Ղազախստանը դուրս է եկել ԱՊՀ-ի հարկային համաձայնագրից
Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատը (վերին պալատը) հինգշաբթի օրենք է ընդունել Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների կառավարությունների միջև հարկային քաղաքականության համաձայնեցված սկզբունքների մասին համաձայնագրի դադարեցման մասին արձանագրությունը վավերացնելու մասին, որը ստորագրվել էր 1992թ. մարտի 13-ին, անկախ հետխորհրդային պետությունների կայացման շրջանում։ Հանդիպումը հեռարձակվել է օրենսդիր մարմնի կայքում։
«Համաձայնագիրը ստորագրվել է հետխորհրդային անկախ պետությունների ձևավորման ժամանակաշրջանում՝ հարկման սկզբունքների և կանոնների միասնականացման վրա հիմնված համակարգված հարկային քաղաքականություն վարելու նպատակով:
Բացի այդ, կողմերը համաձայնեցրել են Եկամուտների և գույքի կրկնակի հարկումից խուսափելու վերաբերյալ ԽՍՀՄ-ի կողմից օտարերկրյա պետությունների հետ կնքված ավելի վաղ համաձայնագրերի կատարման հարցը»,- ասված է Սենատի Ֆինանսավարկային և բյուջետային կոմիտեի եզրակացության մեջ:
Նշվում է, որ համաձայնագրի ստորագրումից անցել է 30 տարի, ուստի փաստաթուղթը դադարել է ակտուալ լինել։ Բացի այդ, փաստաթղթի երկարաձգման համար դիմումների բացակայության պատճառով ԱՊՀ երկրները որոշել են դադարեցնել այն։
Սենատի ընդունումից հետո ԱՊՀ անդամ երկրների կառավարությունների միջեւ համաձայնագրի գործողության դադարեցման մասին արձանագրության վավերացման մասին օրենքը կուղարկվի Ղազախստանի նախագահին, որպեսզի վերջինս այն ստորագրի։

Казахстан вышел из налогового соглашения СНГ
Сенат (верхняя палата) парламента Казахстана в четверг принял закон о ратификации протокола о прекращении действия Соглашения между правительствами государств - участников Содружества Независимых Государств о согласованных принципах налоговой политики от 13 марта 1992 года. Как сообщает ТАСС, трансляция заседания ведется на сайте законодательного органа.
"Соглашение было подписано в период становления независимых постсоветских государств в целях проведения согласованной налоговой политики на основе унификации принципов и правил налогообложения. Стороны тогда договорились применять единый перечень основных налогов, затрагивающих интересы всех государств - участников СНГ. Кроме того, стороны согласовали вопрос обеспечения выполнения ранее заключенных СССР соглашений с иностранными государствами об избежании двойного налогообложения доходов и имущества", - говорится в заключении комитета по финансам и бюджету Сената.
Отмечено, что со дня подписания соглашения прошло 30 лет, поэтому документ перестал быть актуальным. Кроме того, ввиду отсутствия заявок о продлении срока документа государства СНГ решили прекратить его действие.
После принятия Сенатом закон о ратификации протокола о прекращении действия соглашения между правительствами участников СНГ поступит на подпись президенту Казахстана.