ասացիք, մենք հրապարակել ենք խաղաղ գործընթացի մեր տեսլականը։ Եվ մենք ի սկզբանե ասել ենք, որ Ադրբեջանի առաջարկած կետերում հայկական կողմի համար անընդունելի ոչինչ չկա, սակայն այդ կետերը չեն հասցեագրում հավանական և ակնկալվող խաղաղության պայմանագրի ողջ օրակարգը և առկա խնդիրների ամբողջական շրջանակը։ Եվ այս առումով մեզ համար կարևոր է քննարկել իրավունքների և անվտանգության հարցերը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը։ Մենք կարծում ենք, որ կարևոր է շարունակել խաղաղության պայմանագրի շուրջ այս բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և մանդատի համաձայն։ Մինչ այժմ մենք Ադրբեջանի կողմից այս կետերի վերաբերյալ դրական արձագանք չենք լսել։ Բայց դուք գիտեք, որ ջանքեր են գործադրվում այդ բանակցությունները հնարավոր դարձնելու համար։ Այնպես որ, ես կարող եմ միայն ընդգծել մեր պատրաստակամությունը և մեր հանձնառությունը՝ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ունենալու համար: Բայց դա ունենալու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի պատրաստակամությունը:
Հարց. Եվս մեկ լրացուցիչ հարց. Դուք ասացիք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման վերաբերյալ առաջին հանդիպումը նախատեսված է մայիսին: Երեկ և նախօրեին՝ մայիսի 16-ին,17-ին, սակայն այս հանդիպումը չկայացավ։ Կարո՞ղ եմ հարցնել, թե ինչու:
Արարատ Միրզոյան. Դուք ճիշտ եք, հանդիպումը չի կայացել, սակայն կարող եմ Ձեզ վստահեցնել, որ մենք կշարունակենք այս հանդիպումը կազմակերպելու շուրջ մեր քննարկումները։ Կան որոշ տեխնիկական մանրամասներ, որոնք կողմերը պետք է համաձայնեցնեն: Եվ հուսով եմ, որ առաջիկա օրերին կամ շաբաթներին հանդիպումը, ի վերջո, կկայանա»։

Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan answered  the questions of journalists ahead to the session of Armenia-EU Partnership Council. MFA presented the full text of Mirzoyan’s statements.
''Good afternoon, dear colleagues,
It is a great pleasure to be here today in Brussels to chair the fourth meeting of the Armenia-EU Partnership Council. It is highly satisfying that despite the current circumstances and challenges for all of us, we manage to ensure the continuity of our talks and cooperation on various levels.
The Armenia-EU Partnership Council is, indeed, a unique platform, where we have in-depth discussions and exchange of views on various topics, ranging from specific aspects of our Armenia-EU bilateral agenda, to regional affairs, to political matters. And I anticipate that in line with the already established tradition we will have an open and engaged dialogue.
Notably, this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the Republic of Armenia and the European Union, and it is symbolic that this year also marks the 1st anniversary of the entry into force of the CEPA - the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between the Republic of Armenia and the European Union.
And of course, we will also reflect on the implementation of this agreement.
Today we also will speak about the situation in the South Caucasus and the normalization process between Armenia and Azerbaijan and also about the process of the comprehensive settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. And here we expect that the European Union supports the peace process according to the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
Also, the remaining humanitarian issues - the particular issue of the release of the Armenian POWs and detainees, the protection of Armenian cultural heritage and other remaining issues of the Nagorno-Karabakh conflict will be discussed as well.
All in all, I would like to state that today’s meeting will be a huge step towards a better understanding, a higher level of partnership and also a higher level of peace and prosperity for our citizens. Thank you.
Question: Let me, please, clarify one moment. Yerevan proposed its vision of peace with Azerbaijan, suggesting to discuss also the rights and security of those people living in Nagorno-Karabakh. Talking about the readiness of Azerbaijan - is Baku ready to start negotiations based on that?
Ararat Mirzoyan: Well, actually, as you said, we published our vision of the peace process. And at first, we said that in the points suggested by Azerbaijan there is nothing unacceptable for the Armenian side but these points do not address the whole agenda, the whole spectrum of the existing issues of the potential and expected peace treaty. And here for us is crucial to discuss the rights and issue of security in Nagorno-Karabakh as well as the status of Nagorno-Karabakh. We also think that it is important to continue these negotiations on the peace treaty in the frame of and according to the mandate of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. So far, we haven’t heard a positive reaction from Azerbaijan to these points. But you know that efforts are being made in order to have these negotiations possible. So I can only stress our readiness and our commitment to have peace and stability in our region. But to have this we need two sides.
Question: One follow-up question: You said that the first meeting between Armenia and Azerbaijan on demarcation will be scheduled for May. Yesterday and before yesterday, on May 16-17, but finally this meeting did not take place. May I ask why?
Ararat Mirzoyan: You are right, the meeting didn’t take place but I can assure you that we will continue our talks about organizing this meeting. There are some technicalities to be agreed by the sides. And hopefully, in the upcoming days and weeks, we will finally have this meeting.