Արցախի արտգործնախարարն աշխատանքային այցով մեկնել է Հարավային Օսիայի Հանրապետություն
Արցախի Հանրապետության (ԱՀ) արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը մայիսի 23-25-ը աշխատանքային այցով գտնվում էր Հարավային Օսիայի Հանրապետությունում (ՀՕՀ)՝ մասնակցելու հանրապետության նորընտիր նախագահ Ալան Գագլոևի երդմնակալության հանդիսավոր արարողությանը։
Պաշտոնամուտի արարողության ժամանակ Արցախի ԱԳ նախարարն ընթերցել է ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի շնորհավորական ուղերձը։
Այցի ընթացքում ԱԳ նախարարին ընդունել է Հարավային Օսիայի նորընտիր նախագահ Ալան Գագլոևը։ Տեղի է ունեցել նաև հանդիպում ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Դմիտրի Մեդոևի հետ։ Քննարկվել է Արցախ-Հարավային Օսիա կապերին և տարածաշրջանային գործընթացներին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Կարևորվել է հարաբերությունների շարունակական զարգացումն ու խորացումը, պետական և հասարակական տարբեր կառույցների միջև փոխգործակցության ընդլայնումը։
Այցի շրջանակում նախարար Բաբայանը դասախոսությամբ հանդես է եկել Հարավօսական պետական համալսարանում, ներկայացրել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ծագման պատճառները և ներկա իրողությունները, անդրադարձել հայ-օսական դարավոր կապերին։ Դասախոսության վերջում նախարարը պատասխանել է պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հարցերին։
Կայացել է նաև Դավիթ Բաբայանի հանդիպումը ՀՕՀ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։ Արցախի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդումը, բարձր գնահատել Հարավային Օսիայի իշխանությունների առանձնահատուկ մոտեցումը տեղի հայ համայնքի նկատմամբ՝ հպարտությամբ ընդգծելով, որ հայերին հաջողվում է ոչ միայն պահպանել ազգային ինքնությունը և կապը պատմական հայրենիքի հետ, այլ նաև լինել Հարավային Օսիայի օրինակելի և հայրենասեր քաղաքացիներ։

Министр иностранных дел Республики Арцах отбыл с рабочим визитом в Республику Южная Осетия
23-25 мая министр иностранных дел Республики Арцах (РА) Давид Бабаян находился с рабочим визитом в Республике Южная Осетия (РЮО) для участия в торжественной церемонии вступления в должность новоизбранного Президента Республики Алана Гаглоева.
На церемонии инаугурации министр ИД Арцаха зачитал поздравительное послание президента РА Араика Арутюняна.
В ходе визита министра иностранных дел принял президент Южной Осетии Алан Гаглоев.  Состоялась также встреча с исполняющим обязанности министра ИД Дмитрием Медоевым. На встречах был обсужден широкий спектр вопросов, связанных с отношениями Арцах - Южная Осетия и региональными процессами. Была подчеркнута важность последовательного   развития и углубления отношений, расширения сотрудничества между различными государственными и общественными структурами.
В рамках визита министр Бабаян выступил с лекцией в Юго-Осетинском государственном университете, представил причины возникновения азербайджано-карабахского конфликта и нынешние реалии, коснулся вековых армяно-осетинских связей. В конце лекции глава МИД ответил на вопросы профессорско-преподавательского состава и студентов.
Состоялась также встреча Давида Бабаяна с представителями армянской общины РЮО.  Глава внешнеполитического ведомства Арцаха подчеркнул важность укрепления связей родины и Диаспоры, высоко оценил особый подход властей Южной Осетии к местной армянской общине, с гордостью отметив, что армянам удается не только сохранить национальную идентичность и связь с исторической Родиной, но и быть примерными и патриотичными гражданами Южной Осетии.