Լեհաստանի նախագահն առաջարկել է Ուկրաինայի հետ բարիդրացիության նոր համաձայնագիր կնքել
Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդան, կիրակի օրը ելույթ ունենալով Գերագույն ռադայում, առաջարկել է ուկրաինական կողմին բարիդրացիության մասին նոր պայմանագիր կնքել։
«Ես խորապես համոզված եմ, որ ժամանակն է կնքել բարիդրացիության մասին նոր պայմանագիր, որը հաշվի կառնի այն, ինչ մենք կառուցել ենք մեր հարաբերություններում, առնվազն վերջին ամիսներին»,- Լեհաստանի ղեկավարի խոսքերն է մեջբերում Ukrinform-ը։
Բացի այդ, ըստ Դուդայի, Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակը ցույց է տվել, որ ճանապարհների, երկաթգծերի և Ուկրաինայի և Լեհաստանի միջև տրանսպորտային այլ կապերի ցանցը այդքան էլ լավ չի աշխատում։ Նախագահի խոսքով՝ «լեհ-ուկրաինական սահմանը պետք է միավորվի, ոչ թե բաժանվի»։ Դուդան առաջարկել է, որ «երկկողմ լավ հարաբերությունների նշան պետք է լինի արագ երկաթուղային կապը Կիևի և Վարշավայի միջև»:

Президент Польши Анджей Дуда, выступая в воскресенье в Верховной раде, предложил украинской стороне заключить новый договор о добрососедстве, передает ТАСС
"По моему глубокому убеждению, пора заключить новый договор о добрососедстве, который учтет то, что мы построили в наших отношениях хотя бы в течение последних месяцев", - приводит слова польского лидера агентство Укринформ.
Кроме того, по словам Дуды, нынешняя ситуация на Украине показала, что сеть автомобильных, железнодорожных дорог и другие виды транспортного сообщения между Украиной и Польшей работают недостаточно хорошо. По убеждению президента, "польско-украинская граница должна объединять, а не делить". Дуда предложил, чтобы "признаком хороших двусторонних отношений стало быстрое железнодорожное сообщение между Киевом и Варшавой". "Мы построим его вместе", - заключил польский лидер.