Ուկրաինան դուրս է եկել ԱՊՀ մի շարք համաձայնագրերից
Գերագույն Ռադան կիրակի հավանություն է տվել 1941-1945 թվականների Հայրենական մեծ պատերազմում ԱՊՀ անդամ պետությունների ժողովուրդների արիության և հերոսության հիշատակը հավերժացնելու մասին համաձայնագրից Ուկրաինայի դուրս գալու մասին օրենքին։ Այս մասին հայտարարել է «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության ղեկավար Ելենա Շուլյակը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Բացի այդ, Ռադան օրենք է ընդունել Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ երկրների ընդհանուր ագրարային շուկայի մասին համաձայնագրից դուրս գալու մասին։ Ուկրաինան դուրս է եկել նաև Անկախ Պետությունների Համագործակցության անդամ պետությունների միջև անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարում համագործակցության մասին համաձայնագրից։

© Andrei Ratmirov/TASS
Верховная рада в воскресенье одобрила закон о выходе Украины из Соглашения об увековечении памяти о мужестве и героизме народов государств - участников Содружества Независимых Государств в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов. Об этом сообщила глава партии "Слуга народа" Елена Шуляк, передает ТАСС
"Парламент проголосовал за несколько важных ратификаций: проект закона о выходе из Соглашения об увековечивании памяти о мужестве и героизме стран - участниц СНГ в Великой Отечественной войне 1941-1945 годов", - написала она в своем Telegram-канале.
Кроме того, Рада приняла закон о выходе из Соглашения об Общем аграрном рынке государств - участников Содружества Независимых Государств. Украина также вышла из Соглашения о сотрудничестве государств - участников Содружества Независимых Государств в борьбе с незаконной миграцией.