Արցախի ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Կիլիկիայի Հայ Կաթողիկե տան կաթողիկոս-պատրիարք Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ-ի հետ
Մայիսի 24-ին Լիբանան կատարած այցի շրջանակներում Ացախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը ընդունել է Հայ Կաթողիկե տան կաթողիկոս-պատրիարք Ռաֆայել Պետրոս ԻԱ-ը։
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՅԴ Լիբանանի Կենտրոնական կոմիտեի անդամներ դոկտոր Էլի Թաշճյանը և Հակոբ Լատոյանը, Բեյրութի թեմի օգնական եպիսկոպոս Գևորգ եպիսկոպոս Ասատուրյանը և հայ կաթողիկե կղերական դասը:
Հանդիպմանը անդրադարձ է կատարվել արցախյան ոչ վաղ անցյալի իրադարձություններին, բռնազավթված տարածքներում իրականացվող մշակութային ցեղասպանությանը,Արցախի հետագա ճակատագրին։
Քննարկվել են աշխարհաքաղաքական բարդ ու հակասական զարգացումները և առավել քան երբևէ կարևորվել է Հայաստան- Արցախ- Սփյուռք եռամիասնության համատեղ ու միակամ գործունեությունը։
Հայրենիքի համար ճակատագրական այս ժամանակահատվածում երկուստեք շեշտվել է ազգային միասնականության անհրաժեշտությունը։

Возглавляемая председателем НС Арцаха делегация встретилась с католикосом-патриархом Дома Киликийского Армянской Католической Церкви
24-го мая в рамках визита в Ливан делегацию, возглавляемую председателем Национального собрания Республики Арцах Артуром Товмасяном, принял католикос-патриарх Дома Киликийского Армянской Католической Церкви Рафаел Петрос XXI.
На встрече присутствовали члены Центрального комитета АРФ "Дашнакцутюн" Ливана Эли Ташчян и Акоп Латоян, помощник епископа бейрутской епархии епископ Геворк Асатурян и армянский католический клерикальный класс духовенства.
В ходе встречи стороны коснулись недавних событий в Арцахе, культурного геноцида в окуппированных территориях, дальнейшей судьбы Арцаха.
Собеседники обсудили сложные и противоречивые геополитические развития событий, была отмечена важность совместной и единой деятельности триединства Армения-Арцах-Диаспора.