Ուկրաինայի Գերագույն Ռադան հավանություն է տվել Ռուսաստանից և Բելառուսից դեղերի ներմուծումն արգելելու մասին օրինագծին։ Այս մասին կիրակի հայտնել է «Strana»-ի ուկրաինական հրատարակությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
Համապատասխան փաստաթուղթը Ռադա է ներկայացվել ապրիլի 25-ին։ Այն նախաձեռնել են իշխող «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության ավելի քան 20 պատգամավորներ։
Խորհրդարանականները նշել են, որ Ուկրաինայում արդեն արգելք կա Ռուսաստանից դեղերի ներմուծման վրա, սակայն, նրանց կարծիքով, միջազգային դեղագործական ընկերությունների ռուսական ձեռնարկություններում արտադրված դեղամիջոցները դեռ կարող են մուտք գործել երկիր։

Ukraine’s Verkhovna Rada (parliament) has passed a law banning imports of medicines from Russia and Belarus, Strana, a Ukrainian internet media outlet, said on Sunday, TASS reports.
A corresponding document was submitted to the Rada on April 25. It was initiated by more than 20 lawmakers with the ruling Servant of the People party. They noted that Ukraine had already banned imports of medicines from Russia but drugs manufactured at Russian-based enterprises of international pharmaceutical companies could still reach the country.
On March 20, Ukraine’s health ministry banned sales and uses of 39 medicines manufactured in Belarus.