Ռուբինյանն Իրանի դեսպանին ներկայացրել է Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը մայիսի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Ռուբեն Ռուբինյանը նշել է, որ երկու երկրները բարձր մակարդակի հարաբերություններ ունեն, որոնք հիմնված են թե' ավանդույթի եւ թե' ներկա իրողությունների վրա:
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ երկկողմ փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում առանձնակի կարեւորություն ունի միջխորհրդարանական համագործակցությունը, որին որակական նոր մակարդակ են հաղորդում փոխայցերը:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, կարեւորելով հայ-իրանական հարաբերությունների բազմադարյա պատմությունը, նշել է, որ դրանք պետք է զարգացնել, այդ թվում` միջխորհրդարանական հարթակներում:
Դեսպանն ընդգծել է երկու երկրների խորհրդարանների հանձնաժողովների միջեւ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
ԱԺ փոխնախագահը դեսպանի խնդրանքով մանրամասներ է ներկայացրել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ` ընդգծելով ՀՀ դիրքորոշումներն ու առաջնահերթությունները:
Խորհրդարանի փոխխոսնակը բարձր է գնահատել Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ու սահմանների անձեռնմխելիության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը:

Vice President of the National Assembly of Armenia Ruben Rubinyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri on May 20.
As ARMENPRESS was informed from the National Assembly, welcoming the Ambassador, Ruben Rubinyan noted that the two countries have a high level of relations based on both historical and existing realities.
The Vice President of the National Assembly emphasized that the inter-parliamentary cooperation is of special importance for strengthening the bases of the mutually beneficial bilateral cooperation, to which the mutual visits give a qualitatively new level.
Ambassador Abbas Badakhshan Zohuri, emphasizing the centuries-old history of Armenian-Iranian relations, noted that they should be developed, including in the inter-parliamentary platforms.
Highlighting the centuries-old Armenian-Iranian relations, Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri noted that they need to be developed, including at parliamentary platforms. The Ambassador emphasized the need for cooperation between the Committees of the two parliaments.
At the request of the Ambassador, Ruben Rubinyan presented details on the process of normalization of Armenia-Turkey relations, emphasizing the positions and priorities of the Republic of Armenia.
The Vice President of the parliament highly assessed Iran's position on the territorial integrity of Armenia and the inviolability of its borders.