ՀՀ նախագահն ընդունել է ՄԱԿ-ի ԶՀԿ գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիին
ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հունիսի 2-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության (ԶՀԿ) գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Հայաստան է ժամանել ՄԱԿ-ի ԶՀԿ Եվրոպայի տարածաշրջանային հանձնաժողովի 67-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով:
Նախագահ Խաչատուրյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հայաստանի և ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են: Նախագահն ընդգծել է, որ զբոսաշրջությունը շատ կարևոր ոլորտ է Հայաստանի համար և կառավարության կողմից հռչակվել է տնտեսության զարգացման գերակա ոլորտներից մեկը:
ԶՀԿ գլխավոր քարտուղարը կարևորել է այն հանգամանքը, որ Covid-19 համավարակից հետո կազմակերպության առաջին նստաշրջանն անցկացվում է Երևանում և շնորհավորել է Հայաստանին՝ 2021-2025թթ. ժամանակահատվածի համար ՄԱԿ-ի Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գործադիր խորհրդի անդամ ընտրվելու կապակցությամբ, ինչը կնպաստի Հայաստանի դիրքի բարելավմանը և եվրոպական տարածաշրջանում երկրի ճանաչելիության բարձրացմանը։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել համավարակով պայմանավորված զբոսաշրջության ոլորտում ի հայտ եկած մի շարք մարտահրավերների հաղթահարման, զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման նոր ուղենիշների մշակման և համագործակցության օրակարգն ավելի հարստացնելու շուրջ:
Ընդգծվել է, որ Հայաստանը մեծ ջանքեր է ներդնում թվային տեխնոլոգիաների, կրթության, գիտության և նորարարությունների ոլորտների զարգացման ուղղությամբ, ինչն իր նպաստը կունենա զբոսաշրջության ոլորտի ներուժի բարձրացման և ամրապնդման գործում:

Президент Армении принял генерального секретаря ВТО ООН Зураба Пололикашвили
Президент Республики Ваагн Хачатурян 2 июня принял Генерального секретаря Всемирной туристической организации ООН (UNWTO) Зураба Пололикашвили и возглавляемую им делегацию, прибывшую в Армению для участия в 67-й сессии Европейской региональной комиссии UNWTO.
Президент Хачатурян с удовлетворением констатировал, что отношения между Арменией и Всемирной туристической организацией ООН стабильно развиваются. Президент подчеркнул, что туризм является важной для Армении сферой и провозглашен правительством одной из приоритетных отраслей экономического развития.
Генеральный секретарь UNWTO подчеркнул важность того обстоятельства, что первая после пандемии COVID-19 сессия организации проводится в Ереване и поздравил Армению с тем, что она на период 2021-2025 гг. избрана членом Исполнительного совета Всемирной туристической организации ООН, что будет способствовать улучшению позиции Армении и повышению узнаваемости страны в европейском регионе.
На встрече состоялся обмен мнениями по поводу преодоления ряда проявившихся в сфере туризма в условиях пандемии вызовов, разработки новых ориентиров развития сферы туризма и обогащения повестки сотрудничества.
Подчёркнуто, что Армения прикладывает большие усилия в направлении развития цифровых технологий, образования, науки и инноваций, что окажет благотворное воздействие на повышение и укрепление потенциала сферы туризма.