Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Եվրասիական Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին, որն անցկացվել է տեսակապի միջոցով: Նիստին մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ- Ժոմարտ Տոկաևը, Ղրղզստանի նախագահ Սադիր ժապարովը, Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը:
ԵԱՏՄ-ում որպես դիտորդ պետություններ՝ ելույթներով հանդես են եկել Ուզբեկստանի Հանրապետության նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, Կուբայի Հանրապետության նախագահ Միգել Մարիո Դիաս-Կանել Բերմուդեսը:
Վարչապետ Փաշինյանն իր ելույթում նախ շնորհակալություն է հայտնել ղրղզական կողմին՝ այսօրվա հանդիպումը կազմակերպելու և քննարկման թեմաների լայն շրջանակ մշակելու ուղղությամբ ջանքերի համար։ Ողջունելով ԵԱՏՄ անդամ և դիտորդ երկրների ղեկավարներին՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարը նշել է. «Մենք անցկացնում ենք Եվրասիական Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի այս տարվա առաջին նիստը, ինչի կապակցությամբ ցանկանում եմ բոլորիս հաջողություն մաղթել համատեղ արդյունավետ աշխատանքի շարունակման գործում։
Եվրասիական տնտեսական միության մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո անցել է ընդամենը 8 տարի, սակայն ԵԱՏՄ-ն արդեն ամենադինամիկ զարգացող ինտեգրացիոն միավորումներից է, ինչի մասին են վկայում նաև «Ռազմավարություն-2025»-ի իրականացման արդյունքները։
Այնուամենայնիվ, մեր երկրները պետք է օպերատիվ կերպով հարմարվեն արագ փոփոխվող արտաքին և ներքին պայմաններին։ Կարծում եմ, որ մենք արդեն պետք է ուրվագծենք 2025 թվականից հետո ռազմավարական փուլում մեր Միության զարգացման հորիզոնները՝ հաշվի առնելով ձևավորվող աշխարհակարգը։
Անհրաժեշտ է ավելի լայն հայացք նետել ինտեգրացիոն նախագծին, դնել ու իրականացնել հավակնոտ նպատակներ, յուրացնել համագործակցության նոր ոլորտներ ու ոլորտներ։
որպես ժամանակի պահանջներին և մարտահրավերներին հարմարվելու գործիք՝ մենք կարևորում ենք ԵԱՏՄ անդամ-պետությունների մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղեցույցների հետևողական իրականացումը, որտեղ սահմանվում են մեր երկրների տնտեսությունների առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրները։
Ցանկանում եմ նշել Հանձնաժողովի՝ ԵԱՏՄ անդամ երկրների հետ համատեղ կատարած մեծ աշխատանքը ներքին շուկայում խոչընդոտները վերացնելու ուղղությամբ։ Այս համատեքստում չի կարելի անտեսել դրանց առաջացման բուն պատճառները, քանի որ դրանք հիմնականում կրում են տնտեսական բնույթ։ Համոզված եմ, որ մեր տնտեսությունները զարգացնելուն և երրորդ երկրների շուկաներ մուտք գործելու նպատակով արդյունաբերական համագործակցության ուղղված համակարգված գործողությունները կդառնան ներքին շուկայում խոչընդոտների զգալի կրճատման բանալին։
Արդյունաբերական համագործակցության ակտիվացումը, համատեղ ձեռնարկությունների ու նորարարական նախագծերի զարգացումն ու իրականացումը, ինչպես նաև գիտատեխնիկական համագործակցությունը թույլ կտան կապել «գիտական հայտնագործություններ» - «արդյունաբերական ոլորտ» շղթան։
Հարկ է նաև արձանագրել, որ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների առաջանցիկ զարգացումը, թվայնացումը մեր երկրների լիազոր մարմինների և տնտեսվարող սուբյեկտների միջև փոխգործակցության ժամանակակից ձևերի զարգացման կարևորագույն պայմաններն են։ Իսկ վստահությունը փոխգործակցության ընթացքում՝ այն հիմքն է, որի միջոցով մենք կարող ենք ապահովել ապրանքների, ծառայությունների, կապիտալի և աշխատուժի ազատ տեղաշարժը:
Միևնույն ժամանակ, մենք պետք է հասկանանք, որ տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների զարգացման և թվայնացման արդի պայմաններում ցանկացած քայլ կարող է իրականացվել միայն տեղեկատվական անվտանգության պատշաճ մակարդակի առկայությամբ։
