Հայաստանն առաջին անգամ նշանակվել է ԱՀԿ գլխավոր կոմիտեի անդամ
Առողջապահության համաշխարհային 75-րդ վեհաժողովի (World Health Assembly) շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը նշանակվել է Գլխավոր կոմիտեի անդամ։
Նախարարությունից հայտնում են, որ 7-օրյա պաշտոնական այցով Ժնևում գտնվող առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը գլխավորում է Հայաստանի պատվիրակությունը։
Գլխավոր կոմիտեն կազմված է 25 անդամներից։
Կոմիտեն, խորհրդակցելով Գլխավոր տնօրենի հետ, իրականացնում է հետևյալ գործառույթները.
որոշում է նստաշրջանի ընթացքում բոլոր լիագումար նիստերի, հիմնական հանձնաժողովների նիստերի և բոլոր հանձնաժողովների նիստերի ժամը և վայրը,
որոշում է նիստի ընթացքում յուրաքանչյուր լիագումար նիստի աշխատանքների հերթականությունը,
Առողջապահության ասամբլեային առաջարկում է օրակարգի հարցերը,
անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողովներին հատկացված օրակարգի հետագա հարցերը մի հանձնաժողովից փոխանցում է մյուսին,

Armenia has been appointed a member of the World Health Organization (WHO) General Committee for the first time, Public Radio of Armenia reports, referring to the Ministry of Health.
Armenia was appointed a member of the General Committee within the framework of the 75th World Health Assembly.
The General Committee consists of 25 members. The Committee, in consultation with the Director General, performs the following functions:
- determines the time and place of all plenary sittings, sittings of the main committees and sittings of all the committees during the session;