Մայիսի 18-ին Բրյուսելում տեղի է ունեցել Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի չորրորդ նիստը, որն առաջինն է 2021 թվականի մարտի 1-ին Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (ՀԸԳՀ) ուժի մեջ մտնելուց հետո: Հանդիպումը տեղի է ունեցել առանձնապես բարդ միջազգային համատեքստում, որն անվտանգության և տնտեսական կայունության առումով բազմաթիվ մարտահրավերներ է ստեղծել թե՛ Հայաստանի և թե՛ ԵՄ-ի համար:
Գործընկերության խորհուրդը քննարկել է ՀԸԳՀ-ի կիրարկումը, որն ընդգրկում է քաղաքական, տնտեսական և առևտրային բնագավառներում համագործակցության ոլորտների լայն շրջանակ և ողջունել է ձեռք բերված առաջընթացը: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի հանձնառությունը ՀԸԳՀ-ի կիրարկմանը, դրական գնահատել իրականացված բարեփոխումները և քաջալերել կառավարությանը` շարունակելու բարեփոխումների իր օրակարգը՝ ի շահ Հայաստանի քաղաքացիների, ինչին ԵՄ-ն լիովին աջակցում է։
Գործընկերության խորհուրդը վերահաստատել է Հայաստանի և ԵՄ-ի ընդհանուր հանձնառությունը մարդու իրավունքներին, հիմնարար ազատություններին, օրենքի գերակայությանը և ժողովրդավարական սկզբունքներին: Գործընկերության խորհուրդը ողջունել է դատական և իրավական բարեփոխումների Հայաստանի ազգային ռազմավարության և ազգային հակակոռուպցիոն ռազմավարության իրականացման գործընթացում արձանագրված ձեռքբերումները՝ միաժամանակ ընդունելով, որ դեռևս առկա են մարտահրավերներ։ ԵՄ-ն կառուցողական քաղաքական երկխոսություն է վարում Հայաստանի հետ և զգալի ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերում բարեփոխումներին ուղղված այս ջանքերին: ԵՄ-ն հանձնառու է համագործակցելու Հայաստանի հետ՝ լրատվամիջոցների և խոսքի ազատության, ինչպես նաև խտրականության դեմ պայքարի ուղղությամբ հետագա առաջընթացի հասնելու համար:
Անդրադառնալով տրանսպորտի ոլորտին՝ Գործընկերության խորհուրդը ողջունել է 2021 թվականի նոյեմբերի 15-ին Միասնական ավիացիոն գոտու համաձայնագրի ստորագրումը: Այս համաձայնագրով երկու կողմերն էլ ներգրավվում են Հայաստանի ավիացիոն անվտանգության բարելավման գործընթացում, որը կարող է աստիճանաբար հանգեցնել Հայաստանի ընդգրկմանը ԵՄ ավիացիոն շուկայում` օդային տրանսպորտի նոր հնարավորություններով, ավելի ուղիղ հաղորդակցություններով և երկու կողմերի համար տնտեսական օգուտներով:
Գործընկերության խորհուրդը նշել է, որ Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգի ավարտից հետո Հայաստանն այլևս չի կարող օգտվել համակարգով առաջարկվող` ԵՄ շուկա մուտքի արտոնյալ պայմաններից: Այնուամենայնիվ, ընդգծվեց, որ թեև ՀԸԳՀ-ն չի նախատեսում ապրանքների առևտրի համար արտոնյալ սակագներ, այն կարևոր ներուժ ունի երկկողմ առևտրային հոսքերին նպաստելու համար, որը պետք է ամբողջությամբ իրացվի:
Գործընկերության խորհուրդը համաձայնել է, որ միջուկային անվտանգությունը առաջնահերթություն է, և այս առումով ի գիտություն է ընդունել Հայաստանի առաջընթացն ու հանձնառությունը՝ ամբողջությամբ իրականացնելու Հայաստանի ազգային գործողությունների ծրագիրը՝ որպես ԵՄ աջակցությամբ ընդունված սթրես-թեստերի գործընթացի մաս: Խորհուրդը նաև վերահաստատել է կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի կարևորությունը՝ Փարիզի համաձայնագրի և ՀԸԳՀ-ի համաձայն: Այդ նպատակով ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի՝ «Ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների» նորացված թիրախները և քաջալերել Հայաստանին՝ ընդունելու Ցածր արտանետումներով զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարություն՝ նպատակ ունենալով մինչև 2050 թվականը հասնել կլիմայական չեզոքության՝ ԵՄ պարտավորություններին համապատասխան:
