Վարչապետը շնորհավորական նամակ է հղել Ֆրանսիայի նորանշանակ վարչապետին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական նամակ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ վարչապետ Էլիզաբեթ Բորնին:
Նամակում նշված է.
«Մեծարգո տիկին վարչապետ,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ՝ մաղթելով հաջողություններ Ձեր բարձր առաքելության իրականացման գործում։
Վստահ եմ, որ Ձեր երկարամյա մասնագիտական գործունեության ու անցած քաղաքական ուղու ընթացքում ձեռք բերված հարուստ փորձառությունը լավագույնս կծառայի բարեկամ Ֆրանսիայի և ֆրանսիացի ժողովրդի բարօրությանը։
Համոզված եմ, որ մեր կառավարությունները հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ոգով կշարունակեն սերտորեն համագործակցել առկա և նոր ծրագրերի իրագործման ուղղությամբ՝ Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև բազմոլորտ համագործակցության ողջ ներուժն առավելագույնս օգտագործելու համար։
Այդ առումով հատկապես կարևոր են 2021 թվականի դեկտեմբերին Փարիզում ստորագրված՝ Հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության 2021-2026 թվականների ճանապարհային քարտեզի նպատակների կյանքի կոչմանն ուղղված հետագա համատեղ ջանքերը։
Վերստին մաղթելով Ձեզ անսպառ եռանդ և հաջողություններ՝ խնդրում եմ ընդունել, մեծարգո տիկին վարչապետ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»։

Пашинян направил поздравительное послание новоназначенному премьер-министру Франции
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание новоназначенному премьер-министру Французской Республики Элизабет Борн. В послании говорится:
"Уважаемая госпожа премьер-министр,
Сердечно поздравляю Вас с назначением на пост премьер-министра Французской Республики, желаю успехов в выполнении Вашей высокой миссии.
Уверен, что богатый опыт, приобретенный в ходе Вашей многолетней профессиональной деятельности и политического пути, наилучшим образом послужит благополучию дружественной Франции и французского народа.
Убежден, что в духе армяно-французских привилегированных отношений наши правительства продолжат тесно сотрудничать в реализации существующих и новых программ, чтобы максимально использовать весь потенциал многоотраслевого сотрудничества между Арменией и Францией.
В этой связи особенно важны дальнейшие совместные усилия по реализации целей дорожной карты Армяно-французского экономического сотрудничества на 2021-2026 годы, подписанной в декабре 2021 года в Париже.
Еще раз желаю Вам неиссякаемой энергии и успехов, и примите, пожалуйста, заверения в моем глубоком уважении".