Եվրոպական զինված ուժերի անհրաժեշտության մասին ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելի գաղափարի մարմնավորումը չի նպաստի մայրցամաքում անվտանգության ամրապնդմանը: Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք գիտենք, որ պարոն Բորելը խնդիրների լուծման դիվանագիտական ​​մեթոդների ապոլոգետ չէ։ Չնայած իր զբաղեցրած պաշտոնին, նա, այդ թվում՝ հրապարակայնորեն, մշտապես հակվածություն է ցուցաբերում ուժային մեթոդների նկատմամբ»,- երկուշաբթի լրագրողներին տված հարցազրույցում ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Նա հիշեցրել է Բորելի խոսքերն այն մասին, որ Ուկրաինայի խնդիրը պետք է լուծվի մարտի դաշտում։ Խոսելով եվրոպական զինված ուժերի անհրաժեշտության մասին Բորելի հայտարարության մասին՝ Պեսկովը նշել է, որ «այստեղ հենց ԵՄ-ի ռազմականացման գաղափարն է, Ուկրաինան զենքով էլ ավելի առաջ մղելու գաղափարը և այդպես շարունակ»։
«Սա այն ամենն է, ինչը չի նպաստի եվրոպական մայրցամաքի անվտանգության և կայունության ամրապնդմանը», - ասել է Կրեմլի խոսնակը։

Воплощение идеи главы дипломатии ЕС Жозепа Борреля о необходимости европейских вооруженных сил не будет способствовать укреплению безопасности на континенте, уверен пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, передает ТАСС.
"Мы знаем, что господин Боррель не является апологетом дипломатических методов урегулирования проблем. Несмотря на должность, которую он занимает, он, в том числе и публично, на постоянной основе демонстрирует склонность к силовым методам", - констатировал представитель Кремля в беседе с журналистами в понедельник. Он напомнил о словах Борреля о том, что проблему Украины нужно решать на поле боя.
Говоря о заявлении Борреля о необходимости европейских вооруженных сил, Песков заметил, что "здесь как раз идея милитаризации ЕС, идея дальнейшего накачивания Украины вооружениями и так далее". "Это все то, что не будет способствовать укреплению безопасности, стабильности Европейского континента", - указал представитель Кремля.
В воскресном блоге Боррель заявил, что Евросоюзу нужны европейские вооруженные силы для обеспечения собственной безопасности.