Հայաստանն առաջին անգամ նշանակվել է ԱՀԿ գլխավոր կոմիտեի անդամ
Առողջապահության համաշխարհային 75-րդ վեհաժողովի (World Health Assembly) շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետությունը նշանակվել է Գլխավոր կոմիտեի անդամ։
Նախարարությունից հայտնում են, որ 7-օրյա պաշտոնական այցով Ժնևում գտնվող առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը գլխավորում է Հայաստանի պատվիրակությունը։
Գլխավոր կոմիտեն կազմված է 25 անդամներից։
Կոմիտեն, խորհրդակցելով Գլխավոր տնօրենի հետ, իրականացնում է հետևյալ գործառույթները.
որոշում է նստաշրջանի ընթացքում բոլոր լիագումար նիստերի, հիմնական հանձնաժողովների նիստերի և բոլոր հանձնաժողովների նիստերի ժամը և վայրը,
որոշում է նիստի ընթացքում յուրաքանչյուր լիագումար նիստի աշխատանքների հերթականությունը,
Առողջապահության ասամբլեային առաջարկում է օրակարգի հարցերը,
անհրաժեշտության դեպքում հանձնաժողովներին հատկացված օրակարգի հետագա հարցերը մի հանձնաժողովից փոխանցում է մյուսին,

В рамках 75-й сессии Всемирной ассамблеи здравоохранения Республика Армения впервые была назначена членом Генерального комитета. Об этом сообщает Министерство здравоохранения РА, передает armradio.am.
Армянскую делегацию возглавляет министр здравоохранения Анаит Аванесян, находящаяся в Женеве с 7-дневным официальным визитом.
Генеральный комитет состоит из 25 членов. Комитет по согласованию с Генеральным директором выполняет следующие функции:
определяет место и время проведения всех пленарных заседаний в течение сессии, заседаний основных комиссий, заседаний всех комиссий;
решает порядок работы каждого пленарного заседания в ходе сессии;
предлагает пункты повестки дня Ассамблее здравоохранения;
при необходимости передает отведенные комиссиям дальнейшие вопросы повестки дня от одной комиссии к другой;