Գործընկերության խորհուրդը ողջունել է Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունը զբաղվածության և կրթության ոլորտներում՝ ընդգծելով Աշխատանքային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու և արհմիությունների և գործատուների մասին օրենսդրությունը վերանայելու կարևորությունը՝ Հայաստանի օրենսդրական դաշտը Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության հիմնարար կոնվենցիաների հետ ավելի համապատասխանեցնելու համար: ԵՄ-ն ողջունել է Հայաստանի ջանքերը՝ ընդունելու կրթության նոր ռազմավարություն և վերահաստատել է իր շահագրգռվածությունը՝ ամրապնդելու Հայաստանի իշխանությունների հետ համագործակցությունը կրթության, ուսուցման և երիտասարդության հարցերով ռազմավարությունների վերաբերյալ: Գործընկերության խորհուրդը գոհունակություն է հայտնել Էրազմուս+ ծրագրի շրջանակներում հաջող համագործակցության կապակցությամբ և ողջունել է Հայաստանի մասնակցությունը ԵՄ «Հորիզոն Եվրոպա» ծրագրին, որը թույլ կտա շարունակել հայ հետազոտողների և հետազոտական կազմակերպությունների մասնակցությունը Եվրոպական հետազոտական և ինովացիոն նախագծերին:
Գործընկերության խորհուրդն ի գիտություն է ընդունել ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսություն սկսելու Հայաստանի պատրաստակամությունը։ ԵՄ-ն արձանագրել է Վիզաների դյուրացման համաձայնագրի և Ռեադմիսիայի համաձայնագրերի՝ ընդհանուր առմամբ, հաջող իրականացումը և առաջարկել Հայաստանին՝ շարունակելու ջանքերը:
Գործընկերության խորհուրդն ընդգծել է Արևելյան գործընկերության կարևորությունը՝ որպես համագործակցության էական հարթակ: Խորհուրդը նաև վերահաստատել է, որ ժողովրդավարության, արդյունավետ կառավարման, օրենքի գերակայության, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների և գենդերային հավասարության հիմնարար խնդիրները մնում են Արևելյան գործընկերության քաղաքականության շրջանակի հիմնասյունը: Գործընկերության խորհուրդը նշել է, որ Հայաստանը կշահի Արևելյան գործընկերության՝ վերականգնման, դիմակայունության և բարեփոխման օրակարգից, ինչպես նաև հավակնոտ Տնտեսական և ներդրումային պլանից՝ ԵՄ-ի և Հայաստանի կողմից որոշված՝ այս օրակարգի հիմքում ընկած ուղենշային նախաձեռնություններով, որոնք կնպաստեն աշխատատեղերի ստեղծմանն ու զբաղվածության աճի խթանմանը, փոխկապակցվածությանը, ինչպես նաև կանաչ ու թվային անցմանը, հարավային շրջանների կրթությանն ու զարգացմանը:
Գործընկերության խորհրդի նիստին ընդառաջ ԵՄ կողմից հրապարակվել է Գործընկերության խորհրդի 2020 թվականի դեկտեմբերին տեղի ունեցած նիստից ի վեր Հայաստանում և ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում զարգացումների վերաբերյալ Գործընկերության իրականացման զեկույցը: Այն ընդգծում է Հայաստանի առաջընթացը ՀԸԳՀ-ի իրականացման գործում և ԵՄ-ի առանցքային դերը՝ գործընթացին աջակցություն ցուցաբերելու մեջ:
Գործընկերության խորհուրդը նախագահում էր Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը․ ԵՄ պատվիրակությունը ղեկավարում էր Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ և Եվրոպական միության Բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհելին։

On May 18, the Armenia-EU Partnership Council met for the fourth time in Brussels - for the first time since the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) entered into force on 1 March 2021. The meeting took place in a particularly difficult international context that has created multiple challenges to both the EU and to Armenia in terms of security and economic stability.