Հարկ է նշել նաև համաշխարհային տնտեսության՝ վերջին ամիսներին աննախադեպ ծավալներ և խորություն ստացած մարտահրավերների ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու մեխանիզմների մշակման կարևորությունը։ Մեր կարծիքով, նպատակահարմար է մտածել պիլոտային նախագծերի և համատեղ միջոցառումների մշակման մասին, որոնք ուղղված կլինեն առևտրատնտեսական հարաբերությունների ընդլայնմանն ու խորացմանը և կոոպերացիոն փոխգործակցության ամրապնդմանը։
Միևնույն ժամանակ, անդամ-պետությունների կայուն տնտեսական աճ ապահովելու համար անհրաժեշտ է ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման արդիական հարցերի շուրջ մշտապես համագործակցել գործարար համայնքի հետ։ Բիզնեսի շահերը հաշվի առնելու և առաջ մղելու, ծրագրերի իրականացմանը գործարար համայնքի մասնակցության ընդլայնման տեսակետից ցանկանում եմ առանձնացնել երեկ տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական համաժողովի շրջանակներում իրականացված աշխատանքը։
Փորձագիտական քննարկումներն արդյունավետ գործիք են ներկա իրավիճակի համապարփակ գնահատման և դրա հիման վրա մեր միավորման կայուն զարգացմանն ուղղված գործնական միջոցառումներ մշակելու համար:
միջազգային համագործակցության համատեքստում արդիական է թվում երրորդ երկրների գործընկերների հետ շփումների ձևավորումը և փոխգործակցության կոնկրետ շղթաների կառուցումը: Կարող եմ վստահորեն նշել, որ տարիների ընթացքում Միությունը զգալիորեն ընդլայնել է միջազգային համագործակցության հորիզոնները։
Կարևոր եմ համարում հերթական անգամ ուշադրություն հրավիրել Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև լիարժեք ազատ առևտրի համաձայնագրի շուտափույթ կնքման հարցում Հայաստանի շահագրգռվածության վրա։ Թեհրանի հետ ժամանակավոր համաձայնագրի գործունեության փորձը հստակ ցույց է տալիս իրանական շուկայի գրավչությունը և համագործակցության հետագա խորացման հեռանկարները։
Այսօր մենք նաև նախատեսում ենք Ինդոնեզիայի Հանրապետության հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը տալ։
Կարևոր է այսուհետ ևս շարունակել հագեցնել միջազգային օրակարգը, որպեսզի և՛ Միության երկրները, և՛ մեր գործընկերները տեսնեն փոխշահավետ համագործակցության շոշափելի արդյունքներ։
Եզրափակելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ համատեղ աշխատանքի համար և ևս մեկ անգամ հաստատել հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու յուրաքանչյուր անդամ-պետության և միավորման շահերին համապատասխանող համատեղ որոշումների մշակմանն ու ընդունմանն ուղղված ջանքեր գործադրել։
Խորհրդի նիստում անդրադարձ է կատարվել ԵԱՏՄ միջազգային գործունեությանը, Միության շրջանակում տարբեր ոլորտների շուկաներում փոխգործակցության դյուրացմանն ու հետևողական պարզեցմանը, ինչպես նաև նախորդ նիստում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը վերաբերող հարցերի:

Премьер-министр Никол Пашинян в режиме видеоконференции принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета.
В заседании также участвовали президент Российской Федерации Владимир Путин, президент Республики Беларусь Александр Лукашенко, президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, президент Республики Кыргызстан Садыр Жапаров, а также председатель Коллегии Евразийской экономической коллегии Михаил Мясникович.
В качестве глав государств–наблюдателей при ЕАЭС с речами выступили также президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и президент Республики Куба Мигель Диас-Канель Бермудес.
В своей речи премьер-министр Пашинян прежде всего поблагодарил кыргызскую сторону за организацию встречи и усилия по выработке широкой тематики обсуждаемых вопросов. Приветствуя руководителей стран-участниц и государств-наблюдателей при ЕАЭС, глава правительства Республики Армения отметил:
“Мы проводим первое заседание Высшего Евразийского экономического совета в текущем году, в связи с чем хотел бы пожелать всем нам успехов в продолжении совместной плодотворной работы.
