ՀՀ կառավարությունը բավարարել է «Սոլարա» ընկերության ներկայացրած հայտը՝ հաշվի առնելով, որ ընկերությունը պատրաստվում է գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծել տեխնոլոգիական սարքավորումներ, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասեր: Կառավարությունը հարկային արտոնություն է տրամադրել ընկերությանը՝ սարքավորումներ և հումք ձեռք բերելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ընկերությունից, «Սոլարա»-ն Հայաստանում արևային էներգետիկայի ոլորտում գործող առաջատար ընկերություններից է, մասնագիտացած մասնավոր, բիզնես և արտադրական մասշտաբների արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման մեջ:
Ընկերությունը հիմնել է ալյումինի արտաձգման «Կոնստալ» գործարանը Աբովյան համայնքի տարածքում, որի համար ձեռք է բերել 23 հազար քմ տարածք՝ արտադրական գործունեություն իրականացնելու համար:
Գործունեության հիմնական ուղղություներն են՝ արևային ֆոտովոլտային վահանակների համար ալյումինե շրջանակների արտադրությունը և արևային կայանների տեղադրման համար նախատեսված ալյումինե կոնստրուկցիաների արտադրությունը:  Գործարանում կարտադրվեն նաև ալյումինե դռների և պատուհանների համար շրջանակներ:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Պետրոսյանի խոսքով, Կառավարության այս որոշումը կարևոր խթան է Հայաստանում արտադրության կազմակերպման գրավչությունը մեծացնելու և ներդրումներ կատարելու համար:
«Հայաստանի Կառավարությունը մշտապես աջակցել է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացմանը և ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին: Մենք բազմիցս նշել ենք, որ Հայաստանի տնտեսական աճը էլ ավելի կայունացնելու և առաջ գնալու համար անհրաժեշտ է տնտեսության զարգացման վեկտորներն ուղղել դեպի արտադրողները: Մենք մեր հերթին որդեգրել ենք այս կարևոր ուղեգիծը և շարունակելու ենք աշխատանքներ իրականացնել այդ ուղղությամբ: Ալյումինի արտաձգման գործարանի ստեղծման ներդրումային բյուջեն կազմում է 15 մլն դոլար, որի արդյունքում մենք կունենանք ոչ միայն կայուն արտադրություն, այլ նաև կստեղծենք շուրջ 200 աշխատատեղ»,-նշել է «Սոլարա»-ի գլխավոր տնօրենը:
Արտադրանքի զգալի մասն արտահանվելու է ԱՄՆ, Եվրոպա և ԵԱՏՄ անդամ երկրներ:
Ալյումինի արտաձգման գործարանի բացումը նախատեսվում է 2022 թվականի նոյեմբերին, և աշխատելու է ամսական 600-800 տոննա արտադրական հզորությամբ:

The Government of the Republic of Armenia has approved the application submitted by Solara Company, taking into account that the company is going to import technological equipment and components for them within the framework of the investment program implemented in the priority sphere. The Government has granted a tax incentive to the company for the purchase of equipment and raw materials.
As ARMENPRESS was informed from the company, Solara is one of the leading companies in the field of solar energy in Armenia, specializing in the installation of private, business or industrial scale solar photovoltaic stations.
The company established the "Konstal" aluminum extrusion plant in Abovyan community, for which it acquired 23 thousand square meters of land for carrying out production activities.
The main directions of activity are the production of aluminum frames for solar photovoltaic panels, the production of aluminum constructions for the installation of solar stations. The factory will also produce frames for aluminum doors and windows.
According to the CEO of the company Hayk Petrosyan, this decision of the Government is a strong impetus to increase the attractiveness of organizing production in Armenia and making investments.
“The Government of Armenia has always supported the development of renewable energy and the works done in the field. We have repeatedly stated that in order to further stabilize Armenia's economic growth and make further progress, it is necessary to direct the vectors of economic development to the producers. We, for our part, have adopted this important direction and will continue to work in that direction. The investment budget for the construction of the aluminum extrusion plant is $ 15 million, as a result of which we will not only have sustainable production, but also create about 200 jobs," said the CEO of Solara.
Most of the products will be exported to the USA, Europe and EEU member states.
The opening of the aluminum extrusion plant is scheduled for November 2022, and will operate with a monthly production capacity of 600-800 tons.