Մոսկվան կոչ է անում արևմտյան քաղաքական շրջանակներին դադարեցնել իրենց հանրությանը վախեցնելը գոյություն չունեցող ռուսական «քիմիական սպառնալիքով»։ Այս մասին ասվում է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի մեկնաբանության մեջ՝ կապված Ռուսաստանի Դաշնությանը քիմիական սադրանքներ նախապատրաստելու և իրականացնելու մեջ մեղադրելու փորձերի հետ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Դիվանագետը նշել է, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն ուշադրություն է հրավիրել արևմտյան երկրների քաղաքական շրջանակների մի շարք ներկայացուցիչների, առաջին հերթին ԱՄՆ-ի և նրանց շահերը սպասարկող «վերլուծական» կենտրոնների ենթադրությունների վրա առ այն, թե Ռուսաստանը իրականացնում է կամ պատրաստվում է օգտագործել քիմիական ռազմական նյութերի որոշակի պաշարներ, որոնք իբր թաքցված են եղել նրա կողմից։
«Մենք կոչ ենք անում արևմտյան երկրների քաղաքական շրջանակներին դադարեցնել իրենց հասարակությանը վախեցնելը գոյություն չունեցող ռուսական «քիմիական սպառնալիքով: Ռուսաստանի Դաշնությունը կշարունակի անշեղորեն պաշտպանել միջազգային իրավունքի սկզբունքներն ու նորմերը և հոգալու է Քիմիական զենքի կոնվենցիայի ամբողջականության պահպանման համար», - ասել է Զախարովան։

Москва призывает политические круги стран Запада прекратить запугивать свою общественность несуществующей российской "химической угрозой". Об этом говорится в комментарии официального представителя МИД России Марии Захаровой в связи с попытками обвинить РФ в подготовке и осуществлении химпровокаций, передает ТАСС
Дипломат указала, что в МИД РФ обратили внимание на домыслы ряда представителей политических кругов стран Запада, прежде всего США и обслуживающих их интересы "аналитических" центров, относительно того, что Россия осуществляла или ведет подготовку к применению неких якобы утаенных ею запасов боевых отравляющих веществ.
"Призываем политические круги стран Запада прекратить запугивать свою общественность несуществующей российской "химической угрозой", - заявила Захарова. - Российская Федерация продолжит неуклонно отстаивать принципы и нормы международного права, будет заботиться о сохранении целостности Конвенции о запрещении химического оружия (КЗХО), в том числе путем оперативного доведения до сведения государств - участников ООН и ОЗХО информации Министерства обороны Российской Федерации о реальных случаях подготовки и осуществления украинскими вооруженными формированиями и их кураторами из стран НАТО химпровокаций на территории Украины".