Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Վարչապետը նշել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները վերջին տարիներին կրում են դինամիկ բնույթ և հավելել, որ դրանում մեծ է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության ներդրումը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ երկու երկրների գործընկերների միջև առկա են սերտ շփումներ, ինչը կարևոր նշանակություն ունի փոխգործակցությանը նոր ազդակ հաղորդելու գործում: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը կարևորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանների հետ պարբերական հանդիպումներն ու շեշտել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործում վերը նշված ֆորմատի կարևորությունը:
Սերգեյ Կորպիրկինը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին դեսպանության գործունեությանը բարձր գնահատելու համար և շեշտել, որ իրենց նպատակն է անել ամեն ինչ՝ երկկողմ դաշնակցային ու եղբայրական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը նպաստելու համար:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են հայ-ռուսական համագործակցության օրակարգին, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանն ու Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:

Prime Minister Nikol Pashinyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Sergey Kopirkin.
The Prime Minister noted that the Armenian-Russian allied relations have had dynamic nature in recent years, adding that the contribution of the Russian Embassy in Armenia is great. According to Nikol Pashinyan, there are close contacts between the partners of the two countries, which is important in giving a new impetus to cooperation. According to Nikol Pashinyan, there are close contacts between the partners of the two countries, which is important in terms of giving a new impetus to the partnership. At the same time, the Prime Minister attached importance to the regular meetings with the Ambassadors of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and stressed the importance of the above-mentioned format in the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Sergey Kopirkin thanked the Prime Minister for highly appreciating the activities of the embassy, emphasizing that their goal is to do everything possible to contribute to the further development of bilateral allied and fraternal relations.
During the meeting, the interlocutors discussed issues related to the agenda of Armenian-Russian cooperation, the settlement of the Nagorno Karabakh conflict and the processes taking place in the South Caucasus region.