Ստեփանակերտի թիվ 8 միջնակարգ դպրոցում բացվել է ռուս ֆիզիկոս, իրավապաշտպան, ԽՍՀՄ ակադեմիկոս, քաղաքական գործիչ, ջրածնային ռումբի համահեղինակ Անդրեյ Սախարովի հուշարձանը։
Տեղեկությունն իր Telegram ալիքում հայտնել է Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը։
«Դրա տեղադրումը այն դպրոցում, որը կրում է նրա անունը, նվիրված է մեծ գործչի ծննդյան 101-ամյակին: Հուշարձանի տեղադրումը, հատկապես այս ժամանակահատվածում, առանձնահատուկ խորհուրդ ունի՝ հաշվի առնելով ներկայիս իրողությունների բարդ պայմաններում մեր իրավունքների համար պայքարի շարունակությունը, ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը և աշխարհում խաղաղության աճող պահանջարկը»,- նշել է Բեգլարյանը։
Սախարովը ժամանակին ասել է` եթե ադրբեջանցիների համար Ղարաբաղի հարցը ամբիցիաների հարց է, ապա հայերի համար` գոյատևման։
Քանդակի հեղինակը Գրիգորի Պոտոցկին է, նախաձեռնության հովանավորը` «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան

Открытие памятника российскому физику, соавтору водородной бомбы, политику Андрею Сахарову состоялось 21 мая в средней школе № 8 в Степанакерте.
Как сообщил госминистр Арцаха Артак Бегларян в своем ТГ-канале, установка памятника в школе, которая носит его имя, приурочена к 101-летию со дня рождения физика.
"Памятник, особенно в этот период, имеет особый символизм, учитывая продолжение борьбы за наши права в непростых условиях нынешних реалий, российскую миротворческую миссию и возрастающий спрос мира во всем мире", — отметил он.
Он подчеркнул, что Сахаров в свое время определил общеизвестную максиму о том, что если для азербайджанцев карабахский вопрос - вопрос амбиций, то для армян - вопрос существования и выживания, передает Sputnik Армения