Շոյգու. Ռուսաստանը միտումնավոր դանդաղեցնում է Ուկրաինայի վրա հարձակման տեմպերը
Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության ընթացքում չեն հարվածում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, որտեղ կարող է խաղաղ բնակչություն լինել։ Այս մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստում։
«Ռուսական զինված ուժերը, ի տարբերություն ուկրաինականների, չեն հարվածում քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին, որտեղ կարող են լինել խաղաղ բնակիչներ: Հակառակորդի հայտնաբերված կրակային դիրքերը և ռազմական օբյեկտները խոցվում են ճշգրիտ զենքերով»,- ասել է նա։
Նախարարն ընդգծել է, որ շրջապատված բնակավայրերից բնակիչների դուրս գալու համար հայտարարվում է լռության ռեժիմ, ստեղծվում են մարդասիրական միջանցքներ, ինչը դանդաղեցնում է հարձակման արագությունը։
«Սակայն դա արվում է միտումնավոր՝ խաղաղ բնակչության շրջանում զոհերից խուսափելու համար»,- պարզաբանել է Շոյգուն։

Вооруженные силы РФ в ходе специальной военной операции на Украине не наносят удары по гражданской инфраструктуре, где могут находиться мирные жители. Как передает ТАСС, об этом сообщил во вторник министр обороны РФ Сергей Шойгу на заседании Совета министров обороны Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
"Российские вооруженные силы, в отличие от украинских, не наносят удары по гражданской инфраструктуре, где могут находиться мирные жители. Выявленные огневые позиции и военные объекты противника поражаются высокоточным оружием", - сообщил он.
Министр подчеркнул, что для выхода жителей из окруженных населенных пунктов объявляется режим тишины и создаются гуманитарные коридоры, что замедляет скорость наступления. "Но делается это сознательно, чтобы избежать жертв среди мирного населения", - пояснил Шойгу.