Հայաստանը տիեզերք է բաց թողել առաջին արբանյակը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Փաշինյանը, մինչ օրակարգի քննարկմանն անցնելը, հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացվում է ստորև.
Կարևոր լուր ունեմ ձեզ փոխանցելու:
2022 թվականի մայիսի 25-ին, Երևանի ժամանակով ժամը 22.35-ին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կանավերըլ հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից SpaceX ընկերության տիեզերանավով Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիեզերական արբանյակը: Սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ի և իսպանական «Սանտլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում:
Տեղի ունեցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել: Սրանով Հայաստանի Հանրապետությունը թևակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան, և մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն: Նկատի ունեմ Հայաստանում երկար տարիներ գոյություն ունեցած տիեզերական գիտաարտադրական ոլորտը: Այս համատեքստում ուզում եմ ընդգծել, որ մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն է Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչպես նաև տիեզերական սարքերի արտադրության կազմակերպումը:
Առաջիկայում՝ ավելի կոնկրետ 2022 թվականին, մինչև 2023 թվականի վերջը, Հայաստանի Հանրապետությունում կստեղծվի արբանյակի կառավարման կենտրոն և ընդունիչ կայան, որի շուրջ կձևավորվի մասնագետների գիտագործնական թիմ: Կառավարման կենտրոնի գլխավոր գործառույթներից են արբանյակի կառավարումը և տիեզերալուսանկարների ստացումը: Պլանավորվում է, որ ընդունիչ կայանը արբանյակային տվյալների ստացման և փոխանցման ծառայություններ կմատուցի նաև արբանյակների այլ օպերատորների համար:
Արբանյակի կողմից արված լուսանկարները Հայաստանում կօգտագործվեն սահմանների հսկողության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և կառավարման, շրջակա միջավայրի պահպանության, ներառյալ կլիմայական փոփոխությունների մոնիթորինգի, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության և այլ ոլորտներում։
Տիեզերական տեխնոլոգիաները՝ արբանյակներ, ընդունող կայաններ, արբանյակների վրա տեղադրվող սկանավորման, տեսադիտարկման, կապի և այլ համակարգեր, համարվում են համաշխարհային տնտեսության ամենաարագ զարգացող ճյուղերից մեկը։ Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից մշակվել և 2020 թվականի մարտի 6-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, որը համապատասխան կառավարության որոշումների փաթեթի հետ միասին սահմանում է տիեզերական գործունեության կանոններն ու տեխնիկական կանոնակարգերը, ինչպես նաև անվտանգության ստանդարտները, լիցենզավորման, թողարկման, կառավարման կարգերը։ Օրենսդրական այս փաթեթով նաև հարկային արտոնություն է տրամադրվել ոլորտում աշխատող լիցենզավորված ընկերություններին։
Այս համատեքստում ցանկանում եմ խոսել ևս մեկ կարևոր իրադարձության մասին, որը սերտորեն կապված է տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում մեր քայլերի հետ։
Սույն թվականի սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանը հյուրընկալելու է աշխարհում հայտնի STARMUS VI (Սթարմյուզ 6) գիտատեխնոլոգիական փառատոնը, որին կմասնակցեն տիեզերագնացներ ամբողջ աշխարհից, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ, աստղաֆիզիկոսներ, արվեստագետներ և երաժիշտներ։ Հայաստանը հնարավորություն կունենա աշխարհին ներկայանալու հարուստ գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունների պատմությամբ, հնարավորություններով և ապագայի տեսլականով։
Ամփոփելով արբանյակի թողարկման, բացթողնման թեման՝ ասեմ, որ երեկ հրթիռի արձակման վայրում ներկա են գտնվել ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը: Հայաստանի Հանրապետության առաջին արբանյակի արձակման շուրջ բոլոր որոշումները կայացվել են գաղտնիության պայմաններում, և այս է պատճառը, որ նախնական որևէ տեղեկատվություն չի հրապարակվել: Գաղտնիության հետ կապված որոշումները կայացրել ենք ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով: Կատարված աշխատանքը, ահա, տվել է կոնկրետ արդյունք, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս»:

Первый армянский спутник запущен в космос: Пашинян
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр Пашинян выступил с заявлением, текст которого представляем ниже:
Хочу поделиться с вами важной новостью.
25 мая 2022 года, в 22:35 по ереванскому времени, космическим кораблем SpaceX с космодрома на мысе Канаверал, США, на околоземную орбиту был запущен первый космический спутник Республики Армения. Произошло это в результате сотрудничества армянского государственного ЗАО "Геокосмос" и испанской компании Satlantis.
Значение случившегося невозможно переоценить. Тем самым Республика Армения вступает в эпоху космической деятельности, и надеемся, что наши богатые традиции в этой области будут восстановлены. Я имею в виду космическую научно-производственную сферу, которая существует в Армении уже много лет. В этом контексте хотел бы подчеркнуть, что одной из наших приоритетных задач является локализация космических технологий в Республике Армения, а также организация производства космического оборудования.
В ближайшее время, конкретнее - в 2022 году, до конца 2023 года, в Республике Армения будет создан центр управления спутниками и приемная станция, вокруг которых будет сформирован научно-практический коллектив специалистов. Одной из основных функций центра управления станет управление спутником и получение космических фотографий. Планируется, что приемная станция будет обеспечивать передачу спутниковых данных и услуги передачи другим спутниковым операторам.
Спутниковые снимки будут использоваться в Армении в сферах пограничного контроля, предотвращения чрезвычайных ситуаций и их управления, защиты окружающей среды, включая мониторинг изменения климата, градостроительства, строительства дорог, геологии и др.
Космические технологии – спутники, приемные станции, системы сканирования, видеонаблюдения, связи и др.– считаются одной из самых быстрорастущих отраслей мировой экономики. Принимая во внимание это обстоятельство, аппарат Совета безопасности и министерство высокотехнологической промышленности разработали, а 6 марта 2020 года Национальное Собрание приняло закон Республики Армения "О космической деятельности", который вместе с пакетом соответствующих решений правительства устанавливает правила и технические регламенты космической деятельности, а также нормы безопасности, процедуры лицензирования, выдачи, управления. Этот законодательный пакет предоставляет также налоговые льготы лицензированным компаниям, работающим в этом секторе.
В этом контексте хочу сказать об одном важном событии, тесно связанном с нашими шагами в области космических технологий.
5-10 сентября в Армении пройдет всемирно известный фестиваль науки и технологий STARMUS VI, в котором примут участие космонавты со всего мира, лауреаты Нобелевской премии, всемирно известные ученые, астрофизики, деятели искусства и музыканты. У Армении будет возможность предстать перед миром своей богатой историей научных и технологических инноваций, своими возможностями и взглядами на будущее.
Подводя итог темы запуска спутника, отмечу, что вчера на стартовой площадке присутствовали министр высокотехнологической индустрии Роберт Хачатрян и Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в США Лилит Макунц. Все решения по запуску первого спутника Республики Армения принимались в условиях секретности, поэтому предварительная информация не публиковалась. Мы приняли решение о секретности исходя из определенных причин. И вот, проделанная работа дала конкретные результаты, с чем я и поздравляю всех нас".