Արևմուտքի նախաձեռնած հակառուսական պատժամիջոցները վաղուց են նախապատրաստվել և դժվար թե չեղարկվեն։ Այս մասին ֆրանսիական TF1 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Դուք ասացիք, որ դիվանագետներին երկու կողմից էլ վռնդում են: Մենք ոչ մեկին չենք վռնդել։ Այս պատժամիջոցները, որոնք նման են հիստերիայի (ես կասեի՝ ինչ-որ տեղ հոգեվարքի), նախաձեռնել է Արևմուտքը։  Այն արագությունը, որով դրանք սահմանվեցին, ինչպես նաև դրանց ծավալը ցույց են տալիս, որ դրանք մեկ գիշերվա ընթացքում չեն կազմվել։ Դրանք վաղուց են պատրաստվել։ Դժվար թե այդ պատժամիջոցները չեղարկվեն»,- ասել է Լավրովը։
«Համենայնդեպս, ԱՄՆ-ը ոչ հրապարակավ, բայց դաշնակիցների հետ շփումներում ասում են, որ երբ այս ամենն ավարտվի, պատժամիջոցները դեռ կմնան»,- հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։
Նրա պնդմամբ, խոսքը ոչ թե Ուկրաինայի մասին է, որը հանդես է գալիս որպես գործիք, «սակարկության առարկա», այլ Ռուսաստանի զարգացումը զսպելու։
«Այն (Ռուսաստանը-խմբ.) թույլ չի տալիս Արևմուտքին ստեղծել միաբևեռ աշխարհ, որը Վաշինգտոնն է հռչակել Եվրոպայի հնազանդ համաձայնությամբ։   Ի՞նչ կշահի Եվրոպան այս իրավիճակում աշխարհաքաղաքական առումով։ Ես չգիտեմ։ Քաղաքական վերլուծաբանները հիմա գրում են, որ ապագա հեռանկարների տեսանկյունից այս ամբողջ պատմության մեջ գլխավոր պարտվողը Եվրոպան է»,- ասել է Լավրովը։

Лавров заявил, что санкции в отношении России из-за Украины едва ли будут сняты
Инициированные Западом антироссийские санкции готовились достаточно давно и вряд ли будут сняты. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью французскому телеканалу TF1, передает ТАСС.
"Вы сказали, что с обеих сторон выгоняются дипломаты. Мы никого не выгоняли. Эти санкции, похожие на истерику (я бы даже сказал, где-то на агонию), были инициированы Западом. Та скорость, с которой они были введены, и их объем показывают, что они были сочинены не за одну ночь. Их готовили достаточно давно. Едва ли эти санкции будут сняты", - сказал Лавров.
"По крайней мере, США не публично, но в контактах со своими союзниками говорят, что, когда все это закончится, санкции все равно останутся", - добавил глава МИД России.
По его словам, речь идет не об Украине, которая выступает инструментом, "разменной монетой", а о сдерживании развития России. "Она мешает Западу утвердить однополярный мир, который Вашингтон провозгласил при покорном согласии Европы. Что Европа в этой ситуации в геополитическом плане выиграет? Я не знаю. Политические аналитики сейчас пишут, что с точки зрения будущих перспектив главный проигравший во всей этой истории - Европа", - указал Лавров.