Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Իսպանիայի ԱԳ նախարարի հետ
Մայիսի 20-ին Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԽ 132֊րդ նախարարական նստաշրջանի շրջանակներում Թուրինում հանդիպում է ունեցել Իսպանիայի ԱԳ նախարար Խոսե Մանուել Ալբարես Բուենոյի հետ։
Ընդգծելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի ու Իսպանիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը՝ երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները անդրադարձ են կատարել բարեկամական և ընդհանուր արժեքների վրա հիմված հարաբերությունների զարգացմանը, քաղաքական երկխոսության և բարձր մակարդակում փոխայցելությունների ակտիվացմանը։
Արարատ Միրզոյանը գոհունակություն է հայտնել Իսպանիայի կառավարության՝ Հայաստանում մշտական ներկայացուցչություն բացելու որոշման կապակցությամբ, ինչը նոր խթան կհաղորդի ինչպես քաղաքական, այնպես էլ բիզնես մակարդակներում փոխգործակցությանը:
Ընդգծվել է բազմակողմ հարթակներում Հայաստանի և Իսպանիայի միջև փոխշահավետ և արդյունավետ համագործակցության խորացման կարևորությունը։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային և միջազգային նշանակության հարցերի։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումը՝ տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության հաստատման և Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ։ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված հումանիտար խնդիրների համատեքստում կարևորվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ հայրենադարձումը, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանությունը։

Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Испании
20 мая в Турине в рамках 132-й министерской сессии Совета Европы министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Испании Хосе Мануэлем Альбаресом Буэно.
Подчеркнув, что в этом году исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между Арменией и Испанией, главы внешнеполитических ведомств двух стран коснулись развития отношений, основанных на дружественных и общих ценностях, активизации политического диалога и взаимных визитов на высоком уровне.
Арарат Мирзоян выразил удовлетворение решением правительства Испании открыть постоянное представительство в Армении, что придаст новый импульс взаимодействию как на политическом, так и на бизнес уровне.
Была подчеркнута важность углубления взаимовыгодного и эффективного сотрудничества между Арменией и Испанией на многосторонних площадках.
Стороны коснулись также вопросов регионального и международного значения.
Министр Мирзоян представил позицию Армении по установлению регионального мира и стабильности и мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. В контексте гуманитарных проблем, создавшихся в результате 44-дневной войны, была отмечена важность незамедлительного возвращения армянских военнопленных и гражданских лиц, удерживаемых в Азербайджане, сохранения армянского религиозного и культурного наследия на перешедших под азербайджанский контроль территориях