Ուկրաինան դուրս է եկել ԱՊՀ մի շարք համաձայնագրերից
Գերագույն Ռադան կիրակի հավանություն է տվել 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմում ԱՊՀ անդամ պետությունների ժողովուրդների արիության և հերոսության հիշատակը հավերժացնելու մասին համաձայնագրից Ուկրաինայի դուրս գալու մասին օրենքին։ Այս մասին հայտարարել է «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության ղեկավար Ելենա Շուլյակը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Բացի այդ, Ռադան օրենք է ընդունել Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ երկրների ընդհանուր ագրարային շուկայի մասին համաձայնագրից դուրս գալու մասին։ Ուկրաինան դուրս է եկել նաև Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների միջև անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում համագործակցության մասին համաձայնագրից։

© Andrei Ratmirov/TASS
Ukraine’s Verkhovna Rada (parliament) has approved a bill on the country’s withdrawal from the agreement on the perpetuation of the memory about the heroism of the peoples of the CIS member states during the Great Patriotic War of 1941-1945, leader of the Servant of the People party Elena Shulyan said on Sunday, TASS reports.
"Parliament has voted for several important ratifications, including for a bill on the country’s withdrawal from the agreement on the perpetuation of the memory about the heroism of the peoples of the CIS member states during the Great Patriotic War of 1941-1945," she wrote on her Telegram channel.
Apart from that, the Rada passed laws on the withdrawal of the agreement on the CIS common agrarian market and on the withdrawal from the CIS agreement on combating illegal migration.