© AP Photo/Frank Augstein
Մեծ Բրիտանիան կձգտի ապահովել, որ Ուկրաինան հնարավորություն ունենա արտահանել հացահատիկ և այլ պարենային ապրանքներ: Այս մասին ասված է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ՝ կիրակի օրը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի հետ ունեցած զրույցից հետո, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Վարչապետը խոստացել է կրկնապատկել ջանքերն՝ ուղղված Ուկրաինայի բնակչությանն անհրաժեշտ պարենային և մարդասիրական օգնություն տրամադրելուն, ինչպես նաև ապահովելու, որ պետությունը հնարավորություն ունենա արտահանում իրականացնել աշխարհի այլ երկրներ»,- ասվում է ուղերձում։
Ջոնսոնը նաև ընդգծել է անհրաժեշտությունն առ այն, որ  համաշխարհային հանրության բոլոր անդամները պետք է «օգնեն Ուկրաինային ազատության համար պայքարում, ինչպես այժմ, այնպես էլ երկարաժամկետ հեռանկարում»։

© AP Photo/Frank Augstein
Великобритания будет добиваться того, чтобы у Украины появилась возможность экспортировать находящееся в стране зерно и другие продовольственные продукты. Об этом говорится в заявлении, распространенном канцелярией британского премьера по итогам состоявшегося у него в воскресенье разговора с президентом Украины Владимиром Зеленским, передает ТАСС
"Премьер-министр обязался удвоить усилия, направленные на обеспечение населения Украины необходимым ему продовольствием и гуманитарной помощью, а также добиться того, чтобы у государства появилась возможность осуществлять экспорт в другие страны мира", - говорится в сообщении.
Джонсон также подчеркнул необходимость того, чтобы все члены мирового сообщества "оказывали Украине помощь в ее борьбе за свободу, как прямо сейчас, так и в долгосрочной перспективе".