ՀՀ ԱԳՆ-ն խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը
Խստորեն դատապարտում ենք մայիսի 28-ին ՀՀ սահմանագոտու հարավարևելյան ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով զոհվել է ՀՀ ԶՈՒ զինծառայող, շարքային Դավիթ Վահանի Վարդանյանը: Խորին ցավակցություն ու զորակցություն ենք հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին ու հարազատներին: Այս մասին ասվում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
«Հատկանշական է, որ այս սադրանքին նախորդել էին Ադրբեջանի նախագահի՝ մայիսի 27-ի ապակառուցողական, ռազմատենչ ու առավելապաշտական հայտարարությունները, որոնք ներառում էին նաև նկրտումներ ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ։
Այս առումով ցանկանում ենք հիշեցնել, որ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները 2021թ. մայիսից Սոթք-Խոզնավար հատվածում ապօրինի կերպով ներխուժել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք և օկուպացրել ավելի քան 45 քառակուսի կիլոմետր տարածք:
Մայիսի 28-ին և նախկինում տեղի ունեցած նմանօրինակ սադրանքներն ու միջադեպերը, հրադադարի ռեժիմի պարբերական խախտումները հերթական անգամ հիմնավորում են Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծից զորքերի հայելային հետքաշման և սահմանագոտում դիտորդական առաքելություն տեղակայելու անհրաժեշտությունը, ինչի մասին հայկական կողմը բազմիցս բարձրաձայնել է:
Հաշվի առնելով նաև, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովն արդեն սկսել է իր աշխատանքները, այս միջադեպը պետք է համապատասխան հետաքննության ու գնահատականի արժանանա հանձնաժողովի կողմից։
Միաժամանակ, հիշեցնում ենք, որ 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի նախորդ կոպիտ խախտման հետևանքները, որի արդյունքում Ադրբեջանի ԶՈՒ ներխուժել էին Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտում գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ գյուղ, մինչ այժմ վերացված չեն։
Կարևոր ենք համարում, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, ՀԱՊԿ-ն, Եվրոպական միությունը և ողջ միջազգային հանրությունը պատշաճ ու հասցեական գնահատական տան Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին ու հայտարարություններին, ագրեսիվ հռետորաբանությանը, որոնք Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու ջանքերը խաթարելու նպատակ ունեն։
Ադրբեջանի ղեկավարությանը կոչ ենք անում զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից և հռետորաբանությունից, կատարել եռակողմ հայտարարություններով և բրյուսելյան հանդիպումների արդյունքներով ստանձնած՝ տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության հաստատման հանձնառությունները»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Statement of the MFA of Armenia on the Violation of the Ceasefire Regime by the Azerbaijani Armed Forces on May 28
We strongly condemn the gross violation of the ceasefire by the Azerbaijani armed forces in the south-eastern direction of Armenia's border area on May 28, as a result of which Davit Vardanyan, a serviceman of the Armed Forces of Armenia, was killed. We extend our deepest condolences and support to the family members and relatives of the fallen soldier.
It is noteworthy that this provocation was preceded by the not constructive, warmongering and expansionist statements of the President of Azerbaijan on May 27, which included aspirations towards the sovereign territory of the Republic of Armenia.
In this regard, we would like to remind that the units of the Azerbaijani armed forces illegally invaded the sovereign territory of the Republic of Armenia in the Sotk-Khoznavar area since May of 2021, and occupied an area of ​​more than 45 square kilometres.
Similar provocations and incidents committed on May 28 and previously, regular ceasefire violations once again justify the need for a mirror withdrawal of troops from the Armenia-Azerbaijan border and the deployment of an observation mission on the border area, which has been repeatedly raised by the Armenian side.
Taking into account that the Commission on border delimitation and border security between Armenia and Azerbaijan has already started its work, this incident should be investigated and assessed by the commission.
At the same time, we would like to remind that the consequences of the previous gross violation of the November 9, 2020 statement as a result of which the Azerbaijani armed forces invaded the village of Parukh in Nagorno-Karabakh - in the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent, have not been eliminated yet.
We consider it important that the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, the CSTO, the European Union and the entire international community give an adequate and targeted assessment of Azerbaijan's provocative actions and statements, aggressive rhetoric aimed at undermining peace efforts in the South Caucasus.
We call on the Azerbaijani leadership to refrain from provocative actions and rhetoric and implement its commitments of establishing stability and security in the region, undertaken by the Trilateral Statements, as well as meetings in Brussels.