© EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը երկուշաբթի օրը հայտարարել է, որ Հունաստանի վարչապետ Կիրիակոս Միցոտակիսն իր համար այլևս գոյություն չունի ԱՄՆ կատարած այցից հետո, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք մեր բոլոր գործընկերներին բացատրել ենք, որ Թուրքիայի մոտեցումը ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանն ուղղված է ահաբեկչության և համագործակցության դեմ պայքարին <...>: Ինչպե՞ս է Հունաստանը վերաբերվում մեզ հիմա: Արդյո՞ք «ֆեթուլլահիստական ​​ահաբեկչական կազմակերպության» (ՖԵՏՕ-ն, որին Անկարան մեղադրում է 2016 թվականի հուլիսին հեղաշրջման փորձի մեջ - նշում է ՏԱՍՍ-ը) դեպի Եվրոպա երթուղին այժմ չի՞ անցնում Հունաստանով։ Մենք խոսել ենք նրանց հետ, պայմանավորվել ենք, որ երրորդ երկրները չպետք է ներգրավվեն մեր բանակցություններում։ Դրանից հետո Միցոտակիսը հորդորել է ԱՄՆ-ին չվաճառել Թուրքիային F-16-ներ։ Սրանից հետո ինձ համար այլևս Միցոտակիս անունով որևէ մեկը գոյություն չունի: Ամեն դեպքում, ԱՄՆ-ը որոշումներ չի կայացնի՝ հիմնվելով նրա հայտարարության վրա»,- ընդգծել է Թուրքիայի նախագահը կառավարության նիստից հետո ունեցած իր ելույթում։

© EPA-EFE/RICCARDO ANTIMIANI
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил в понедельник, что премьер-министр Греции Кириакос Мицотакис после его визита в США для него больше не существует, передает ТАСС
"Мы объяснили всем нашим партнерам, что подход Турции к расширению НАТО нацелен на борьбу с терроризмом и союзничество <...> Как Греция относится к нам сейчас? Разве сейчас маршрут "террористической организации фетхуллахистов" (ФЕТО, обвиняемая Анкарой в попытке переворота в июле 2016 года - прим. ТАСС) в Европу не проходит через Грецию? <...> Мы разговаривали с ними, мы договорились, что в наши переговоры не должны привлекаться третьи страны. После этого Мицотакис призвал США не продавать Турции F-16. После такого для меня больше не существует никого по имени Мицотакис. В любом случае США не будут принимать решения с оглядкой на его заявление", - подчеркнул турецкий президент в ходе выступление по итогам заседания кабинета министров.