ԵԱՀԿ պետությունների մեծամասնության կողմից ընդգծվել է ԼՂ կոնֆլիկտը ՄԽ համանախագահության ձևաչափում կարգավորելու անհրաժեշտությունը. ՀՀ ԱԳՆ
Ստոկհոլմում դեռ նախորդ տարի ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական խորհրդաժողովի ընթացքում ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների մեծամասնության, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից հստակ ընդգծվել է ԼՂ հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկ խմբի համանախագահության ձևաչափում բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2021 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության քննարկման ընթացքում՝ ներկայացնելով ԱԳՆ 2021 թվականի գործունեությունը:
«2021 թվականին ԱԳՆ-ն  աշխատանքներ է իրականացրել  ՀՀ արտաքին քաղաքականության ուղենիշների և կառավարության ծրագրի իրականացման, բարեփոխումների և զարգացման օրակարգի խթանման, միջազգային գործընկերների հետ փոխգործակցության ամրապնդման ուղղությամբ, ՀՀ պետական շահերի պաշտպանության, ինքնիշխանության ամրապնդման և տարածքային ամբողջականության վերականգնման, ԼՂ հիմնախնդրի քաղաքական կարգավորման, Արցախի ժողովրդի իրավունքների և անվտանգության ապահովման, 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ծագած հումանիտար խնդիրների հաղթահարման նպատակով: Իհարկե, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն գերակայությունը շարունակել են մնալ  Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովումը, ԼՂ հակամարտության քաղաքական կարգավորումը՝  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում և նրա մանդատի ներքո»,-ասաց Միրզոյանը՝ վստահեցնելով, որ սա ակնհայտորեն իր ուղղակի անդրադարձն է ունեցել  ՀՀ ԱԳՆ-ի ամենօրյա գործունեության մեջ, այդ թվում ԱԳ նախարարի և մյուս պաշտոնյաների առանց բացառության բոլոր հանդիպումների բովանդակության և ընթացքի վրա:
Նա վստահեցրեց, որ քննարկումների ձևաչափի առումով հայկական կողմի համար հատուկ կարևորություն է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափը: Շուրջ 1-ամյա դադարից հետո շահագրգռ պետությունների դիրքորոշման, հայկական կողմի հետևողական աշխատանքի շնորհիվ 2021-ի սեպտեմբերին Նյու Յորքում, ապա նոյեմբերին Փարիզում տեղի է ունեցել ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հանդիպումները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության մասնակցությամբ  և միջնորդությամբ: Հանդիպումների ընթացքում հայկական կողմն ընդգծել է իր դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը լիարժեքորեն վերականգնելու առնչությամբ: Վերահաստատվել է սահմանագոտում դեէսկալացիայի և հումանիտար խնդիրների կարգավորման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև սադրանքների և հայատյաց հռետորաբանության անընդունելիությունը:
Մինչև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով երկրորդ փարիզյան հանդիպումը, ՀՀ-ի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները միմյանց հանդիպել են նաև հոկտեմբերին Մինսկում՝ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ: Մյուս հանդիպումը՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով նախատեսված է եղել անցկացնել դեկտեմբերի 1-3-ը Ստոկհոլմում՝ ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական վեհաժողովի  շրջանակներում, սակայն ադրբեջանական կողմը հանդիպումից մի քանի ժամ առաջ չեղարկել է այդ հնգակողմ հանդիպումը:
«Նախքան հնգակողմ հանդիպումը, առանձին հանդիպումների ընթացքում համանախագահները կողմերին էին ներկայացրել հստակ բանակցային օրակարգ: Հատկանշական է, որ դրանից օրեր առաջ Վիեննայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի նիստում համանախագահները կրկին հստակորեն արձանագրել էին իրենց մանդատը: Եվ այս գործոններն էլ՝ համանախագահության ձևաչափի և մանդատի շուրջ ունեցած Ադրբեջանի ընդհանուր վերաբերմունքին զուգահեռ, մեր կարծիքով, դարձան ստոկհոլմյան հանդիպման չեղարկման հիմնական պատճառները: Այնուամենայնիվ, Ստոկհոլմում ԵԱՀԿ ամենամյա նախարարական խորհրդաժողովի ընթացքում ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների մեծամասնության, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կազմակերպությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների կողմից հստակ ընդգծվել է ԼՂ հակամարտությունը ԵԱՀԿ Մինսկ խմբի համանախագահության ձևաչափում բանակցությունների միջոցով կարգավորելու անհրաժեշտությունը»,-ասաց ԱԳ նախարարը:

На Министерской конференции ОБСЕ, состоявшейся в Стокгольме в прошлом году, необходимость урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем переговоров в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ была подчеркнута большинством государств-участников ОБСЕ, также и высокопоставленными представителями ряда международных организаций. Как сообщает "Арменпресс", об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян при обсуждении годового отчета об исполнении государственного бюджета, представляющего деятельность Министерства иностранных дел в 2021 году.
"В 2021 году МИД работал над реализацией основных направлений внешней политики РА, программы правительства, продвижением реформ, разработкой повестки, укреплением сотрудничества с международными партнерами, защитой государственных интересов Республики Армения, укреплением суверенитета, восстановлением территориальной целостности и урегулированием нагорно-карабахский конфликта, обеспечением прав человека и безопасности, преодолением гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной. Безусловно, важнейшим приоритетом внешней политики Армении является обеспечение безопасности Армении и Арцаха, политическое урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ", - представил Арарат Мирзоян. Он представил и все встречи министра иностранных дел и других должностных лиц, без исключения, и их содержание.
Он заверил, что с точки зрения формата обсуждений размер сопредседателей Минской группы ОБСЕ для армянской стороны имеет особое значение. После почти годичного перерыва, исходя из позиций заинтересованных государств и совместной работы с армянской стороной, в сентябре 2021 года в Нью-Йорке, затем в ноябре в Париже состоялись встречи министров иностранных дел РА  и Азербайджана с участием сопредседателей МГ ОБСЕ. В ходе встреч армянская сторона подчеркнула свою позицию по полному восстановлению процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта посредством сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Была подтверждена необходимость деэскалации в приграничной зоне, урегулирования гуманитарных вопросов, а также недопустимости провокаций и антиармянской риторики.
До второй парижской встречи в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ, состоявшейся в Париже, министры иностранных дел Армении и Азербайджана в октябре встретились в Минске при посредничестве министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова. Очередная встреча сопредседателей Минской группы должна была состояться 1-3 декабря в Стокгольме в рамках ежегодной министерской ассамблеи ОБСЕ, но азербайджанская сторона отменила пятистороннюю встречу за несколько часов до встречи.
"Перед пятисторонней встречей в ходе отдельных встреч сопредседатели представили сторонам четкую переговорную повестку. Примечательно, что за несколько дней до этого на заседании Постоянного совета ОБСЕ в Вене сопредседатели вновь четко заявили о своем мандате. И эти факторы, наряду с общим отношением Азербайджана к мандату сопредседателей, на наш взгляд, и стали основными причинами отмены стокгольмской встречи. Тем не менее, на ежегодной Министерской конференции ОБСЕ в Стокгольме необходимость урегулирования нагорно-карабахского конфликта путем переговоров в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ была четко подчеркнута большинством государств-участников ОБСЕ, а также высокопоставленными представителями ряда международных организаций", - отметил Арарат Мирзоян.