С даты подписания Договора о Евразийском экономическом союзе прошло всего 8 лет, однако ЕАЭС уже является одним из наиболее динамично развивающихся интеграционных объединений, о чём также свидетельствуют результаты реализации Стратегии-2025.
Тем не менее нашим странам необходимо оперативно адаптироваться к резко меняющимся внешним и внутренним условиям. Полагаю, что нам уже необходимо наметить горизонты развития нашего Союза на стратегическом этапе после 2025 года с учётом вышеупомянутых факторов.
Необходимо взглянуть на интеграционный проект шире, ставить перед собой и реализовывать амбициозные задачи, осваивать новые направления и сферы сотрудничества.
В качестве инструмента адаптации к требованиям и вызовам времени придаём важное значение последовательной реализации Основных ориентиров макроэкономической политики государств-членов EAЭС, где определены наиболее важные задачи, стоящие перед экономиками наших стран.
Считаем необходимым и далее проводить работу, направленную на поддержание макроэкономической стабильности.
Хочу отметить большую работу, проделанную Комиссией совместно с государствами-членами ЕАЭС, по устранению препятствий на внутреннем рынке. В данном контексте нельзя оставлять без внимания первопричины их возникновения, так как они в основном носят экономический характер. Уверен, что залогом значительного сокращения препятствий на внутреннем рынке станут согласованные действия по развитию наших экономик и промышленной кооперации с целью выхода на рынки третьих стран.
Активизация промышленной кооперации, развитие и реализация совместных производств и инновационных проектов, а также научно-техническое сотрудничество позволят соединить цепочку «научные изобретения» - «производственная сфера».
Следует также зафиксировать, что поступательное развитие информационных технологий, цифровизация являются важнейшими условиями для развития современных форм взаимодействия между уполномоченными органами и хозяйствующими субъектами наших стран. А доверие во взаимодействии – это фундамент, за счёт которого мы можем обеспечить свободу перемещения товаров, услуг, капитала и рабочей силы.
При этом мы должны понимать, что любые шаги на пути к развитию информационно-коммуникационных технологий, цифровизации в современных условиях могут быть предприняты только с учётом должного уровня информационной безопасности.
Следует также отметить важность выработки механизмов, позволяющих минимизировать риски вызовов в мировой экономике, которые за последние месяцы приобрели небывалый масштаб и глубину. На наш взгляд, целесообразно подумать о разработке пилотных проектов и совместных мероприятий, ориентированных на расширение и углубление торгово-экономических отношений и наращивание кооперационного взаимодействия.
В то же время, с целью обеспечения стабильного экономического роста государств-членов необходимо постоянное взаимодействие с бизнес-сообществом по актуальным вопросам развития интеграционных процессов. С точки зрения учёта и продвижения интересов бизнеса, расширения участия предпринимательского сообщества в реализации программ, хочу особо выделить работу, проведённую вчера в рамках Евразийского экономического форума.
Экспертные дискуссии являются эффективным инструментом для всесторонней оценки текущей ситуации и выработки на этой основе практических мер по обеспечению устойчивого развития нашего объединения.
В контексте международного сотрудничества представляется актуальным наращивание контактов и выстраивание конкретных цепочек взаимодействия с партнёрами из третьих стран. С уверенностью отмечу, что за эти годы Союз существенно расширил горизонты международного сотрудничества.
Считаю важным в очередной раз обратить внимание на заинтересованность Армении в скорейшем заключении полноформатного соглашения о свободной торговле между Ираном и ЕАЭС. Опыт функционирования временного Соглашения с Тегераном наглядно показывает привлекательность иранского рынка и перспективы дальнейшего углубления сотрудничества.
Сегодня мы также планируем дать старт переговорам с Республикой Индонезия о заключении соглашения о свободной торговле.
Важно и впредь насыщать международную повестку, чтобы как страны Союза, так и наши партнёры видели осязаемые результаты взаимовыгодного сотрудничества.
В завершение хочу поблагодарить всех вас за совместную работу и ещё раз подтвердить готовность Армянской стороны и далее прилагать усилия, направленные на выработку и принятие совместных решений, отвечающих интересам каждого государства-члена и всего объединения в целом.
В ходе заседания Совета были затронуты вопросы международной деятельности ЕАЭС, облегчения и последующего упрощения взаимодействия на рынках различных сфер в рамках Союза, а также вопросы, связанные с реализацией достигнутых на предыдущем заседании договоренностей.