Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Դավոսում ընթացող Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի շրջանակում հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Պետեր Մաուրերի հետ:
Նախագահ Խաչատուրյանը կարևորել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հետ շարունակական ակտիվ համագործակցությունը՝ մարդասիրական և հումանիտար մի շարք խնդիրների լուծման գործում: Վահագն Խաչատուրյանը հատկապես ընդգծել է Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում մինչ օրս պահվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովման կարևորությունը: Նախագահը մեծապես կարևորել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունն այս գործում:
Հանդիպմանը քննարկվել է նաև արցախյան պատերազմի ընթացքում անհետ կորածների որոնողական աշխատանքների ընթացքի շարունակականության ապահովմանը վերաբերող հարցեր:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահը հավաստիացրել է, որ Հայաստանի նախագահի կողմից բարձրացրած հարցերը առաջնահերթություն են իր համար և իր ղեկավարած կառույցի ուշադրության ներքո են:

Ваагн Хачатурян встретился с президентом Международного комитета Красного креста Петером Маурером
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в рамках проходящего в Давосе Всемирного экономического форума встретился с Президентом Международного комитета Красного креста Петером Маурером.
Президент Хачатурян подчеркнул важность продолжающегося активного сотрудничества с Международным комитетом Красного креста, в деле решения ряда проблем гуманитарного характера. Ваагн Хачатурян в особенности подчеркнул важность обеспечения возвращения армянских военнопленных, заложников и гражданских лиц, которые после развязанной против Арцаха 44-дневной войны по сей день удерживаются Азербайджаном.
Президент подчеркнул необходимость активного вовлечения Международного комитета Красного креста в этом деле.
На встрече обсуждались также вопросы, касающиеся обеспечения продолжения работ по поиску пропавших без вести в ходе Арцахской войны.
Президент Международного комитета Красного креста заверил, что поднятые Президентом Армении вопросы являются для него приоритетом и находятся под вниманием руководимой им структуры.