Հունաստանի ԱԳՆ-ն բողոքի նոտա է հղել Թուրքիային՝ օդային տարածքի աննախադեպ խախտման պատճառով
Հունաստանի ԱԳՆ-ն դատապարտել է օդային տարածքի աննախադեպ խախտումը թուրքական կործանիչների կողմից, որոնք մոտեցել են Հունաստանի Ալեքսանդրապոլիս նավահանգստային քաղաքին 2,5 ծովային մղոն հեռավորության վրա: Այս մասին ուրբաթ օրը հայտնել է Հունաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք խստագույնս դատապարտում ենք ազգային ինքնիշխանության աննախադեպ խախտումը երկու թուրքական կործանիչների կողմից, որոնք անօրինական կերպով ներխուժել են մեր ազգային օդային տարածք և մոտեցել Ալեքսանդրապոլիսին 2,5 ծովային մղոն հեռավորության վրա։ Այս գործողությունը թուրքական սադրանքների ակնհայտ էսկալացիա է։ Այն Թուրքիայի ջանքերի մի մասն է՝ խթանելու նեոօսմանյան ռևիզիոնիզմը, որը խախտում է միջազգային իրավունքի բոլոր հիմնական նորմերը»,- ասված է հայտարարության մեջ։
«Հունաստանի արտգործնախարար Նիկոս Դենդիասի հրահանգով արտգործնախարարության գլխավոր քարտուղար Թեմիստոկլիս Դեմիրիսը անհապաղ և խիստ բողոքի նոտա է հղել Հունաստանում Թուրքիայի դեսպանին, միևնույն ժամանակ հանձնարարականներ են տրվել տեղեկացնել մեր դաշնակիցներին և գործընկերներին, ինչպես նաև ԵՄ-ին, ՆԱՏՕ-ին ու ՄԱԿ-ին»,- ասված է հայտարարության մեջ։

МИД Греции выразил Турции протест из-за беспрецедентного нарушения воздушного пространства
МИД Греции осудил беспрецедентное нарушение воздушного пространства турецкими истребителями, которые приблизились к греческому портовому городу Александруполис на расстояние 2,5 морских мили, и выразил решительный протест Анкаре. Об этом сообщила в пятницу пресс-служба греческого внешнеполитического ведомства, передает ТАСС
"Мы самым решительным образом осуждаем беспрецедентное нарушение национального суверенитета двумя турецкими истребителями, которые незаконно вошли в наше национальное воздушное пространство и приблизились к Александруполису на расстояние всего 2,5 морских мили. Эта акция является явной эскалацией турецких провокаций. Она является частью усилий Турции по продвижению неоосманского ревизионизма, нарушающего все основные нормы международного права", - говорится в заявлении.
"По указанию министра [иностранных дел Греции] Никоса Дендиаса генеральный секретарь МИД Фемистоклис Демирис выразил немедленный и решительный протест послу Турции в Греции. Одновременно даны указания проинформировать наших союзников и партнеров, а также ЕС, НАТО и ООН"- говорится в заявлении.