Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանների սահմանազատման և անվտանգության հարցով ազգային հանձնաժողովների առաջին նիստը, որը կայացել է մայիսի 24-ին երկու երկրների սահմանին, կառուցողական մթնոլորտում է անցել։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է հայկական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետության փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Իսկապես, մայիսի 24-ին մենք առաջին հանդիպումը անցկացրինք սահմանին։ Այս հանդիպմանը քննարկել ենք հետագա համատեղ աշխատանքի բացառապես կազմակերպչական հարցեր, և այս առումով հանդիպումը համարում եմ բավականին կառուցողական։ Դեռևս չկան պայմանավորվածություններ սահմանազատման և սահմանների անվտանգության հարցերով հանձնաժողովների հաջորդ նիստի ժամկետի վերաբերյալ, սակայն կա հաստատում, որ հանդիպումը կկայանա Մոսկվայում»,- ասել է նա։
Գրիգորյանը հաստատել է, որ հաջորդ շաբաթ Մոսկվայում Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ կկայանա տարածաշրջանում տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի նիստը։
«Այս հանդիպման կոնկրետ ժամկետն այժմ համաձայնեցման փուլում է, իսկ հանդիպման օրակարգում ներառված են Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9 (10) և 2021 թվականի  հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում նշված պայմանավորվածությունների կատարմանն առնչվող հարցեր։ Այս օրակարգը սահմանազատման հետ կապ չունի»,- հավելել է նա:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մայիսի 23-ին հրամանագրեր են ստորագրել սահմանների սահմանազատման և անվտանգության հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին։

Первая встреча национальных комиссий Армении и Азербайджана по вопросу делимитации и безопасности границ, которая состоялась 24 мая на границе двух стран, прошла в конструктивном ключе. Об этом  в беседе с ТАСС заявил председатель армянской комиссии, вице-премьер-министр республики Мгер Григорян.
''Действительно, 24 мая мы провели первую встречу на границе. На этой встрече мы обсуждали исключительно организационные вопросы дальнейшей совместной работы, и в этом плане встречу считаю вполне конструктивной. По дате следующей встречи комиссий по делимитации и вопросам безопасности границ пока договоренностей нет, но есть подтверждения, что встреча состоится в Москве'', - отметил он.
Григорян подтвердил, что на следующей неделе в Москве состоится заседание трехсторонней рабочей группы по вопросам разблокирования транспортных и экономических связей в регионе под совместным председательством вице-премьеров Армении, России и Азербайджана.
''Конкретная дата этой встречи сейчас в процессе согласования, а повестка встречи включает вопросы, касающиеся реализации договоренностей, зафиксированных в пункте 9 трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана от 9 (10) ноября 2020 года и заявления от 11 января 2021 года. Данная повестка не имеет отношения к делимитации'', - добавил он.
23 мая премьер-министр Армении Никол Пашинян и президент Азербайджана Ильхам Алиев подписали указы о создании комиссий по делимитации и безопасности границ.