Հայաստանը տիեզերք է բաց թողել առաջին արբանյակը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Փաշինյանը, մինչ օրակարգի քննարկմանն անցնելը, հանդես է եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացվում է ստորև.
Կարևոր լուր ունեմ ձեզ փոխանցելու:
2022 թվականի մայիսի 25-ին, Երևանի ժամանակով ժամը 22.35-ին, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Կանավերըլ հրվանդանում գտնվող տիեզերակայանից SpaceX ընկերության տիեզերանավով Երկիր մոլորակի ուղեծիր է դուրս բերվել Հայաստանի Հանրապետության առաջին տիեզերական արբանյակը: Սա տեղի է ունեցել հայկական պետական «Գեոկոսմոս» ՓԲԸ-ի և իսպանական «Սանտլանտիս» ընկերության համագործակցության արդյունքում:
Տեղի ունեցածի նշանակությունը հնարավոր չէ գերագնահատել: Սրանով Հայաստանի Հանրապետությունը թևակոխում է տիեզերական գործունեության դարաշրջան, և մենք հույս ունենք, որ այս ոլորտում մեր ունեցած հարուստ ավանդույթները կվերականգնվեն: Նկատի ունեմ Հայաստանում երկար տարիներ գոյություն ունեցած տիեզերական գիտաարտադրական ոլորտը: Այս համատեքստում ուզում եմ ընդգծել, որ մեր առաջնահերթ նպատակներից մեկը տիեզերական տեխնոլոգիաների տեղայնացումն է Հայաստանի Հանրապետությունում, ինչպես նաև տիեզերական սարքերի արտադրության կազմակերպումը:
Առաջիկայում՝ ավելի կոնկրետ 2022 թվականին, մինչև 2023 թվականի վերջը, Հայաստանի Հանրապետությունում կստեղծվի արբանյակի կառավարման կենտրոն և ընդունիչ կայան, որի շուրջ կձևավորվի մասնագետների գիտագործնական թիմ: Կառավարման կենտրոնի գլխավոր գործառույթներից են արբանյակի կառավարումը և տիեզերալուսանկարների ստացումը: Պլանավորվում է, որ ընդունիչ կայանը արբանյակային տվյալների ստացման և փոխանցման ծառայություններ կմատուցի նաև արբանյակների այլ օպերատորների համար:
Արբանյակի կողմից արված լուսանկարները Հայաստանում կօգտագործվեն սահմանների հսկողության, արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման և կառավարման, շրջակա միջավայրի պահպանության, ներառյալ կլիմայական փոփոխությունների մոնիթորինգի, քաղաքաշինության, ճանապարհաշինության, երկրագիտության և այլ ոլորտներում։
Տիեզերական տեխնոլոգիաները՝ արբանյակներ, ընդունող կայաններ, արբանյակների վրա տեղադրվող սկանավորման, տեսադիտարկման, կապի և այլ համակարգեր, համարվում են համաշխարհային տնտեսության ամենաարագ զարգացող ճյուղերից մեկը։ Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի և Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից մշակվել և 2020 թվականի մարտի 6-ին Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել է «Տիեզերական գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը, որը համապատասխան կառավարության որոշումների փաթեթի հետ միասին սահմանում է տիեզերական գործունեության կանոններն ու տեխնիկական կանոնակարգերը, ինչպես նաև անվտանգության ստանդարտները, լիցենզավորման, թողարկման, կառավարման կարգերը։ Օրենսդրական այս փաթեթով նաև հարկային արտոնություն է տրամադրվել ոլորտում աշխատող լիցենզավորված ընկերություններին։
Այս համատեքստում ցանկանում եմ խոսել ևս մեկ կարևոր իրադարձության մասին, որը սերտորեն կապված է տիեզերական տեխնոլոգիաների ոլորտում մեր քայլերի հետ։
Սույն թվականի սեպտեմբերի 5-10-ը Հայաստանը հյուրընկալելու է աշխարհում հայտնի STARMUS VI (Սթարմյուզ 6) գիտատեխնոլոգիական փառատոնը, որին կմասնակցեն տիեզերագնացներ ամբողջ աշխարհից, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, համաշխարհային ճանաչում ունեցող գիտնականներ, աստղաֆիզիկոսներ, արվեստագետներ և երաժիշտներ։ Հայաստանը հնարավորություն կունենա աշխարհին ներկայանալու հարուստ գիտական և տեխնոլոգիական նորարարությունների պատմությամբ, հնարավորություններով և ապագայի տեսլականով։
Ամփոփելով արբանյակի թողարկման, բացթողնման թեման՝ ասեմ, որ երեկ հրթիռի արձակման վայրում ներկա են գտնվել ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լիլիթ Մակունցը: Հայաստանի Հանրապետության առաջին արբանյակի արձակման շուրջ բոլոր որոշումները կայացվել են գաղտնիության պայմաններում, և այս է պատճառը, որ նախնական որևէ տեղեկատվություն չի հրապարակվել: Գաղտնիության հետ կապված որոշումները կայացրել ենք ինչ-ինչ նկատառումներից ելնելով: Կատարված աշխատանքը, ահա, տվել է կոնկրետ արդյունք, ինչի կապակցությամբ շնորհավորում եմ բոլորիս»:

Today, the regular Cabinet meeting took place, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan.
On May 25, 2022, at 22:35 Yerevan time, Armenia’s first space satellite was launched into the Earth’s orbit on a SpaceX spacecraft from Cape Canaveral in the United States. This happened thanks to the cooperation between the Armenian state Geocosmos company and the Spanish Satlantis.
It's impossible to overestimate the significance of this, with this Armenia is embarking into the era of space activities and we hope that our rich traditions in this area will be restored. I am speaking about the space scientific-production area which existed in Armenia for many years. In this context I’d like to stress that one of our priorities is the localization of space technologies in Armenia, as well as organization of space equipment production.
In the near future, more specifically in 2022, by the end of 2023, a satellite control center-receiving station will be established in the Republic of Armenia, around which a scientific team of specialists will be formed. One of the main functions of the control center is to control the satellite and receive space photos. It is planned that the receiving station will provide satellite data transmission services also to other satellite operators.
The satellite photos will be used in Armenia for border control, emergency prevention and management, environmental protection, including climate change monitoring, urban planning, road construction, geology, and more.
Space technologies - satellites, receiving stations, satellite-based scanning, video surveillance, communication systems - are considered to be one of the fastest growing industries in the world economy. Taking into account this circumstance, the Office of the Security Council and the Ministry of High-Tech Industry developed the Law of the Republic of Armenia "On Space Activity" which was adopted by the National Assembly on March 6, 2020, which together with the relevant package of Government decisions sets the rules of space activity and technical regulations, as well as safety standards, licensing, issuance, management procedures. This legislative package provides tax benefits to licensed companies operating in the sector.
In this context, I would like to speak about one important event, which is closely connected with our steps in the field of space technology.
On September 5-10 this year, Armenia will host the world-famous STARMUS VI science and technology festival, which will be attended by astronauts from around the world, Nobel laureates, world-renowned scientists, astrophysicists, artists and musicians. Armenia will have the opportunity to present itself to the world with a rich history of scientific and technological innovations, opportunities and a vision for the future.
Summing up the topic launching the satellite, let me say that yesterday the Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the United States of America Lilit Makunts were present at the launch site. All the decisions on the launch of the first satellite of the Republic of Armenia were made in confidentiality, which is why no preliminary information was published. As for the decisions for confidentiality, we made them for some specific considerations. The work done has yielded concrete results, in connection with which I congratulate all of us."