Միացյալ Նահանգները «անտանելի գին» կվճարի, եթե Թայվանի հարցում շարունակի իր սխալ ուղին։ Այս մասին երեքշաբթի օրը կայացած ճեպազրույցում ասել է Չինաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Վան Վենբինը` մեկնաբանելով Թայվանի վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վերջին հայտարարությունները, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Միացյալ Նահանգներն ամբողջ ուժով բառախաղ է խաղում «մեկ Չինաստանի» սկզբունքի շուրջ: Բայց ես ուզում եմ հիշեցնել ամերիկյան կողմին, որ աշխարհում, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգների ներսում, չկա ուժ, որը կարող է պարտությունից փրկել «Թայվանի անկախություն» քարոզող ուժերին»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը խախտել է Թայվանի հարցում տված խոստումները, լղոզել ու ավերել «մեկ Չինաստանի» սկզբունքը։ Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը խախտել է Թայվանի հարցում տված խոստումները, լղոզել ու ավերել «մեկ Չինաստանի» սկզբունքը, ինչպես նաև թաքնված ու բացահայտ հրահրել ու աջակցել են անջատողական գործունեությանը՝ ուղղված «Թայվանի անկախությանը»։ «Եթե ԱՄՆ-ը շարունակի սխալ ճանապարհը, դա ոչ միայն անդառնալի հետևանքներ կստեղծի Չինաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների համար, այլ, ի վերջո, կստիպի ԱՄՆ-ին վճարել անտանելի գին»,- ասել է նա։

Соединенные Штаты заплатят "невыносимую цену", если продолжат идти по неверному пути в вопросе Тайваня. Об этом во вторник на брифинге заявил официальный представитель МИД КНР Ван Вэньбинь, комментируя недавние заявления президента США Джо Байдена о Тайване, передает ТАСС
"США изо всех сил ведут игру слов вокруг принципа "одного Китая". Но я хочу напомнить американской стороне, что во всем мире нет никакой силы, в том числе внутри Соединенных Штатов, которая могла бы спасти от поражения силы, выступающие за "независимость Тайваня", - сказал он.
По его словам, США нарушили обещания, данные по тайваньскому вопросу, размыли и опустошили принцип "одного Китая", а также тайно и в открытую подстрекали и поддерживали сепаратистскую деятельность, нацеленную на "независимость Тайваня". "Если США продолжат идти по неверному пути, то это не только создаст необратимые последствия для китайско-американских отношений, но и в конечном итоге заставит США заплатить невыносимую цену", - указал он.