Ուկրաինան սաբոտաժի է ենթարկել Ռուսաստանի հետ բանակցությունները, հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ավստրիայի կանցլեր Կառլ Նեհամերի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ:
Հաղորդագրության համաձայն՝ Պուտինը Նեհամերի խնդրանքով գնահատել է իրավիճակը «ընթացող» հատուկ գործողության համատեքստում և կանցլերին պատմել է Ազովի և Սև ծովերում «նավարկության անվտանգությունն ապահովելու» աշխատանքների մասին։ Այս հարցի շուրջ նախագահը կանցլերի ուշադրությունը հրավիրել է այն փաստի վրա, որ Ուկրաինան «պետք է հնարավորինս շուտ ականազերծի նավահանգիստները՝ արգելափակված նավերի ազատ անցման համար»։
«Բացի այդ, նշվում է, որ Կիևը սաբոտաժի է ենթարկել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի ներկայացուցիչների միջև բանակցային գործընթացը», - ասվում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունում, փոխանցում է ՌԲԿ-ն:

Украина саботировала переговоры с Россией, заявил президент России Владимир Путин во время телефонного разговора с австрийским канцлером Карлом Нехаммером, сообщает Кремль.
Как говорится в сообщении, Путин по просьбе Нехаммера оценил ситуацию ''в контексте ведущейся'' спецоперации и рассказал канцлеру о работе ''по обеспечению безопасности судоходства'' в Азовском и Черном морях. По этому вопросу президент обратил внимание канцлера на то, что Украине ''следует как можно скорее разминировать порты для свободного прохода заблокированных судов''.
''Кроме того, указано на саботаж Киевом переговорного процесса представителей России и Украины'', — сообщила пресс-служба Кремля, передает РБК