ՀՀ նախագահն ընդունել է ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիին
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հունիսի 2-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահ Խաչատուրյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են: Նախագահն ընդգծել է, որ զբոսաշրջությունը շատ կարևոր ոլորտ է Հայաստանի համար և կառավարության կողմից հռչակվել է տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտներից մեկը:
ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Covid-19 համավարակից հետո կազմակերպության առաջին նստաշրջանն անցկացվում է Երևանում և շնորհավորել է Հայաստանին՝ 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելու կապակցությամբ, ինչը կնպաստի Հայաստանի դիրքի բարելավմանը և եվրոպական տարածաշրջանում երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել համավարակով պայմանավորված զբոսաշրջության ոլորտում ի հայտ եկած մի շարք մարտահրավերների հաղթահարման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման նոր ուղենիշների մշակման և համագործակցության օրակարգն ավելի հարստացնելու շուրջ:
Ընդգծվել է, որ Հայաստանը մեծ ջանքեր է ներդնում թվային տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության և նորարարությունների ոլորտների զարգացման ուղղությամբ, ինչն իր նպաստը կունենա զբոսաշրջության ոլորտի ներուժի բարձրացման և ամրապնդման գործում:

President Vahagn Khachaturyan on Thursday received a delegation, led by Secretary General Zurab Pololikashvili of the World Tourism Organization  (UNWTO), which has arrived in Armenia to attend the 67th Meeting- in Yerevan-of the  UNWTO Commission for Europe, NEWS.am reports.
Khachaturyan noted that the relations between Armenia and the UNWTO are developing steadily. The President stressed that tourism is a very important sector for Armenia and the government has declared it one of the priority spheres of economic development.
The UNWTO Secretary General, in turn, highlighted the fact that the first meeting of this organization after the COVID-19 pandemic is being held in Yerevan, and he congratulated Armenia on being elected a member of the UNWTO Executive Council for the period 2021-2025, which will contribute to improving Armenia's position and raise the country's recognition in Europe.
During the meeting, the sides exchanged views on overcoming a number of pandemic-caused challenges in tourism, developing new guidelines for the development of this sector, and further enriching the cooperation agenda.
It was emphasized that Armenia is making great efforts for the development of digital technologies, education, science, and innovations, which will contribute to increasing and strengthening the potential of the tourism sector.