ԱՄՆ-ը քայլեր է ձեռնարկում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ազդեցությունը Ղազախստանի վրա նվազագույնի հասցնելու համար։ Այդ մասին ուրբաթ օրը հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը՝ Պետդեպարտամենտում իր ղազախ գործընկեր Մուխթար Թլեյբերդիի հետ բանակցությունների ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես հայտնել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը, ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը «հաստատել է [Միացյալ Նահանգների] հանձնառությունը՝ նվազագույնի հասցնելու Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցների հետևանքները դաշնակիցների և գործընկերների, այդ թվում՝ Ղազախստանի համար:
«Քարտուղար Բլինքենը նաև շնորհակալություն է հայտնել արտաքին գործերի նախարար Թլեյբերդիին՝ Ղազախստանի կողմից Ուկրաինայի ժողովրդին ցուցաբերած առատաձեռն մարդասիրական օգնության համար՝ ինչպես կառավարական մակարդակով, այնպես էլ անհատների կողմից։ Պետքարտուղար Բլինքենը և արտգործնախարար Թլեյբերդին ծրագրում են սերտ շփումներ պահպանել»,- հավելել է դիվանագետը։

Соединенные Штаты принимают меры для минимизации последствий введенных против России санкций для Казахстана. Об этом рассказал в пятницу американский госсекретарь Энтони Блинкен на переговорах с казахстанским коллегой Мухтаром Тлеуберди в Госдепартаменте, передает ТАСС
Как сообщил по итогам встречи руководитель пресс-службы внешнеполитического ведомства США Нед Прайс, шеф американской дипломатии "подтвердил приверженность [США] свести к минимуму последствия для союзников и партнеров, включая Казахстан, от санкций, введенных против России в ответ" на военную спецоперацию на территории Украины. "Госсекретарь Блинкен также поблагодарил министра иностранных дел Тлеуберди за щедрую гуманитарную помощь, оказанную Казахстаном народу Украины как на правительственном уровне, так и отдельными лицами. Госсекретарь Блинкен и министр иностранных дел Тлеуберди планируют поддерживать тесные контакты", - добавил дипломат.
По его словам, Блинкен "подтвердил неизменную поддержку Соединенными Штатами независимости, суверенитета и территориальной целостности Казахстана". "Он назвал политические и экономические реформы президента [Касыма-Жомарта] Токаева позитивным шагом в продвижении процветания, укреплении безопасности и защите прав человека в Казахстане и Центральной Азии", - сказал Прайс.