Ռուսաստանի և Չինաստանի կառավարությունների միջև լուսնային հետազոտական ​​բազայի ստեղծման մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել 2022 թվականի հուլիսին: Այս մասին «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է «Ռոսկոսմոսի» գործադիր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինը, փոխանցում է ИА REGNUM-ը:
Ռոգոզինը հայտնել է, որ այս տարվա հուլիսին «Ռոսկոսմոս»-ի պատվիրակությունն աշխատանքային այցով կմեկնի Պեկին։ Այս այցի շրջանակներում նախատեսվում է համաձայնագիր ստորագրել ռուս-չինական լուսնային բազայի ստեղծման մասին։
«Չինաստանի հետ մենք այժմ պատրաստակամության բարձր աստիճանի վրա ենք՝ ստորագրելու միջկառավարական համաձայնագիր լուսնային հետազոտական ​​բազայի ստեղծման վերաբերյալ», - ասել է Ռոգոզինը:

Соглашение по созданию лунной научно-исследовательской базы между правительствами России и Китая может быть подписано в июле 2022 года, сообщил генеральный директор Роскосмоса Дмитрий Рогозин 28 мая в интервью телеканалу ''Россия-24'', передает ИА REGNUM.
Рогозин рассказал, что в июле текущего года делегация Роскосмоса отправится в Пекин с рабочим визитом. В рамках этого визита планируется подписание соглашения о создании российско-китайской лунной базы.
''С Китаем мы сейчас находимся в высокой степени готовности для подписания межправительственного соглашения по созданию лунной научно-исследовательской базы'', - заявил Рогозин.
Он добавил, что полноценная станция может быть развёрнута на Южном полюсе Луны. Глава Роскосмоса подчеркнул, что Россия и Китай уже обмениваются информацией по лунным проектам.