Այսօր ժամը 07:30-ի սահմաններում հայտնաբերվել է մայիսի 22-ին անհետացած քաղաքացին:
Ձեռնարկված որոնողակա-փրկարարական աշխատանքների արդյունքում, այսօր` ժամը 07։30-ի սահմաններում Մարտակերտի շրջանի Քոլատակ համայնքից դեպի Կաչաղակաբերդ տանող անտառամերձ տարածքում հայտնաբերվել է, մայիսի 22-ին անհետացած, ՀՀ քաղաքացի, 63 ամյա Ս.Մ-ն: Փրկարարները ցուցաբերել են անհրաժեշտ օգնություն և քաղաքացուն նշված տարածքից ուղեկցել անվտանգ տեղամաս, որից հետո վերադարձել մշտական տեղակայման վայր։
Պարզվել է, որ Ս.Մ.-ն տեղանքում չկարողանալով կողմնորոշվել կորել է: Կապի բացակայության պատճառով քաղաքացին չի կարողացել կապ հաստատել արշավախմբի անդամների հետ և սկսել է ինքնուրույն փնտրել անտառից դուրս գալու ճանապարհը: Այսօր վաղ առավոտյան 07:30-ի սահմաններում Ս. Մ-ն նկատելով ճանապարհը դուրս է եկել երևացող տեղանք, որտեղ էլ փրկարարները նրան նկատել են:
Նշենք, որ մայիսի 22-ին, ժամը 02:15-ին մեկնարկած որոնողական աշխատանքներին այսօր 06:30-ի սահմաններում ներգրավվել են նաև ԱԻ պետական ծառայության Մարտակերտի շրջանային ԱԻ բաժնի և առանձին ջոկերի հրշեջ-փրկարարները և ԱԻ պետական ծառայության արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման օպերատիվ խումբը:

В Арцахе около 7.30 утра понедельника обнаружен гражданин, пропавший накануне, сообщает Новости-Армения со ссылкой на Госслужбу по чрезвычайным ситуациям (ГСЧС) Арцаха.
Сигнал об исчезновении поступил в центр кризисного реагирования ГСЧС 22 мая, в 01:06. Отмечалось, что мужчина пропал на территории общины Колатак, на дороге из Качахакаберда к реке Хачен. Спасательные службы выяснили, что 63-летний гражданин Армении С.М. был в составе туристической группы, по пути к реке он сказал своим товарищам, что пойдет вперед и будет ждать остальную группу возле моста. В назначенное время группа спустилась к мосту, но мужчины там не было.
Сообщается, что 63-летний гражданин Армении С.М. был обнаружен у леса по дороге из села Колатак Мартакертского района в сторону Качахакаберда. Спасатели оказали ему необходимую помощь и сопроводили в безопасное место, а затем – к месту постоянного расположения.
Выяснилось, что С.М., не сумев сориентироваться на местности, потерялся. Из-за отсутствия связи он не смог связаться с участниками похода и начал самостоятельно искать путь выхода из леса. Сегодня ранним утром С.М. обнаружив дорогу, вышел на открытое место, где его заметили спасатели.