The Partnership Council reviewed the implementation of CEPA, which covers a wide range of cooperation sectors in political, economic and trade areas, and welcomed the progress achieved. The EU welcomed Armenia’s commitment to CEPA implementation, appreciated positively the reforms undertaken and encouraged the government to pursue its reform agenda to the benefit of Armenian citizens, which the EU fully supports.
The Partnership Council reiterated the shared commitment of Armenia and the EU to human rights, fundamental freedoms, the rule of law and democratic principles. The Partnership Council welcomed the accomplishments to date in the implementation of Armenia’s national strategy for judicial and legal reforms and its national anti-corruption strategy, while acknowledging that challenges remain. The EU is engaged in a constructive policy dialogue with Armenia and provides significant financial and technical support to these reforms efforts. The EU is committed to work with Armenia to make further progress towards freedom of the media and freedom of expression, as well as on the fight against discrimination.
In the area of transport, the Partnership Council welcomed the signature of the Common Aviation Area Agreement on 15 November 2021. With this agreement, both sides engage in a process to improve Armenia’s aviation safety that may gradually lead to Armenia’s inclusion in the EU’s aviation market with new air transport opportunities, more direct connections and economic benefits to both sides.
The Partnership Council noted that, following its graduation from the Generalised Scheme of Preferences, Armenia can no longer benefit from the generous access to the EU market offered by the scheme. It however highlighted that while CEPA did not provide for preferential tariffs for trade in goods, it contained important potential for benefitting bilateral trade flows that should be fully exploited.
The Partnership Council agreed that nuclear safety was a priority and took note of Armenia’s progress in this regard and of Armenia’s commitment to fully implement the National Action Plan adopted as a part of the EU supported stress test process. It also reaffirmed the importance of combating climate change under the Paris Agreement and in accordance with the CEPA. To this end, the EU welcomed Armenia’s updated Nationally Determined Contribution targets and encouraged Armenia to adopt a Long-Term Low Emissions Development Strategy, aiming at reaching climate neutrality by 2050, in line with the EU’s commitment.
The Partnership Council welcomed Armenia-EU cooperation in the areas of employment and education, underlining the importance to amend the Labour Code and revise legislation on trade unions and employers to further align the Armenian legal framework with the International Labour Organisation fundamental conventions. The EU encouraged Armenia’s efforts to adopt the new education strategy and reiterated its interest to strengthen cooperation with the Armenian authorities on Education, Training and Youth strategies. The Partnership Council expressed appreciation for the successful cooperation on Erasmus+ and welcomed the association of Armenia to the EU programme Horizon Europe that will allow the continuation of the participation of Armenian researchers and research entities to European Research and Innovation projects.
The Partnership Council took note of Armenia’s willingness to start a visa liberalisation dialogue with the EU. The EU noted the overall good implementation of the Visa Facilitation agreement and of the Readmission agreements and invited Armenia to sustain its efforts.
The Partnership Council agreed on the importance of the Eastern Partnership framework as an essential cooperation platform. It also reiterated that the fundamental issues of democracy, good governance, rule of law, fight against corruption, human rights and gender equality remained the cornerstone of the Eastern Partnership policy framework. The Partnership Council noted that Armenia stood to benefit from the Eastern Partnership’s agenda of recovery, resilience and reform, and from the ambitious Economic and Investment Plan (EIP) with flagship initiatives determined by EU and Armenia, underpinning this agenda that will provide support to stimulate jobs and growth, support connectivity, the green and digital transition, education and development of southern regions.
Ahead of the Partnership Council, the EU issued the Partnership Implementation Report on developments in Armenia and Armenia-EU relations since the previous Partnership Council in December 2020. The report underlines Armenia’s progress in implementing the CEPA and the key role of the EU in supporting it.
The Partnership Council was chaired by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, Mr Ararat Mirzoyan, and the EU delegation was led by the High Representative and Vice President of the European Commission, Mr Josep Borrell. The Commissioner for Neighbourhood and Enlargement, Mr Olivér Várhelyi also participated in the meeting.