Ռուսաստանի և Չինաստանի կառավարությունների միջև լուսնային հետազոտական ​​բազայի ստեղծման մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել 2022 թվականի հուլիսին: Այս մասին «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է «Ռոսկոսմոսի» գործադիր տնօրեն Դմիտրի Ռոգոզինը, փոխանցում է ИА REGNUM-ը:
Ռոգոզինը հայտնել է, որ այս տարվա հուլիսին «Ռոսկոսմոս»-ի պատվիրակությունն աշխատանքային այցով կմեկնի Պեկին։ Այս այցի շրջանակներում նախատեսվում է համաձայնագիր ստորագրել ռուս-չինական լուսնային բազայի ստեղծման մասին։
«Չինաստանի հետ մենք այժմ պատրաստակամության բարձր աստիճանի վրա ենք՝ ստորագրելու միջկառավարական համաձայնագիր լուսնային հետազոտական ​​բազայի ստեղծման վերաբերյալ», - ասել է Ռոգոզինը:

The intergovernmental agreement on creating the International Lunar Research Station by Russia and China is almost ready for signing, Director General of Roscosmos Dmitry Rogozin said, TASS reports.
"We are now almost ready to sign an intergovernmental agreement on creating a lunar research base with China," he said in an interview with Rossiya 24 TV channel.
In June last year, Roscosmos and CNSA presented a roadmap for the International Lunar Research Station as part of the Global Space Exploration Conference (GLEX 2021). Thus, the construction of the station should be fully completed by 2035.